Onko tosi, että tästä maasta ei löydy kuomuntekijöitä kuin 3:n kuukauden toimitusajalla? Kahteen kuomufirmaan on soitettu ja sanoivat, että elokuulle menee. Koko kesä on pilalla, jos ei kohta saa pressua uusittua, koska se ilkivallalla rikottiin. Veneen malli on Raissport 530 HT.
Onko teillä kokemuksia paikallisten suutareiden yms. tekeleistä? Itseäni kiinnostaa lähinnä pohjoisemmassa Suomessa olevat alan ammattiliikkeet, mutta jos täältä päin ei löydy niin vastatkaa ihmeessä muutkin.
Kuomu HT-veneeseen
9
2042
Vastaukset
- h-purjehtija
En tiedä mistä olet jo kysynyt, mutta Kuopiossa on VA-varuste, joka tekee myös kuomuja. Kysäise myös sieltä, jos et ole sitä jo tehnyt:
http://www.va-varuste.fi/- Kesä pilalla?
Joo ekaksi kysyttiin sieltä, mutta vasta elokuulle saavat toimitettua.
En ole alan asiantuntija, mutta luulisin, että itse tekisin ehkä parissa viikossa tuollaisen kuomun, kunhan olis malli ja värkit. - tullut
Kesä pilalla? kirjoitti:
Joo ekaksi kysyttiin sieltä, mutta vasta elokuulle saavat toimitettua.
En ole alan asiantuntija, mutta luulisin, että itse tekisin ehkä parissa viikossa tuollaisen kuomun, kunhan olis malli ja värkit.ajatelleeksi, että et ehkä ole ainoa kuomun tarvitsija. Yhden kuomun tekoaika ei tarkoita samaa kuin toimitusaika. Jono on jono tässäkin!
- Wiltsu
Kesä pilalla? kirjoitti:
Joo ekaksi kysyttiin sieltä, mutta vasta elokuulle saavat toimitettua.
En ole alan asiantuntija, mutta luulisin, että itse tekisin ehkä parissa viikossa tuollaisen kuomun, kunhan olis malli ja värkit.Korvaako vakuutuksesi tuon ilkivallan? Eikös silloin ole aivan sama missä sen kuomun teettää.
Ikäväähän tuo ilkivalta on, mutta fakta on se että kuomuvalmistaljilla on kevät aika kiirettä. Itse tilasin kuomun joulukuussa ja saan ehkä toukokuun puoleen väliin.
- venekuomu
Kotkan Venekuomu ja suojapeite Oy
Osoite Runeberginkatu 17, 48200 Kotka
Puhelin (05) 2606950
Fax (05) 2606951
kysyppä tuolta - saa nopeasti
Kuka tahansa pressumaakari tekee pressun veneeseesi viikossa, jos olet valmis maksamaan riittävän paljon.
Nyt on jostain syystä venepuolella sesonki ja pitkät jonot.
Itseltäni hajosi viime vuonna kolme päivää ennen juhannusta vetolaite. Vakuutustarkastajan olisi saanut viikossa katsomaan ja korjaukseen oli kuukauden ruuhka. En halunnut jäädä jussiksi maihin, joten ostin ehjän vetolaitteen ja maksoin korjaamolle ylimääräistä, jotta vene saatiin kuntoon. - pelastaa
Onko risasta kuomusta vielä malliksi? Jos on, niin tiedustele huonekaluverhoilijoilta tai perävaunun pressujen valmistajilta. Niiltä on ainakin laitteet ja ammattitaito valmistukseen, jos oikeat materiaalit löytyy.
- Kesä pilalla?
Vastauksia aiempiin viesteihin.
Itseasiassa se on ilkivallan tekijöiden vakuutus, joka tämänkin lystin maksaa, koska (alaikäiset) tekijät saatiin kiinni.
Kiitos kaikille vastaajille. Paikallinen verhoomo lupasi tehdä viikossa sen pressun vanhan mallin pohjalta. Tässä odotellaan jo kovasti jäiden lähtöä.
- Kuomunkaa
Jos haluat hyvän ja suht edullisen kysy Firmasta Kartussi 0400-551813, hyvä kuomu tehdään mallien mukaan ts jos vanhaa ei voi käyttää mallina on tekijän käytävä mittaamassa veneestäsi ko mitat.
Tää firma on lähellä Vaalimaan tullia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi1951677Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.2471500Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano281081- 791047
- 741040
- 1171000
- 86970
Hindujen rukous ei auta
Rukoilu hindulaisuuden tapaan ei voi missään tapauksessa tuottaa hyviä tuloksia. Ja miten joku epäjumala voisikaan mihin353866Martina makkarankuori päällä
Voi hyvää päivää minkä asun oli valinnut Emma gaalaan, ei jäänyt kenellekään epäselväksi, minkälaiset rinnat on naikkose157861- 54824