Toyvillakoirani olisi erittäin hyvä jalkapallossa, mutta kun reilun vuoden ikäisenä aloitettiin harjoittelu niin siihen tuli koiran innostuksesta tms. johtuen pieni lisätoiminto, mikä haittaa pelaamista surestikin. Nimittäin aina kun koira ottaa syötön vastaan, niin heti sen jälkeen näykkäisee ruohotupsun juurineen maasta.
Samaten, kun kuljettaa palloa, niin aina säännöllisesti kosketusten välissä näykkäsee ruohotupsun. Sehän ei tietenkään peliä edistä ja kenttäkin kärsii.
Ja koira saa multaa suuhunsa ja alkaa yskimään.
Nyt koira on 5-vuotias, eikä millään pääse eroon tuosta ruohon näykkimisestä. Muulloin se ei sitä syö eikä näyki, mutta jostain syystä se luulee, että kuuluu pelin juoneen tai sääntöihin. Mikä neuvoksi?
Miten eroon opitusta käytöksestä?
Neuvoa kaipaava
1
86
Vastaukset
- mansikki ja musti
auttaisko eläintenkouluttajakilta tai koirakouluttajakilta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741933Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1471217
- 59688
- 198662
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636- 54557
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462