Onko "havukka" sama kuin haukka? Ja missäpäin Suomea tätä sanaa on käytetty?
Havukka
24
10874
Vastaukset
Germaaninen lainasana, ruotsiksi hök, englanniksi hawk. Tuon havukka-muodon levinneisyydestä en yhtäkkiä osaa sanoa mitään varmaa. Mutta tiedätkö mikä se on viroksi? ;-)
- tietoa
HAWK, from Old English h(e)afoc, hawk, from Germanic *habukaz.
http://www.yourdictionary.com/ahd/roots/zzk01000.html
- aenahi
kaenuussa
- Sieltä lähtenyt
Kirjailijaprofessori Veikko Huovinen nousi reilu puoli vuosisataa sitten maineeseen romaanillaan Havukka-ahon ajattelija.
Huovinen on asunut käsittääkseni koko kirjailijanuransa ajan Sotkamossa. Kuvitteellinen Havukka-aho lienee Kuhmon puolella – Kainuuta sekin.
Havukka = haukka.
Viroksi haukka on 'kull', genetiivimuotoon taipuneena 'kulli'. Karjalaisen runokielen seuran aktivisti Aulis Rintala on riimitellyt vironkielisen runon nimeltä "Kullimunad pillutasin". Sen pitäisi löytyä mm. täältä: http://www.karuse.info/aulis.htm - Jussi
Koillismaalaiset puhuvat myös havukasta. Ja taitaapa se olla Lapissa käytössä laajemminkin.
- Havukkakallio,
vanha linnoituspaikka, eli kyllä sana tunnetaan ainakin itäisessä Pohjois-Karjalassa. "Poutahavukka" = hiirihaukka.
- martta0
Havukkakallio, kirjoitti:
vanha linnoituspaikka, eli kyllä sana tunnetaan ainakin itäisessä Pohjois-Karjalassa. "Poutahavukka" = hiirihaukka.
No totta tokkiisa Ilomantsista tämmönennii paikka löyttyy. Eli havukka on on sama kuin haukka... ainahhii minun mielestä.
Ps. Paljastukoha tästä jottai... - Etelä-Savo
Havukkakallio, kirjoitti:
vanha linnoituspaikka, eli kyllä sana tunnetaan ainakin itäisessä Pohjois-Karjalassa. "Poutahavukka" = hiirihaukka.
Minun lapsuudessani E-S:ssa poutahaukaksi sanottiin tuulihaukkaa, joka lenteli peltojen yllä pysähdellen paikallaan "lekuttelemaan" saaliin havaittuaan. Sitten nopea syöksy hiiren niskaan. Paras keli tähän hommaan oli helteinen pouta, josta nimityskin lienee.
- keppi
savossakin käytetty sana! havukka=haukka
- Sudeettisavolainen
.. kaikilla ns. itämurteiden alueilla. Olisi mukava tietää poikkeuksia! Samoin länsimurteiden ilmaisut.
- *Joss*
Havukka on Perhossa nainen, elämänkumppani, morsian.
- kanahaukka
Kyllä havukka on haukka, mutta käytännössä useimmiten se tarkoittaa nimenomaan kanahaukkaa.
- niinkin
ja toisekseen, kansa ei tunnistanut haukkoja kunnolla ja kaikki tahtoivat olla kanahaukkoja
(riistansyöjiä, ihmisen kilpailijoita?) ja niitä
vihattiin ja tapettiin.
ainakin hiirihaukkaa sanottiin havukaksi myös.
- kaiken
Havukka-ahon tarina on ollut tuttu aina mutta en ole tullut ajatelleeksi havukka sanan merkitystä. Aina olen sen mieltänyt liittyvän jollain tavoin sanaan havu. Täällä länsimurteissa käytetään havu sanaa muodossa hako mutta haukka ei ole tässä yhteydessä tullut koskaan mieleeni!
- .............
täällä meilläpäin se tarkoittaa rumaa naishenkilöä.
- AAAA-PUUU-VA
James Potkukelkkakin on siis Kainuusta:
haukka - havukka
apua - apuva, APUVA, AAAA-PUUU-VA - Etelä-Savo
50...60- luvuilla ei ollut erikseen mitään haukkoja, vaan kaikki olivat kanahaukkoja. Ainoastaan Käki, joka matkii haukan ulkomuotoa ja lentotapaa jätettiin ampumatta, jos se vain ymmärsi avata nokkansa kiireesti ja kukkua "tunnussanan". Myös kaikki vedessä polskivat linnut olivat sorsia ja niinollen syötävää laatua. Elämä oli silloin yksinkertaisempaa, joskaan ei helppoa.
- sarana55
kainuussa.
- Anonyymi
Havukka on kanahaukka
- Anonyymi
Eikös -80 luvulla telkkaristakin tullut joku amerikkalainen sarja nimeltään Katuhavukka?
- Anonyymi
Ovela juttu. Kuvittelin sen mielessäni havumetsän ympäröimäksi niityksi jossa vanha mökki jossain kulmassa.
- Anonyymi
Sellainenhan se onkin… Ja jos kuvittelee siihen vielä haukan kaartelemaan taivaalle, niin siinähän se on Havukka-aho.
Voiko käpsäkämpää nimeä ollakaan…
- Anonyymi
Tv-ohjelma Havukka-ahon ajattelija alkoi juuri ja mietin, että havukka olisi metso. Luin ketjusta kuitenkin aivan muuta. 🙂
- Anonyymi
Täällä Pohjois-Savossa, missä "havukka"- sanaa käytetään, tuntuu sen kirjakielinen versio "haukka" laimealta kyseistä, pitkäkyntistä ja tuikeakatseista petolintua koskevalta ilmaisulta.
Samoin kuulostaa rodullisesta vähemmistöstämme käytettävä "mustalainen"-ilmaisu todella laimealta itämurteiseen "mustilainen" verrattuna...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M797419Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044660Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn724580Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584130HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen714117Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333619Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e613025Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty652742Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj401940- 471685