Jumala ilmoitti Poikansa kautta, mikä on Hänen tahtonsa. Mitä ihmisten tulee tehdä pelastuakseen, ja tämän Jumalan SANAN välitti ihmiskunnalle ainoa välimies ihmisten ja Jumalan välillä - Jeesus Kristus, Jumalan Poika.
Hän sanoi näin:
Joh. 6:40
Sillä MINUN ISÄNI TAHTO on se, että jokaisella, joka näkee POJAN ja USKOO HÄNEEN, on iankaikkinen elämä; ja minä herätän hänet viimeisenä päivänä."
Jeesuksen Isä, kaikkivaltias Jumala ei siis käskenyt uskomaan ketään muuta kuin Poikaansa ja Hänen välittämää SANAA. Jumala ei käskenyt uskomaan uskonnollisten järjestöjen ja kirkkojen SANAAN ja teorioihin, koska ne eivät ole lähtöisin Isältä. Jeesus sanoi:
Mark.12.
28 Silloin tuli hänen luoksensa eräs kirjanoppinut, joka oli kuullut heidän keskustelunsa ja huomannut hänen hyvin vastanneen heille, ja kysyi häneltä: "Mikä on ensimmäinen kaikista käskyistä?"
29 Jeesus vastasi: "Ensimmäinen on tämä: 'Kuule, Israel: Herra, MEIDÄN JUMALAMME, Herra on YKSI AINOA;
30 ja rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi ja kaikesta voimastasi'.
31 Toinen on tämä: 'Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi'. Ei ole mitään käskyä, suurempaa kuin nämä."
32 Niin kirjanoppinut sanoi hänelle: "Oikein sanoit, opettaja, totuuden mukaan, että yksi hän on, ja ettei ketään muuta ole, paitsi hän.
Jumalan tahto siis on se, että uskomme Jeesuksen todistukseen, että on vain yksi ainoa Jumala.
Mikä on Jumalan tahto ?
2
73
Vastaukset
Veljeni Lappix.
Tuon uskominen, mitä sanoit on mahdotonta niille, jotka ovat opetukseen (kadotukseen) määrätyt jo ennen aikojen alkua.
Nämä eivät usko sitä, että kaikki on määrätty jo aikojen alusta lähtien. Kaikki on ennaltamäärätty siksi, että me kapinoimme Jumalaa vastaan jo taivaassa. Ja siksi meidät on syösty syvyyteen maan päälle. Kapinamme rangaistukseksi.
Me olemme täällä rangaistuksen alaisina, orjina maan päällä. Mutta me voimme palata kotiin, sinne mistä olemme tulleet. Kunhan olemme kärsineet jo ennaltamäärätyn rangaistuksen tottelemattomuudesta taivaassa, kapinoituamme Luciferin kannattajina Jumalaa vastaan.
Kaikki tämä on kerrottu raamatussa, kunhan osaa lukea. Tutkikaa alkukieltä tarkasti.
Kaikilla kirkkokunnilla on osatotuus, mutta vain osatotuus. Muutoinhan ne olisivat yhtä.
Gnostilaisillakin oli aikoinaan osatotuus, nimittäin tämä:
»Meitä ei tee vapaaksi pelkkä kaste, vaan tieto siitä,
keitä me olimme ja mitä meistä on tullut,
missä olemme olleet tai mihin olemme joutuneet,
minne olemme matkalla ja mistä meidät on vapautettu,
mitä on syntymä ja mitä jälleensyntyminen.»
(Klemens Aleksandrialainen, Katkelmia Theodotokselta, 78.2.)
Jolla korvat on, se kuulkoon.Tervehdys Jonah. Kyse oli Jumalan tahdon tekemisestä, mitä Jumala meidän haluaa tekevän pelastuaksemme. Ja tuo viesti Jeesuksen välittämä tahto on selvä:
Joh. 5:24
Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka kuulee MINUN SANANI ja USKOO HÄNEEN, joka on MINUT LÄHETTÄNYT, sillä on iankaikkinen elämä, eikä hän joudu tuomittavaksi, vaan on siirtynyt kuolemasta elämään.
Meidän ei pidä uskoa mitään muuta kuin Jeesusta ja Hänen suullaan julistamaan Isän SANAAN. Se on totuus, sitä ei voida muuksi muuttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama194919Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä543935Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve603513Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi942858On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole622698Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732658Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä982634Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1362397Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta572289Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl582084