Toimittaja Ari Korvola hyökkäsi taannoin Matti Vanhasen kimppuun köykäisin perustein. Tosiasia kuitenkin on, että Korvolakin osaa kirjoittaa hyvin, kunhan vain ei anna kiimalleen valtaa. Mainio esimerkki löytyy Seurasta numero 38 tältä vuodelta. Artikkelissa "Tahaton tunnustus" hän keskittyy Nuorisosäätiöön ja kokoomuslaiseen kunnallispoliitikkoon Kai Hagelbergiin.
Korvolan mukaan Hagelberg istui 20 vuotta Nuorisosäätiön hallituksessa. Tuona aikana hän on ollut myös Helsingin kiinteistölautakunnan puheenjohtajana. Hagelbergilla on ollut lisäksi KH-Consult Oy Kai Hagelberg -niminen yritys, joka on hoitanut projektivalvontaa ja -rakennuttamista Nuorisosäätiön kohteisiin.
11 vuotta sitten julkaistiin Nuorisosäätiön juhlakirja "Kun nuorisohotelliaate Suomeen tuotiin". Kirjan ensimmäisiin vedoksiin on sisältynyt Hagelbering muistelo:
"Toimiessani Nuorisosäätiössä pystyin vaikuttamaan siihen, että Herttoniemenrantaan saatiin säätiölle tontit, vaikka jääväsinkin itseni silloin, kun asioita käsiteltiin lautakunnassa. - Minulla on vielä muutama vuosi aikaa kaupungin kiinteistölautakunnan jäsenenä autella Nuorisosäätiötä."
Hagelbergin vaatimuksesta painokoneet pysäytettiin ja valmiit vedokset tuhottiin. Julkaistuun versioon painettiin kolme uutta "auttelusta" siistittyä sivua.
Korvolan mukaan Hagelberg neuvotteli urakoistaan molemmin puolin pöytää. Hän oli siis samanaikaisesti Nuorisosäätiön hallituksessa ja urakoivan yhtiön omistaja. Hagelbergille on kolme vuotta sitten myönnetty kunnallisneuvoksen arvonimi. Rakennusliikkeiden ohella vajaat 10.000 euroa maksaneen arvonimen yhtenä rahoittajana oli myös Nuorisosäätiö.
Joku voisi väittää "missä Keskusta, siellä korruptio", mutta todenmukaisempaa on lausua "missä Helsinki, siellä korruptio". Joka tapauksessa Ari Korvolaa on syytä kiittää artikkelista, joka on kirjoitettu hakematta sensaatiota.
Missä Helsinki, siellä korruptio
4
93
Vastaukset
- Sensatsioni
Stadissa ei ole korruptiota. Siellä vain voidellaan euroilla. Euro on kuin öljy. Sitä käyttämällä kone ei leikkaa kiinni.
- ehkäpä näin on asia
Hyväveliverkostoko tuonkin on asian on onnistunut hautaamaan?
Suomessa on paljon sellaisia säätiöitä, joiden kähmintä ei varmastikaan päivävaloa siedä. - Lautakasa
Jumalauta. Jos minipuolue Hesassa pystyy tollaseen, mihin pystyvät valtapuolueet. Haiseehan tuo kauas.
- KoriArvola
Täältä http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Nuorisosäätiö kertoo ammentaneensa tukirahaa nuorten asuntojaisännöivästä yhtiöstään/HS20090922SI3YO01vtb Hesarin settiä asiaan. Korvolalla näyttää olevan uudempaa tietoa.
Seuran artikkelissa todettiin, että helsinkiläiset rakennuspiirit olivat ihmetelleet, miksi Nuorisosäätiö menestyi tonttien jaossa hyvin. Onhan se ihmeellistä, jos sisäpiiri vain ihmettelee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 225081
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r23953Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361310- 1011302
Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121220- 931094
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17903viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168855En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61783- 37769