Värisäädöt muistiin että riit. myöh. yksi klikkaus

Säätöarvotmuistiin

Aijon korjata värit vanhoista 70-luvun lapsuuskuvistani ja koska silmämääräisesti näyttää että ne kaikki ovat haalistuneet samaa tahtia niin mietin että saako photariin laitettua muistiin säätöjä niin että ei jokaista kuvaa tarvitse säätää erikseen. Miten?

6

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lnisti

      Joo tee säädöistä Action (s. makro) niin seuraavien säätö hoituu yhdellä hiiren klikkauksella.

    • Prokuristi

      Voisit harkita myös Lightroomia, siinä voi napsauttaa samat säädöt kaikkiin kuviin kerralla.

      Kuvan RAWta ja käytännössä 90% kuvista menee vain Lightroomin konvertterin kautta käymättä lainkaan Photoshopissa. Näppärämpää ja nopeampaa.

      • 920

        Ihan saman tietysti voi tehdä ACR:lläkin.


    • Errrrrrrrrkkki

      Eli siis miten tämmösen saisi photarissa tehtyä?
      Mulla sama ongelma kuin kysyjällä

      • 920

        Avaa kuvat bridgen kautta ACR:ään. Valitse kaikki kuvat ja teet yhdelle säädöt, sitten klikkaat save images....ja sulla on kaikki kuvat tallennettu samoilla säödöillä.


      • Lnisti

        Photoshopissa Action (makro) tehdään niin, että
        – ensin avaat säätämättömän kuvan
        – valitse Window / Actions
        – Actions-ikkunan oikean yläkulman valikosta valitse New Action ja nimeä se esim ”vanhat kuvat” ja klikkaa ”Record” (Action-ikkunan alateunassa punainen ympyrä)
        – tee kuvaan ne säädöt jotka haluat muihinkin ja valitse em valikosta ”Stop Recording” tai klikkaa punaisen ympyrän vieressä olevaa neliötä.
        – valitse em valikosta ”Button Mode”. Näin sinulla on valmis Action-nappi (makro) ”vanhat kuvat” jota klikkaamalla seuraaviin kuviin tulee kaikki äsken tekemäsi säädöt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      282
      2574
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1379
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1251
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1241
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      97
      1188
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1185
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      1042
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      71
      946
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      890
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      797
    Aihe