Lasinega

Viivi

Sain erään kaupan yhteydessä vanhoja postikortin kokoisia lasinegoja kasan.
Aiheena on saksalaisia laivoja, maalaistaloja ja perheitä ja joitakin patsaita. Minkä hintaista olisi teettää näistä valokuvia. Miten lasinegoja säilytetään?

6

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 211262

      Eikös ne laiteta suurennuskoneeseen ja normaali pimiötyöskentely. Tiiä sitten miten sen pitimen kanssa siihen suurennuskoneseen; jonkinlainen palje jolla saa myös polttoväliä ja tarkkuutta trimmattua...

    • kuuuukkeli

      Helpoin tapa on varmaan tehdä pinnakkaiset, eli nega suoraan valokuvapaperin päälle ja sitten valotus. Nykyaikainen valokuvapaperi ei kai oikein sovellu vanhojen erittäin kontrastikkaiden kuvien vedostamiseen. Joka tapauksessa alan harrastajan tai studion käsityönä tehtävä.

      Paras tapa säilyttää lasinegoja on antaa ne museon säilytettäväksi.

      • näin-muistelen

        Eikös valokuvapaperia saa eri jyrkkyyksillä?


    • Canonisti_____minäkin
    • Infringement

      Lasinegat kannattaa skannata hyvällä skannerilla digiksi ja teettää niistä vedokset omaan käyttöön, sitten negat museoon.

    • Nikon_Kamera

      Halvin konsti on värkätä jonkinlainen valolaatikko ja kuvata negat hyvällä digikameralla ja makro-optiikalla. Kuvataan emulsiopuolelta, pielisyyden voi kääntää oikeaksi myöhemmin. Nega kääntyy Photoshopissa positiiviksi ja säädöt helppoja (tai tehdään Lightroomissa). Sitten vain printtaamaan. Todennäköisesti tällä konstilla negoista saa irti enemmän kuin perinteisillä menetelmillä (laajat säätömahdollisuudet).

      Oikeitten paperikuvien teettämisen kanssa on se hankaluus, että harvassa valokuvaamossa on enää toimintakuntoisia kyllin suuria suurennuskoneita printtien tekoon. Eikä oikein enää osaajiakaan, joten homma tulee kalliiksi käsityönä.

      Oikea tapa säilyttää negat olisi lehtipuinen tai metallinen laatikko, jossa listoissa matalat urat joihin negojen reunat sopivat, negojen kuvaosat ei pääse koskettamaan mitään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      277
      2519
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1354
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1231
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1231
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1175
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      97
      1168
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      1032
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      71
      936
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      880
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      787
    Aihe