Kannattaa vilkaista vanhasta pakastimesta ja jääkaapista että onko siinä tulipalon vaaran aiheuttava Danfoss kompressori.
Minulta löytyi kyseinen kompressori jääkaapista ja pakastimesta, joten korjaukseen menee kumpikin.
Linkki josta löytyy tarkempaa tietoa; http://www.danfoss.com/Finland/Info/Compressor
Kylmäkoneitten kompressorit tarkastukseen
12
5602
Vastaukset
- ++++
se vissiin ollut se vaaranaiheuttaja kompura, vaan siinä oleva käynnistin. Ja sen saa tilata halutessaan mainitsemastasi paikasta, vaihtoohjeet ja kaikki, kuinkahan monta kaappia kärähtää kun tee se itse miehet rupeaa vaihtamaan käynnistintä ?
- Ei reagoitu
Asun kunnan vuokratalossa, minulla on Upo-merkkinen jääviileäkaappi vuodelta 1991.
Kävin kysymässä voisivatko tulla tarkastamaan koska en saa kaappia liikkeelle itse. Taloyhtiön pomo väitti että UPO-merkkisissä ei ole kyseistä kompressoria, ja asia jäi siihen.
Kenen on vastuu jos sattuisi syttyyn tulipalo? - meilläkin
Ei reagoitu kirjoitti:
Asun kunnan vuokratalossa, minulla on Upo-merkkinen jääviileäkaappi vuodelta 1991.
Kävin kysymässä voisivatko tulla tarkastamaan koska en saa kaappia liikkeelle itse. Taloyhtiön pomo väitti että UPO-merkkisissä ei ole kyseistä kompressoria, ja asia jäi siihen.
Kenen on vastuu jos sattuisi syttyyn tulipalo?Minulla 85-Vuoden Upo jääviileäkaappi jossa on Danfossin kompressori, joten taloyhtiösi pomo on luultavasti väärässä.
Sinänsä vuokrataloissa kuuluu jääkaappi yhtiön omistukseen, joten he myös vastaavat sen aiheuttamista vaurioista.
Vuokralaisen kannattaa ottaa kotivakuutus, joka korvaa vuokralaisen irtaimiston vahingon sattuessa, jota ei taloyhtiön vakuutus korvaa.
Turha sitä tulipaloa on pelätä, sillä kyseessähän on vain kohonneesta tulipaloriskistä ja näitä riskejähän on melkein kaikissa vanhemmissa kodin sähkölaitteissa, kuten televisiot ja pesukoneet.
- Fosselström
Eihän tehtaalla voi olla vastuuta yli 10 v tuotteista jotka yleensä pölyä täynnä=käyttäjän oma huolimattomuus.
Taitaa olla mielikuvamainontaa halpatuotannon puristuksessa.Vai tutkivatko kuinka vanhoja laitteita meillä on=liian vanhoja eli laatua voidaan keventää.
Danfossin sivulla selitetään käynnistimen kotelon muuttuvan vanhuuttaan helposti palavaksi ja kehotetaan tilaamaan x kappaletta korvaavaa osaa.
En nyt ihan usko että menee näin,teinit tilaa mopoihinsa ainakin 100 startteria.
Itsellä 3 kyseisiä laitteita joista 1 jo tuprahtanut,vaihdoin VDR:n joksi sitä nimittivät kodinkonehuollossa.Siis se käynnistinpalikka jossa oli ison tabletin oloinen komponentti.
Aiemminhan näissä oli selvästi naksuva rele.
Olen nainen,mitä teen ?- TT-Citikka
Tuossa kyllä erehdyt. Tuotevastuu ei tunne aikarajaa. Jos tuote on selvästi vaarallinen (kuten tässä palovaara), on myyjä vastuussa tuotteesta pitkänkin ajan kuluttua. Näin ainakin Suomessa.
- vasta muuttanut
erään kaupungin vuokrataloon. Talo on rakennettu 1983. Huoneistossa on Helkama HJK 417 jää-viileäkaappi. Onkohan tämä alkuperäinen, vai olisiko jossain vaiheessa vaihdettu? Olen löytänyt sellaisen käyttöoppaan, jossa on Rosenlew vähävirtanen. Ainakin käyttöopas on painettu 1983. Onko kenelläkään tietoa, minkä vuoden mallia tuo Helkama on? Ja onko niissä tämä Danfossin kompressori?
- hinta..?
Jou, pakastimessani on ko. kompura vm -90.
Tilasin pari käynnistintä esitetyiltä sivuilta.
Paljonkohan asennus tulee maksamaan vai onko ilimaista.- asentajista
Aika harva asentaja tekee työtään ilmaiseksi. Jos löydät sellaisen, ilmoita meille muillekin.
- nirppanokalle
asentajista kirjoitti:
Aika harva asentaja tekee työtään ilmaiseksi. Jos löydät sellaisen, ilmoita meille muillekin.
Vastaako Danfoss myös asennuskustannuksista?
Laskuttaako asennusfirma Danfossia tavalla tai toisella? - julkisuus
nirppanokalle kirjoitti:
Vastaako Danfoss myös asennuskustannuksista?
Laskuttaako asennusfirma Danfossia tavalla tai toisella?Nooh,olisko saanut danforssin käynnistimet turhan suuren kohun???
Ihmiset hukkaamassa ja haukkumassa näitä kompuroita missä ei mitään vikaa vaan eivät lue tarkasti että käynnistimissä on vika ja oliko vielä näin että tietyissä olosuhteissa esim.laite seisonut kosteassa autotallissa ja otettu sieltä vuosien jälkeen käyttöön!!!Enpä ole varma mutta mielestäni asiasta on ilmoitettu jo aikaisemmin mutta ei tällä volyymillä!!!En mainosta mitään kun en niin tunne tuotetta mutta suuremmat vaarat tulee kun laitteita ei koskaan putsata! Jos omistaja pyytää huoltofirmaa käynnistimen asennukseen tämän joutuu kuluttaja maksamaan,ei muuten kait asennus ohjeita kerrottais!!Korjatkaa jos olen väärässä!!
- Kajaanilainen
Minulla juuri puoli tuntia sitten kuului poksahdus ja koko kämppä alkoi löyhkäämään rikiltä. Ja kyllä vaan, hajun aiheuttaja oli vanha Upo-jääkaappi jossa on Danfoss-kompura!
- Ottakaa tosissaan
Kyseessä on kylmälaitteen Danfoss kompressorin PTC-käynnistin. Kylmälaite voi olla sekä pakastin että jääkaappi.
Jos sinulla on ennen vuotta 1994 valmistettu kylmälaite, jossa on Danfoss kompressori niin ota yhteyttä huoltoliikkeeseen.
Minulla on kaksi laitetta kärähtänyt. Toinen oli Porkka ja toinen UPO. Mikäli laite olisi ollut pölyinen niin siinä olisi palanut koko talo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi811960En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k201674- 321507
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2061396Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt331267- 871029
- 26943
- 22828
Aivottomat
Illalla yritin nukkua vuokratalossa. Klo 22.30 - 24.00 välillä 5 autoa ajoi rapun eteen, nuoria kuskaten. Eikö tule mie23817Oho! Jari Isometsä lataa suorat sanat Farmi Suomesta - Kovaa kritiikkiä: "Ei oikein enää nappaa..."
Jari Isometsä antaa kovaa kritiikkiä Farmi Suomi -realityn nykymenosta. Oletko samaa mieltä hiihtäjälegendan kanssa? L19812