300e - 500e järjestelmädigi?

Topparna

Olen tässä lähipäiviniä etsinyt hyvää 300e - 500e, mutta en ole löytänyt. Etsin siis 300e - 500e järjestelmädigiä joka kuvaisi hyvä laatuista Full HD- videokuvaa ja ottaisi hienoja kuvia. Odottelen vastauksia! :)

9

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti_minäkin

      Suosittelisin miettimään asian uudelleen ja muuttamaan speksejä yhden nollan verran. Kun tarkastat hintahaarukkaa niin, että puhutaan 3000 € - 5000 € järjestelmistä, niin ollaan oikeilla jäljillä.

      Pelkästään hyvä objektiivi maksaa enemmän, kuiin olet nyt valmis laittamaan rahaa ostokseen. Valokuvaus on välineharrastus mitä suurimmassa määrin.

    • järjestelmädigi

      Ei tuolla rahalla saa edes hyvää uutta runkoa ja sitten tarvitaan vielä ilmeisesti enemmän rahaa objektiiveihin. Paras tuolla rahalla on ilmeisesti melko paljon (3 v ) käytetty jolla pärjännee vielä pari vuotta.

    • Canonisti_minäkin

      Kannattaa kertoa hiukan enemmän sekä kuvauskohteista että onko olemassa jo jotain kalustoa ennakkoon, jota voi hyödyntää. Noilla tiedoilla saa paremman vastauksen.

      Käytännössä tarvitset kuitenkin hyvälaatuosen rungon jossa on standardi mikkiliitin. Pari kolme hyvä laatuista primea riittää lähes kaikkeen kuvaukseen pl. urheilu ja luontokuvaus. Mikit, steadykamit, jalustat, reput, audiotallentimet, paljon akkuja jne. vie sitten yllättävän paljon rahaa. Hyvä puoli järjestelmässä on, ettei kaikkea tarvitse ostaa kerralla.

    • Kiitos vastauksista! En ole mikään kameraexpertti ja en kyllä noin paljon pysty rahaa yhteen kameraan. Mutta kuitenkin Kiitos!

    • lähipäiviniä

      Tuossa hintaluokassa kaikki kamerat on melko tarkasti yhtä hyviä. Valitsisin peiittömän tai sellaisen jossa on prismaetsin. Peilietsimellä varustetut muovilelut kannattaa jättää kauppaan vaikka ne on ihan oikean kameran näköisiä.

    • toteaja-

      3-kertaista tuo hintahaarukka ja etsi uudestaan. sillä hinnalla jo löytyy jotain harrastelijalle (siis uutena)

    • uutena

      Sinun sijassasi valintani olisi
      Panasonic Lumix DMC-GM1

      • Canonisti_minäkin

        Tuosta puuttuu etsin, joten sen voi unohtaa. Miten on joku kohtuullinen pokkari? Esimerkiksi Fujin X20:een saa ulkoisen mikin ja videokuvajälki on tyydyttävää. Mikkiportti on valitettavasti epästandardi, jolloin joutuu joko ostamaan Fujin ei niin hyvän mikin tai askartelemaan adapterin (ohjeet netissä). Valokuvaukseen tuo sopii paremmin, koska kenno ei ole ihan pienimpiä.

        Uudemmasta X30:stä puuttuu Optinen etsin, siinä on kuitenkin tyydyttävä elektroninen. Parannusta on kuitenkin mikkiliittimessä, joka ei vieläkään ole standardi kokoa, mutta nyt yksinkertainen välipalikka riittää niin, että kameraan saa kiinni halpoja, kunnollisia mikrofoneja esimerkiksi Rodelta.

        http://www.dpreview.com/previews/fujifilm-x30

        http://www.dpreview.com/previews/fujifilm-x30

        http://www.rajalacamera.fi/fuji-finepix-x30-silver-kompaktikamera.html


    • Canonisti_minäkin

      Tämä menee kyllä yli budjetin, mutta:
      - muutamassa paikassa Canon 100D kitti 499€, kittisutun voi heittää roskikseen
      - Rajalassa f/2.8 24 mm STM on 160€
      - 100D:n mikkiliitin on standardi, joten siihen saa kohtuuhinnalla esimerkiksi Rode VideoMic GO on 90€

      https://youtu.be/fA3eYr_b7Rk

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      145
      5989
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3686
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      128
      2891
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      47
      2548
    5. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      37
      2351
    6. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      269
      1914
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      25
      1905
    8. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      51
      1848
    9. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1620
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1580
    Aihe