Kumpi siis on helpompaa? Pitääkö skikkausta harrastaa aina sauvojen kera? Rulliksilla meno onnistuu ilman! Millaiset kengät valitsen skikkaukseen? Mistä saa Hesasta skiket?
Skikkaus vai rullailu?
8
1289
Vastaukset
- Testailtu on
Kyllä rullaluitelu on periaatteessa helpompaa. Itse vaihdoin rullaluistimet Skikeihin sen vuoksi ettei rullisten kanssa yläroppa saa tarpeeksi rääkkiä. Rullaluistimilla tuppaa tuo vauhti olemaan aika hurja verrattuna Skikeihin. Tuntuu turvallisemmalta vetää Skikeillä kun 17 km/h riittää jo todella tehokkaaseen kuntoiluun. Jarruthan noissa Skikeissä on todella tehokkaat ja niiden käyttö on helpompaa kuin rullaluistimissa. Skikeillä on aika ketistä vetää ilman sauvoja. Jouduin kerran sauvarikon vuoksi kihnuttamaan kotiin 20 km ilman sauvoja, en voi suositella kenellekään. Skikeihin sopii hyvin mitkä tahansa jäykkäpohjaiset mukavat kengät: pyöräilykengät, hiihtomonot tai vaelluskengät esimerkiksi. Hiihtipä tuo laitapuolen viime kesänä kulkija ihan normi lekkareilla Suomen läpi. Jos taas haet kuntoilulta kovaa vauhtia ja tykkäät vetää pitkiä lenkkejä rullaluistimet on sun valinta.
- on ihan p****stä
Skiket on aivan romurautaa, painavat jäykät rimpulat. Kokeile Powerslideä, sen jälkeen et edes kuse Skiken suuntaan.
- on paskat
on ihan p****stä kirjoitti:
Skiket on aivan romurautaa, painavat jäykät rimpulat. Kokeile Powerslideä, sen jälkeen et edes kuse Skiken suuntaan.
Powervimpulat on henganvaaralliset paskaläjät. Ei ole toimvia jarruja.
- jts-1
on paskat kirjoitti:
Powervimpulat on henganvaaralliset paskaläjät. Ei ole toimvia jarruja.
- Hengen vaara!!!
jts-1 kirjoitti:
Näkyykin videossa selvästi kuinka Powersliden "jarrulla" (heh vitsi!) ei tahdo saada vauhtia pois edes kävelyvauhdista, puhumattakaan äkkitilanteesta. Videosta puuttui myös ainoa tehokas tapa jaruttaa Powerslidella, eli mehalleen X-asentoon asvaltille tai törmätä valotolppaan.
- mjk
Esim. varuste.net. Niillä on verkkosivujen lisäksi iso myymälä tuolla kehä I varrella Konalassa päin. Lenkkikengät on OK, tosin jos on neutraali jalka (tyypiltään omaa kapean jalan ja korkea holvikaari), niin ne voi olla vähän epävakaat skikkailussa ja puolikorkeat nilkkaa tukevat on silloin paremmat, pronaatiotuelliset (sisäsyrjällä ylimääräinen tuki) lenkkarit on sen sijaan aina vakaat, mutta jos neutraali jalka, niin ne voi aiheuttaa taasen jalkavaivoja.
- slayer666
eikö tämä oo niinku hiihtoon liittyvä keskustelupalsta? Ja silti puhutaan skikeistä ja rullaluistimista.. Ite suosittelisisn näitä rullasuksia.. Ne maksaa vähemmän ja NE MUISTUTTAA OIKEASTI OIKEITA SUKSIA..
- somebodyy
Oletko ajatellut rullasuksia?? Niillä on helppo mennä ja vauhti on sopiva, jarruja ei tietysti ole, mutta eikai se haittaa. :D Hiljentää vain vauhtia vähitellen :) Ja kaiken lisäksi niillähän on hyvä mennä myös ilman sauvoja ;P
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941719
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2321453- 881331
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!651005Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46921- 47908
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38898Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9864- 46842
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35809