Nettihuijari Miika Honkanen "ATK-Haka"

LinssiinViilattu

Nettihuijari Honkanen on jälleen vauhdissa. Myy tällä hetkellä olemattomia useiden satojen eurojen hintaisia läppäreitä, puhelimia, kovalevyjä ja pelilaitteita ym. Tori.fi sekä Huuto.net -sivuilla. Kun tuotteen ostaa, myyjästä ja ostetusta tuotteesta ei enää kuulu, vaan rahat katoavat Miika Honkasen tilille.

Esiintyy vanhan olemassa olleen ATK-Haka -yrityksen nimissä. Itse haksahdin ansaan ja ostin laitteen 600 eurolla. Pankista näki kuitenkin, että maksu meni Miika Honkasen tilille, eikä suinkaan "ATK-Haka"-nimisen yrityksen tilille. Tein asiasta rikosilmoituksen. Tehkää muutkin huijatuksi tulleet, niin petoksen suuruus käy ilmi!!

11

4179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kusimunsilmään

      "Myi" kyseinen Honkanen minullekkin pelikonsolin 80e hinnalla. Myyjänä tosin oli Suomen nettikirpputorit oy mutta verkkopankissa näkyikin maksun vastaanottajana Miika Honkanen.

      On se kätevää muuten nykypäivänä kun tuon rikosilmoituksen voi jättää netissä...

      • EiVäärinkäsityksiä

        Huomaahan kaikki nyt kuitenkin, ettei tuo nettikirpputorifirma ole huijari, vaan tämä huijari esiintyi heidän nimellään..


      • MVILE

        Samainen kaveri taitaa vedättää juuri meikäläistä. Möi ssd asemaa tori.fi:ssä ja kansalaisluottamuksena maksoin kaverille etukäteen. Nyt ei ole kuulunut miehestä ja sanoin ottavani yhteyttä poliisiin. S-pankin tilinumero on tallessa, jonne maksoin. Saitko ikinä mitään takasin?


    • Siitä6

      Asuu Mäntässä.

    • remtiukko43fre

      Sain Honakselata mitä oli luvatttu ,rehti kaveri on kyllä=)

    • x7x7x7x7x7

      Kuinka tyhmä ihmisen pitää olla, että lähettää rahaa esim. 600 euroa, kuten yllä, jonkun tuntemattoman tilille. Tämä Honkanenhan on jo vuosia tehnyt tätä samaa ja sai tuomionkin näistä. Näillä huijauspalstoilla on hänestä useitakin kirjoituksia. Koittakaas nyt vähän viisastua ihmiset!

    • Anonyymi

      Käyttää ainakin huutiksessa nykyjään Kirpputorihamsteri nimimerkkiä.
      Varokaa

    • Anonyymi

      Tällä hetkellä tunnus näyttää olevan tällä kaverilla huudossa Wanhatavara.

    • Anonyymi

      Näyttää että sama kaveri myy zeiss kiikareita fb kirppareilla.

    • Anonyymi

      Myy edelleen mm. elokuvia Facebookin Marketplacella. Rahat menevät mutta elokuvia ei tule ja estoon laittaa.
      Olkaahan tarkkoina.

    • Anonyymi

      Olin ostamassa kyseiseltä herralta makitaa ilmottelin että olisin mäntässä missä voi kävästä ostoksilla , viesteihin vastaily loppu samantein , arvasin heti pelin hengen.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      371
      12375
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      263
      5427
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2665
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      910
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      872
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      782
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      746
    Aihe