Olen tässä puolisen vuotta sitten ostanut kameran ja siitä asti olen perus putkella mikä tuli mukana koittanut kuvailla jne. Nyt olis sit hakusessa putkea millä sais kuvattua kauempia kohteita sekä lintuja jne. Hinta sais olla korkeimmillaan siinä 500€ tietämillä. Otan vastaan ehdotuksia ja vähän hintaakin seurailen mutta tuohon hinta luokkaan kuitenkin pitäisi putki löytyä.
Kiitokset jo etukäteen kaikille :)
Putki Canon 550D:lle
11
356
Vastaukset
- sepä se..
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM zoom-objektiivi ~550€
Tuo taitaa olla tuossa hintaluokassa paras pidempi polttovälinen objektiivi canoniin.
Lennossa oleviin lintuihin hieman turhan hidas tarkennus ja pilvisiin päiviin hieman pimeä. Millejäkin toki saisi olla sata lisää lintuihin, mutta... se hinta.
Hintahan tuossa on vielä kohtuullinen ja hinta/laatu-suhde on jopa hyväkin.
Huonompaa/halvempaa en oikein suosittelisi ja paremmat ovat myöskin jo huomattavasti kalliimpia. - obijhkjk
En ole kauaa viel kuvannut että eiköhöän tuo ole jo hyvä itselle. Vähemmän tällä hetkellä kuvailen pilvisillä säillä ja lähinnä paikalla olevia kohteita kuitenkin etupäässä kuvailen joten eiköhän tuo sitten ole se oikea siihen?.
- sepä se..
Siis kyllähän tuolla pilviselläkin säällä hyviä kuvia saa, mutta itse olen tupannut himmentämään tuota f/8:iin kuvatessani polttovälillä 250-300 ja silloin se on minun hieman vanhemmalle 400d:lle hieman pimeä väliin. Uskoisin kuitenkin, että sinun kamerallasi tuota iso-arvoa voi nostaa suuremmaksi kuin mitä viitsin vanhalla pumpullani otetuissa kuvissa katsoa.
Tuo muuten maksaa 499€ digitarvikkeessa ja sieltä kannattaa pistää mukaan pakettiin vastavalosuoja. Itselläni on tarvikeversio (25€), koska pidän kiinni periaatteesta, että jos objektiivin mukana ei sellaista tule, niin alkuperäistä en osta.
Ja joo, hyvä vehje tuo on hintaisekseen
- mikäobi????
Joo itse katsoin CB:st nii sielläkin se oli alle 500€. Pitää vielä käydä paikallisessa liikkeessä katsomassa minkä hintainen se siellä on. Kiitoksia kuitenkin! Enköhän minä tuon laita tilaukseen jos se siellä lliikkeessä on huomattavasti hintavampi!
- mikäobji?
Tuli vielä 1 obi vastaan. Millainen tämä on tuohon canoniin verrattuna?
Tamron, AF DI SP VC 70-300mm 4-5,6 USD XLD LD IF Canon
http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=646906&storeId=1444&catalogId=1444&shopId=19652&compartmentId=3162411&categoryId=3185410 - mikäobi612=
Minkähintanen lähilinssi oli uutena ja vv suoja? ku objektiivin saa uutena jo siihen 400-450€ hintaan
Lähilinssi ja vv-suoja on Dealextremen edullisia malleja, en muista tarkkaan. Optiikasta maksoin muistaakseni 550e.
- canonEOS
Tää on ihan ok croppirungossa ja mahtuu sun budjettiin:
http://www.photozone.de/canon_eos_ff/581-sigma120400f4556eosff
Rahalan hinta 850e uutena mutta käytettynä noita saa huutonetista 500 eken pintaan. - ota obiksi
Osta obi wan kenobi.
- Joo, siis ei
Halvin, joka oikeasti toimii, on C:n oma f/4.0 300mm.
- 55-250
Miten olisi Canon 55-250 f/4-5,6 IS, maksaa n. 250 €. Kevyt ja hyvä, tosin kuoret muovia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731920Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471207
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462