Ennenkuin ostatte Lapin Liha Oy nimiseltä yritykseltä poronlihaa, lukekaa vaikkapa netistä yhtiötä koskevat uutiset, niitä on kasapäin.
Yksikön johto tuomittiin sentään eläinsuojelurikoksesta.
Se miten poroja on kyseisen yhtiön toimesta kohdeltu, on anteeksiantamatonta ja järkyttävää.
Lapin Liha Oy ja porojen rääkkäys
12
305
Vastaukset
- Late Lapista.
Eläin rääkkäys syytehän perustuu vain ja ainoastaan siihen, jotta teurasporoaidassa oli liikaa asiakkaita eli poroja! Kyllä sinä saat eläirääkkääjät hakea jostakin muualta kuin Lapinlihasta, vaikkapa sikaliisa anttilan sikalasta, ministereille ei vain noista tekosista syytteitä lueta, ja rangaistuksia vielä vähemmän! VALITETTAVASTI !
Late Lapista. Järjestys torppaan Ry ! - ja syystäkin
Kaikki tuotteet, missä mainitaankin sana " lappi ", " lapista ", " lapin " tai " lappalainen ", ovat olleet boikotissa jo pitkään. Tuotteet ovat huonolaatuisia ja jostakin ihmeen syystä myös kalliita.
- nunnukka,nunnukka...
Myös, että lappilaiset ovat usein kieroja raakalaisia kaikkien eläinten suhteen, väitti Late mitä tahansa.
Moottorikelkoilla ajellaan petoja takaa ja ylitse ja salakaatajia kairoilla on ollut maailman sivu, jokunen yksilö voi poiketa tuosta kaavasta, mutta kun ovat niin keskenään sikiytyneitä, niin klooneja riittää.
Voi poro- ja muut eläinparat, niin ja ympäristö, on leveetä menoo moottoripeleillä, luonto vain "alusastian" virassa!! Sitten nää hokee, että luontoa riittää ja Lapin taikaa, ihime vänätyisiä ja jätteenhävittäjiä :( - gdfgfdg45
mistä kuppikunnasta olet saanut käsityksen, että luonnossa vapaana kasvanut liha olis huonolaatuista. väittämäsi kyllä sopii paremmin skoihin, kanoihin, ja mullikoihin. ihan sama mulla on paremmat siittiöt ja jälkelaiset, kun ovat saaneet kunnollista proteiinia jo siitiövaiheessa.
EIpä tuo ole muuten hanakala päätellä miksi jo 30 vuotiaat miehet ovat kyvyttömiä lisääntymään. paska ruoka = tuhkamuna. - Late Lapista.
Lapissa tuotetun sähkönkin sinä varmaan ohjaat naapurillesi, ja käytät itse etelän homppelien ja somppujen dynämöä polkemalla tuotettua sähköä! JA SYYSTÄKIN !
Late Lapista.
- Mies 42
teurastetiin. Tuskin niitä katseltavaksi ostettiin.
Hyvä kun muistutit, pitää taas ostaa Lapin Lihan meetvurstia, on mielestäni Suomen parasta. Lisäksi se myydään kätevässä pitkässä paketissa, joka ei heti lopu kesken. - huonosti
poroja kohdellaan. Vihaan lassoamista ja eläimiin pelon lietsoamista. Mutta yhtälailla vihaan lehmien ja sikojen huonoa kohtelua!!!!!!! Korviin napsautetaan numerolappuja ja pää lukitaan aitaan, että eläin syö väkisin!!!!!!! Vihaan, vihaan, vihaan!!!!!!!
- Sikamakkara
Kannatan kaikkea hyvää ruokaa ja sen tuottajia.
- nunnuka lailaa..
Kaikki liha on herkkua, järki kotona taas... no niin ei tee mieli maksaa kärsimyksestä ja piittaamattomuudesta.
- sinun pitää
nunnuka lailaa.. kirjoitti:
Kaikki liha on herkkua, järki kotona taas... no niin ei tee mieli maksaa kärsimyksestä ja piittaamattomuudesta.
jättää kaiken lihan syönnin. http://img.mtv3.fi/mn_kuvat/mtv3/uutiset/kotimaa/kuvituskuvia/627068.jpg
- proteiinipommi
turha luulo, että jättäisin suomen proteiinipitoisimman lihan käyttämättä. syö sinä vaan sitä sianpaskaa, ja siitä paskat siittiös huorille, tahi piä paskat munasolus.
- paskat lapista
Kaikkia elukoita Suomessa kohdellaan tuotannossa etenkin huonosti. Mutta se että poroista saa mielikuvan että niillä asiat olisivat hyvin ei pidä tosiaan paikkansa.
Sitten nämä paskat jotka saavat tuomit, saavat vielä jatkaa siellä johdossa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kaunis ihminen parempaa kohtelua?
Onko kauniin ihmisen elämä "helpompaa" kuin tavallisen näköisen ihmisen? Olen kuullut väittämän, että kaunis ihminen saa1233500- 122316
En rehellisesti usko et oisit
Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos371945Suomennettua: professori Jeffrey Sachs avaa Ukrainan sodan taustat luennollaan EU parlamentissa
Jeffrey Sachs on yhdysvaltalainen ekonomisti. Sachs toimii Columbian yliopiston The Earth Instituten johtajana. Aiemmin4141899Näin sinusta taas unta!
Unessa olin pakahtuneesti rakastunut sinuun. Olimme vanhassa talossa jossa oli yläkerran huoneissa pyöreät ikkunat. Pöly211701Nainen, olet jotenkin lumoava
Katselen kauneuttasi kuin kuuta, sen loistoa pimeässä. Sen kaunis valo on kaunista sekä herkkää ja lumoavaa. Olet naisel681527Paljonko aikaa on kulunut siitä kun viimeksi tapasit hänet?
Päiviä? Viikkoja? Kuukausia? Vuosia?301463- 1241418
En muuttaisi sinusta mitään
Ensin olit etäinen ja yritin pysyä tutkan alapuolella. Mutta ei silmiltäsi jää mitään huomaamatta, kuten minulla ei kuul101291- 141236