Ostin kameraan ulkopuolisen mikrofonin (Rode Videomic Go), jotta saisin parempaa ääntä satunnaisiin videoihin. Näyttää kuitenkin siltä, että 60D:n äänessä on sekä omalla, että ulkopuolisella mikrofonilla liikaa suhinaa. Tilanne on sama automaattiasetuksella ja manuaalisäädöillä. Ongelma on siis kamerassa ja ainoa keino korjata tilannetta lienee sopiva videoeditointiohjelma. Järkkäri ei toki muutenkaan ole kovin kätevä videokuvaukseen,joten taidan laittaa mikrofonin myyntiin.
Canon 60D videon ääni suhisee
3
185
Vastaukset
- rodego
Minulla on sama mikrofoni ja ihmettelin kun ääni ei parantunut, mutta mikrofonin johtoliitin on aika tiukka, eikä llitin mene hennolla painalluksella pohjaan asti.
- itseajattelin
samoin ulkoisen mikin kanssa.
sitten tajusin kiertää hiljaa hieman plugia, vähän niinkuin ruuvia kiertäisi, kunnes se kiinnittyi kunnolla. tyyliin jotain puolikierrosta.
antaa nuo silti voimakkaamman tuulenkin kohinan hiukan läpi koska suoja on jotain vaahtomuovia. - Canonisti_minäkin
itseajattelin kirjoitti:
samoin ulkoisen mikin kanssa.
sitten tajusin kiertää hiljaa hieman plugia, vähän niinkuin ruuvia kiertäisi, kunnes se kiinnittyi kunnolla. tyyliin jotain puolikierrosta.
antaa nuo silti voimakkaamman tuulenkin kohinan hiukan läpi koska suoja on jotain vaahtomuovia.Vaahtomuovin päälle vedettävä "dead cat" myydään yleensä erikseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
4 kuoli kolarissa
Kenen vastuulla tienhoito? Sohjoa ja vettä tie täynnä. Oliko säästetty tienhoidossa? Järkyttävä onnettomuus.28411249Suomea odottaa karu kohtalo
Mitäs menitte uhkailemaan ja leikkimään kovaa. Ei mitään mahdollisuuksia Venäjää vastaan.4153161Nainen, moraali on koetuksella sun kanssa
Koen nyt olevani rappiolla ja kyllä, omaa syytäni ja itsekontrollin puutetta, mutta olethan kyllä puoleensavetävä, ettei951798- 821585
- 681500
- 861056
Onko kenelläkään tästä tietoo?
https://www.haapavesi-lehti.fi/artikkeli/lukijalta-ilkka-repo-etsii-nimettoman-kirjeen-lahettajaa Olisi tärkeä saada te411021Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin73917Ihastukselleni
Kun viimeksi nähtiin, niin sisälläni repesi myrsky ja salamat iskivät kuin rajuilma. En halunnut katsoa sinua, en halunn21883Ovatko miehet niin heikkoja ja lahjattomia, etteivät siedä tasa-arvoa?
Muutenhan ei ole mitenkään perusteltavissa, miksi miesten pitäisi saada etuoikeuksia ja etumatkaa. Sehän tarkoittaisi, e252868