Tarkotus ois lähteä n. vuodeks WH-viisumilla Ausseihin ensvuoden alussa, ehkä maaliskuussa. Ensiks mietin, että kannattaako pakata kamat sellaseen rinkkaan, jonka voi ottaa käsimatkatavaroihin mukaan? Meen sinne monen eri maan kautta, joten vähän huolettaa miten ne huolehtii tavaroista ja seuraako ne oikeesti perille asti siellä eri ruumissa.
Toiseks mietin, että kannattaako Sydneyn lentokentältä ottaa vaan taksi ja sanoo et lähimpään hostelliin, kiitos, vai pitäiskö ottaa enemmän selvää noista ja kenties jopa ite löytää sinne tie jollain bussilla? Oon siis ekaa kertaa elämässäni menossa sinne ja ihan yksin, joten en oota innolla pyörimistä huuli pyöreenä siel kentällä.
Mietin kans sellasta, et ootteko jättäny isomman rinkan hostelliin (vaikka ois dormi) ja ottanu pienemmän laukun mukaan, jossa kaikki tärkeemmät jutut? Ainoo asia mitä pelkään on oikeestaan se, et joudun ryöstetyks ku en sitä rahaa muualta tuu saamaan. Tietty meen töihin, mut pakkohan sitä ennen on jollain elää ja tuun varmaan olemaan vähän liian varovainen perillä.
Siinäpä kaikki, kiitos jo etukäteen vastauksista!
Kysymyksiä
4
228
Vastaukset
- provoke
Kevyt provoviesti, onnittelut sinulle, pisti kylla hymyilyttamaan.
- asdfafaafa
Nyt nolottaa ihan hemmetisti, koska olin täysin tosissani. En pelleile.. Mut tajusin vastaukset itekin, joten unohda. :)
- os..
Eikö olisi mukavampaa lentää suoraan Austraaliaan? Mikä niissä muissa maissa kiinnostaa? Sellaista reissaamista yksin voi pitää vaarallisenakin. Luulisin,että melko varmasti tulet ryöstetyksi jossain maassa.
Pitäisi järjestää pankkiyhteys Suomeen, että voisi pyytää rahaa Suomesta, jos tulee tarvetta.
Austraaliasta löytyi ennen helposti asunto ja hotelli. Taksikin tuntee ne kaikki.
Töihin et kyllä mene ennen työlupia. Saat olla turistina ja selvitä omilla rahoillasi.
Jotkut on kyllä tehneet luvatta töitä, mutta siitä voi olla monia hankaluuksia. - Perdone
Ihan hirveästi ei tainnut olla apua noista vastauksista? Kysyjähän ilmoitti WH-viisumilla menevänsä! Ja halvalla kun lentää, joutuu vähän pelaamaaan välilaskujen kanssa, niin nurinkuriselta kuin se tuntuukin. Majoituksia kannattaa katsoa netistäkin etukäteen ja kenties varata joksikin päiväksi sopivan läheltä, tulevat hakemaan kentältä tarvittaessa, kun ilmoittaa lennon numeron ja laskeutumisajan hostellin nettiin. Iso rinkka yleensä säilyy, koska kaikki tietävät että siellä on sopimattomia kamoja eikä mitään arvokasta, kuten ajatus näkyi olevan. Muutenkin on kuljetuksia ja bussiyhteyksiä halvalla kentältä kaupunkiin, ettei heti tarvitse välttämättä taksiin tuhlata. Noin ne nuoret asioitaan näkyy käsittelevän kuin kysyjäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?82738Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1642652- 1842501
Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n122024Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari201983Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa541828Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo691558Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http181145Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?691139Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta741004