SA vai RI?

sa ri

Haen tänä keväänä sekä ammattioppilaitokseen suunnitteluassistenttikoulutukseen (SA) että ammattikorkeakouluun rakennusinsinöörikoulutukseen (RI). Jos pääsen kumpaankin, kumpi kannattaisi valita?

Minua kiinnostaa nimenomaan cad- ym. alan piirtäminen, toki myös suunnittelu kiinnostaa. Jos olen ymmärtänyt oikein, SA-koulutuksesta saa hyvät valmiudet juuri noihin tehtäviin. RI-koulutus on käsittääkseni laaja-alaisempaa ja minusta tuntuisi siltä että, siihen liittyy paljon sellaistakin oppiainesta mikä ei kiinnosta lainkaan, esim. rakennustyömaalla työskentely, yhdyskuntasuunnittelu ja montaa muuta ainetta joka ei juuri kiinnosta. Uskon, että matemaattiset valmiuteni riittävät rakennusinsinööriopintoihinkin (lukiossa mulla oli pitkä matematiikka), joten siitä ei ole kiinni.

Haluan nimenomaan työhön toimistoon piirtäjäksi, avustavaksi suunnittelijaksi tai mallintajaksi. Näihin töihin käsittääkseni riittää SA-koulutus. Hieman kiinnostaa myös rakennesuunnittelijan tehtävät, siihen käsittääkseni vaaditaan RI-koulutus.

Mietin olisiko turhaa kouluttautua 4 vuotta (RI), kun käsittääkseni 2 vuoden koulutuksella (SA) pääsisin sijoittumaan juuri noihin tehtäviin, jotka minua ensisijaisesti kiinnostavat. Olen kuullut/lukenut, että rakennusinsinöörit ja suunnitteluassistentit tekevät usein käytännössä samanlaisia töitä insinööri-/suunnittelutoimistoissa, esim. cad-ohjelmilla työskennellessään.

Tiedän, että RI-koulutuksen saaneilla on isompi palkka kuin SA-koulutuksen pohjalta työskentelevillä. Palkan suuruus ei kuitenkaan ole mulle tärkeintä, vaan tärkeämpää on juuri ne tehtävät, jotka mua kiinnostavat. Käsittääkseni myös henkilökohtaiset taidot ja ominaisuudet vaikuttavat paljon työtehtävissä etenemiseen, ei pelkästään se kumman tutkinnon on hankkinut. SA-koulutuksellakin voi myös perustaa yrityksen, jos sellainen joskus tulevaisuudessa kiinnostaisi minua.

Vapaa-aika on minulle hyvin tärkeää (ehkä jopa tärkeämpää kuin palkan suuruus), joten on vielä työaikoihin liittyvä seikka. Haluaisin työskennellä sitten valmistuttuani vain ns. toimistoaikaan (n. klo 7 - 17 välillä, ehkä liukuvalla työajalla) 37-40 tuntia viikossa ja käsittääkseni suunnitteluassistentti työskentelee juuri tuollaisella ajoituksella. Rakennusinsinöörikin tietysti tekee töitä tuohon aikaan, mutta käsittääkseni insinöörien työaika on usein käytännössä runsaastikin yli 40 tuntia viikossa (ylitöitä). Lisäksi insinöörien työhon liittyy usein (olen tutkinut insinöörien työpaikkailmoituksia) paljon kokouksia ja matkustelua. En missään nimessä halua matkustaa työn merkeissä, en kotimaassa enkä ulkomailla.

Tällaisia mietteitä siis...

Minua kiinnostaisi tietää mitä mieltä te olette. Olisi mielenkiintoista saada kommentteja sekä alan opiskelijoilta että jo valmistuneilta työelämässä olevilta alan ammattilaisilta (SA/RI). Toki muittenkin kommentit kiinnostavat. Kumpi koulutus mun kannattaa valita, jos sattuisin pääsemään molempiin (toivottavasti pääsen jompaankumpaan). Jos pääsen "vain" toiseen, aloitan siinä opiskelut ensi syksynä.

5

815

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RI opiskelija

      voit rakennusinsinööri opinnoissa sitten valita että luetko yhtään työmaahan liittyviä opintoja ym. vai piirteletkö vain CAD ohjelmilla (ArchicaCAD & AutoCAD). Jos valitsen rakennesuunnitteluun suuntautumisen, juuri tuolla autocadilla sitten piirtelet rakenteita ym. Yksitoikkoista, mutta haastavaa.

    • sa ri

      Kiitos kommenteistasi RI opiskelija. Lisääkin kommentteja otan mielelläni vastaan.

    • Hezekiehl

      On toki totta, että työn kuva saattaa olla hyvinkin samanlainen molemmissa. Rakennusinsinöörinä tosin saat pätevyyden tehdä omiakin ratkaisuja, jotka rakennusvalvontakin hyväksyy, muuten joudut kaikki työsi käytännössä hyväksyttämään jollain RI:llä tai vast. vaadittavan pätevyyden omaavalta. Lisäksi kehittymismahdollisuudet jatkoa ajatellen ovat näissä aivan erilaiset. Toivotan onnea valitsemallasi alalla.

    • Anonyymi

      Insinöörit on tiukkapipoja SA:t hörhöjä. Ymmärtääkseni ensin mainitut kiskovat keppanaa ja nää jälkimmäiset vetelevät cannabista ect

    • Anonyymi

      Ilmankos on joidenkin ihmisten aivot pilalla kun keppanaa juodaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksoisliekki-ihmiset

      Kun olette tavanneet kaksoisliekkinne, miltä se on tuntunut? Ole tosi utelias tietämään.
      Ikävä
      307
      2989
    2. Osta säkin sellainen

      Osta säkin sellainen makkaratakki
      Ikävä
      32
      1435
    3. Olit nainen vanhentunut

      ei ole aika ollut armelias sulle.
      Ikävä
      85
      1423
    4. Oletko jo saanut apua mt-ongelmiisi?

      Ja onko harhat helpottuneet? Vieläkö tunnet että sinua seurataan, ja kotonasi käydään poissa ollessasi?
      Ikävä
      179
      1322
    5. Yritätkö päästä

      Yli kaivatustasi?
      Ikävä
      117
      1141
    6. Mikä kaivattusi

      Huumorintajussa on niin erityistä? Mikä hänestä tekee hauskan?
      Ikävä
      49
      941
    7. Vasemmisto osoittaa mieltä Berliinissä - Miksi?

      Eikös siellä ollut juuri demokraattisesti järjestetyt vaalit jossa kansa on sanonut mielipiteensä ja KAIKKIA on kuultu t
      Maailman menoa
      201
      913
    8. Onko kaivattusi

      Kuuma?
      Ikävä
      59
      874
    9. Vihjelista

      Kerro joku vihje, jos vielä kinostaa enemmän kuin kiviä 🪨🪵 ja haluat yhteydenottoa 👇
      Ikävä
      76
      862
    10. Yritin alkaa nukkumaan

      Mutta ei tule uni. Jäin miettimään olikohan ne rakkaudelliset vastaukset juuri sinulta ja mulle osoitettuja... Olisi une
      Ikävä
      46
      796
    Aihe