Kun kuvaa liikkuvasta autosta niin oisko jotain konsteja, millä auton runkoäänistä ja resonanssista johtuva kuvan "huojuminen" saataisiin pois? Kuva on aivan kelvoton, jos kameran laittaa jalustalle koetaululle, sitoo taustapeiliin kiinni tai virittelee sen häikäisysuojaan kiinni. Olen myös yrittänyt pehmustetta koetaululle ja kamera sen päälle, mutta silti ainakin tyhjäkäynnillä ollessa kuva värisee liikaa.
Ongelman ratkaisu olisi ostaa parempi ja hiljaisempikäyntinen auto, mutta löytyykö muita kikka kakkosia?
Liikkuvasta autosta videokuvaaminen
7
244
Vastaukset
- ratkaisuja
Tärinän vähenee kiinnittämällä kamera gyroskooppijalustaan.
Esim Gimbal Stabilizer
Runkoääniin auttaa joustavasti (pehmeästi) kiinnitetty mikrofoni. - Minierkki
Kiinnitysvirityksesi eivät kuulosta kovin tukevilta. Laita se imukupilla tuulilasiin kiinni.
- kivivivi
Tuo gyroskooppi vaikuttaa aika härveliltä ja imukuppisysteemi on kokeiltu ja juuri sillä kuvan huojuminen/ värinä on pahinta, sillä auton moottorin aiheuttama runkovärinä siirtyy kameran kuvaan.
- Minierkki
kivivivi kirjoitti:
Tuo gyroskooppi vaikuttaa aika härveliltä ja imukuppisysteemi on kokeiltu ja juuri sillä kuvan huojuminen/ värinä on pahinta, sillä auton moottorin aiheuttama runkovärinä siirtyy kameran kuvaan.
No sitten se sun imukuppitelineen varsi tai itse imukuppi ei ole riittävän tukeva. Voisit myös kokeilla kiinnittää sen aivan lasin reunaan, jos se on ollut keskellä. Oli tärinä kuinka kova tahansa, niin ilman jonkinlaista kuvanvakainta, iskunvaimentimia, gyroskooppia, painavaa tärinästä erotettua tukea tms. pääset parhaimpaan tulokseen mahdollisimman tukevalla kiinnityksellä runkoon. Autosta jos kuvataan eteenpäin, niin eipä siinä ole oikein muuta vaihtoehtoa kuin tuulilasi. Muovinen kojelauta vaan vahvistaa tärinöitä ja G-voimien vaikutusta eikä runkoon kiinnittäminen tavallisesti onnistu verhoilua purkamatta.
Ihmettelen kyllä suuresti, jos jossain henkilöautossa tärisee matkavauhdissakin moottorin takia noin pahasti. Enkä ymmärrä sitäkään, että minkälaisessa käytössä tärinä niin pahasti haittaa.
- ratkaisuja
Tuulilasin läpi kuvaaminen tuottaa aina huonoa kuvaa. Mulla on kamera kiinni vasemman etuoven lasissa ulkopuolella (peilin yläpuolella).
- fjsdkljgdfj
Onkohan autosi moottorintuenta kunnossa jos tulee pahasti värinöitä joutokäynnilläkin?
Ajon aikana saatat saada hieman värinöitä pois jos et aja kulumisurissa joissa asfaltti on karkeimmillaan, reunemmalla on sileämpää pintaa. Lisäksi rengaspaineiden pieni laskeminen pehmentää kulkemista mutta palauta ne normaaliksi heti kuvauksen jälkeen.
Ehkä kameran kuvanvakautus tasoittaa myös enintä värinää?
Ehkä kameraasi ei ole tarkoitettu kovin vaativiin olosuhteisiin ja kuva huojuu ehkä cmos sensorin joustavan kiinnityksen vuoksi (CMOS wobble)?
Itsellä on autokamera imukupilla tuulilasissa kiinni ja kuvassa ei ole minkäänlaista värinää vaikka autoni jousitus noin perstuntumalla tuntuu jopa epämukavan kovalta. - sqwadfsegdrhftjghk
Tärinä johtuu eniten huonosta kamerasta. Minulla on ollut lattialla kolmijalka, eikä missään kiinni, kuin nojasi koelautaan. Melko laadukasta, varsinkin keskikesän aikaan kun aurinko/valo tulee ylhäältä. Kannattaa laittaa myös maisemakuvaukseen, jotta ei tarkenna likaiseen tuulilasiin.
kun tilapäisesti kuvaan, kamera on muutaman hiekkaa sisältävän käsipainon tukemana kojelaudalla.
ole kuvatessasi varovainen, äläkä aja kolaria, niitä sattuu melko usein.
ET KERTONUT lameran merkkiä, saako siinä erilaisia vakautustoimintoja, onko vanha pokkari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 782892
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k232742Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1072342- 351668
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2401568- 321537
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt401495- 281290
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201256- 951181