Kertokaas mulle millä karsin staffipentuni näykkimistä vieraita kohtaan? Koira ei ole vihamielinen vaan liian huomionhakuinen. Huomiotta jättäminen aiheuttaa hyppimistä, vaatteissa roikkumista ja näykkimistä.. huomioiminen vaan yllyttää sitä.. ajan myötä se kyllä rauhoittuu mut vaatteet on riekaleina ja kädet naarmuilla. Kohta on kaikki keinot kokeiltu ja mulla ei enää vieraita käy.
Staffi
3
427
Vastaukset
- börg
Jos kyseessä on oikein pentu niin tuskin sitä millään saa kitkettyä, hampaat kun on vaihtunu nii sitte kielletään ja vesisuihkua naamaan. Tosin jotkut jo aikuiset yli 5v staffit saattavat tervehtiä viesrasta ottamalla käden suuhun. Meillä on reippaan vuoden ikäinen uros ja nyt ollaan päästy siitä eroon, toki välillä vieläkin jos oikeen innostuu kun jompikumpi meistä on ollut pitempään poissa kotoa.
- staffero
Rekisteröidy staffifoorumille, niin voit lueskella sieltä kaikki kikat. Kovin on yksilöllistä hammastelun lopettaminen. Toiset lopettaa suht helpostikin, mutta jotku vasta aikuistumisen myötä. Pidä nyt pää kylmänä ja muista että kyseessä on innokas, hönelö, vauva, ei pahis.
Mä pidin "vauva-ajan" suosiolla resuja vaatteita himassa, ettei kaikkia tuhoa. Sitten vaan uutta sukkaa ja paitaa tilalle kun järki kasvaa. - stafferomamma
Meillä oli heti alusta tiukka meiniki. Pentu selälleen kun hyppi ja jos näykki vielä eikä alistunut niin näykkästiin itse huulesta. Nyt 1 v ja 3 kk ikäisenä pomppii välillä vielä innoissaan ja joskus yrittää alistaa; etenkin vieraita. Silloin vaan selätystä niin laantuu. Niin ja selättäjä saa olla se joka on pomppimisen uhrina. Näin on oppinut pikkuhiljaa tottelemaan kaikkia lähipiirissämme olevia ihmisiä. Mulle koiramme alistuu ja kääntyy selälleen kun tietää tehneensä tuhmasti. Pikkuhiljaa siis menee pojalle kaaliin asiat.
Ja vaikka joissakin koiraoppaissa on ettei koiralle saa antaa liikaa huomiota niin musta se ei pidä paikkaansa staffin kohdalla. Tällä hetkellä on kolmas staffi kaverina ja olen huomannut, että pentuajan runsaalla huomioinnilla on saanut luottavaisia koiria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh882108Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1361766- 1801316
- 241784
- 67732
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10711- 59708
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako211608- 49566
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337502