Mikä lie nykyään Kelan käsittelyaika työmarkkinatuen ensimmäiselle hakemukselle?
Hain seitsemän viikkoa sitten tuet ensimmäisille kahdelle viikolle ja vieläkään ei ole tullut päätöstä.
Yksi vaivainen liite piti lähettää, lähetin sen ja tietysti Kela "hukkasi" sen ja jouduin lähettämään virkailijalle uuden. Siitä on nyt kuukausi eikä mitään tapahdu.
Soitin tänään Kelan palvelunumeroon ja siellä joku Einstein kertoi minulle että hakemus on rekisteröity mutta ei vielä ratkaistu. Nämä tiedot osaan kyllä ihan itse lukea netistä.
Harmittaa ja suututtaa kun nyt on myös jatkohakemuksen 7 viikon tuet rästissä ja sitä en uskalla lähettää ennenkuin eka on virallisesti ratkaistu.
Kelan käsittelyajat
8
7210
Vastaukset
- gghjgfdssdfg
Mulla kesti 3-4 viikkoa. Muista että siinä on kahden viiikon omavastuu, jos olet ammattikoulusta valmistunut. Lukiosta se omavastuu on 6kk. Omavastuun jälkeen saa vasta hakea tukea. Siinä kesti se 3-4 viikkoa. Kai sä olet työkkärissä ensin käynyt.
En sitten tiedä miten omavastuu menee, jos on työelämästä jäänyt työttämäksi - JonPep
Omalla kohdallani omavastuuaika on viikko. Työmarkkinatuen enimmäinen maksujakso on 2 viikkoa, ja tähän sisältyy kyseinen omavastuuviikko.
Ilmeisesti Kelan käsittelyaikalistassa on virhe, sana "viikko" pitäisi korvata sanalla "kuukausi".
Kiusa se on pienikin kiusa. - vee vee vee
Ilmoittauduin työttömäksi tammikuun alussa. Niiden piti ensin hankkia työvoimapoliittinen lausunto. Se lopulta saatiin, myönteisenä, tämän vkon tiistaina. Kelaan se oli näköjään saapunut seuraavana päivänä, siis eilen.
Tällä välin pistin jo Kelaan ilmoituksen työttömyysajasta siinä vaiheessa kun oli kulunut 4 vkoa siitä ilmoittautumsesta sekä postitin niiden haluaman liitteen. En tiedä, mitä minun vielä pitäisi sinne lähettää. Käsittääkseni olen tehnyt oman osuuteni. Mitä todennäköisimmin kyseessä on työmarkkinatuki, ei pväraha.
Kauankohan kestää, ennen kuin rahaa tulee tilille edes jonkinlainen summa?
Jos maksu tulee maaliskuun alussa, on niillä siinä vaiheessa rästissä jo pari kuukautta maksamista. Tuleeko silti joku kahden vkon kakku ja mahdollisesti miinus omavastuu? Pistävätkö ne sen jälkeen automaattisesti maksuun sen loppuosan ilmoittamastani työttömysajasta?
Huoh. - minä täs..
ei tule maksuun automaattisesti, laitat heti päätöksen saatuasi siinä mukana tulevat ilmoitus osaset.
Itse sain kahden viikon sisään neljät korvaukset, kelalla kesti hieman käsitella yli 10vko!- Älä laske sen varaan
PAITSI jos olet hakenut toimeentulotukea tuolta odotusajalta, niin kaikki takautuvasti tulevat työtönrahat menee sossuun!!!!!
- wdfffdveeeeeeeeeeeee
Laitoin lokakuun puolessa välissä hakemuksen kelaan ja liitteet myös netin kautta.
Vieläkään ei ole tullut mitään päätöstä. :(
Omissa tiedoissa kun käy kattoon niin lukee vaan et käsiteltävänä.
Hienoo kun ois pitänyt vuokrakin maksaa eilen eikä oo yhtään rahaa eikä tiedä koska sitä saa tuolta.
Niin tää siis tampereen kelassa. - sdfsfdfs
kannattaa käydä työkkäris ja kelassa kysymässä puuttuuko jotain tietoja
- Huiattu
Pitäis mennä tyhjä kaljakori kädessä tai olla pakolainen niin kyllä silloin löytyy rahaa vaikka kuinka paljon mutta jos olet vähänkään REHELLISESTI yrittävä ja pyydät avustusta hetkellisesti niin PIDETÄÄN IHAN PILKKANA.
Täysin Perseeastä koko touhu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232558- 1351964
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1151291Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631286En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771141HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio271133Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik351122Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451089- 961053
Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉841048