Järjestelmäkamera kastui

idioottikamerankäyttäjä

Valokuvasin tänään aamupäivällä tihtusateessa, kamerani kastui vain pikkaisen, ja se toimi muutama minuutti sitten aivan ongelmitta. Äsken ottaessani valokuvaa sisällä, kamera yhtäkkiä kuin jumittui paikoilleen ja lakkasi ottamasta kuvia.
Näyttö ei enää syty, en pysty selaamaan kuvia enkä videokuvaamaan, mutta kuvia pystyn yhä ottamaan. Laitoin kameran heti kuivumaan, onko vielä toivoa kameran selviytymisestä?

6

1417

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • L-sarjaa

      Valmistajilla on ne roiskevesitiiviit kamerat erikseen.

      "sarjan objektiivit kestävät pölyä ja kosteutta erittäin hyvin"

    • Itselleni ei koskaan ole noin käynyt vaan jos kävisi niin avaisin kaikki luukut sepposen selälleen ja antaisin sen kuivua akkukin poistettuna. Huomenna kokeilisin tämän päiväisellä lasilla ja jos ei toimi niin jollain toisella. Voihan olla jotta se syyllinen on se optiikka eikä runko.

      Toivoa aina sopii kuten kaikki tiedämme, aina se ei kuitenkaan täyty!

    • K5_IIS

      Kun kamera onlämmin irroita objektiii ja imuroi varovasti ettet koske peiliin. Ilmavirtabkuivaa kameran nopeasti. Kaikkia kameroita ei kannata ulkoiluttaa sateella, jos on pakko niin ota sateenvaro kameran suojaksi.

      Kameran ulkoilutukseen kannattaa valita roiskevesitiivis runko ja objektiivi. Olen tänään kuvannut yli kaksi tuntia sateessa, mitään ongelmia ei ilmaantunut.

    • Tyhmyydestä-sakotetaan

      Lähetä se vehje Espooseen Vänrikinkuja 3, siellä rassaavat ja voivat saada kuntoon. Tai sitten ei. Mutta lasku tulee varmasti, ja se on iso.

    • ensiapua

      Jos kamera kastuu, pitää heti toimintahäiriön ilmaannuttua ottaa akku pois.
      Jos kamerassa on kellopatteri, niin sekin pitää poistaa, samoin muistikortti.
      Sitten kamera kuivumaan kaikki luukut auki.
      Jos kamerassa on kelloparisto, voi sen toimintaa kokeilla 1-2 vuorokauden kuluttua.
      Jos irroitettavaa kelloparistoa ei ole voi kameran nollautuminen kestää pidempään, ennen kuin kaikki varaukset on kamerasta nollautuneet ja kaikki elektroninen toiminta lakannut.

      Olen itse em. menetelmällä saanut vanhan Canon 350D:n henkiin seuraavana päivänä sen kastuttua "tropiikissa", eli trooppisessa perhostalossa, jossa ilmankosteus oli n. 100% ja kostuttajien kohdalla oli tihkusade. Kamera, kuten kuvaajakin valui vettä.
      Linssi pysyi läpinäkyvänä vain pari sekuntia, että juuri ja juuri ehti kuvan saada. Sitten taas kameraa kuivaamaan.
      Kuitenkin täysin suojaamaton kamera toimi ko. tiloissa yli puolituntia ja vielä tunnin sen jälkeenkin, ennen kuin lakkasi toimimasta.

    • idioottikamerankäyttäjä

      Kiitos vastauksistanne!
      Kamerani toimii taas aivan normaalisti, huh kuinka helpottunut olen! En enää ikinä vie kameraani sateeseen...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      467
      4034
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1692
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1526
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1474
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1408
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      60
      1375
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1316
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1229
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1079
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      34
      1078
    Aihe