miikka.kaira

Prinsessasadut ovat vain haaveita ja prinssi saa prinsessansa vain jossain kaukaisissa satumaissa. Mutta kun oikein uskoo, niin haaveista ja unelmista voi tulla totta, öiden haaveiluista tulee päivien todellisuutta, eiköstä niin?
Linkit: http://www.hs.fi/kuvat/iso_webkuva/1135219474914.gif, http://www.hs.fi/kuvat/iso_webkuva/1135219407463.gif, http://www.hs.fi/kuvat/iso_webkuva/1135222158565.gif, http://www.youtube.com/watch?v=wnBkstk-1Ag
Kotimaa: ---
Koulutus: ---
Ammatti: Muu
Siviilisääty: ---
Lapset: ---
Liittynyt sitten
Muokkaa profiilia0 aloitusta · 20 kommenttia
- http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=104&conference=4500000000000937&posting=22000000014475756#22000000014475756
Jotain vanhoja vinkkejä, muitakin löytyy keskusteluista. Viimeisimmän kuukausi sitten olleen kokemukseni perusteella sanoisin, että kannattaa varata 2 tuntia. Tosin O'Hare 1-3 terminaaleissa turvatarkastus toimii kuulemma sujuvammin kuin viitosterminaalissa. - Chicagon downtown alue on aika tiivis, kaikki löytyy parin kilometrin säteellä. Museoalue, akvaario ja luonnontieteellinen yms on vähän kauempana, mutta kyllä sinnekin kävelee mukavasti Michganin rantaa pitkin. Perusjenkki ei toki kävelisi.
- Nähtävyyksistä löytyy netistä paljon tietoa, esim. Iltalehden matkailusivuilta löytyy perustiedot suomeksi. Luonnontieteellinen museo, Field Museum, ja Shields-akvaario ovat ainakin käymisen arvoisia, jos kiinnostaa. Sears Toweria paremmat näköalat, vaikka vähän alempaa, löytyvät Hancock Observatoriosta.
Magnificient Mile on shoppailijan paratiisi, mutta kallis. Kaupungin ulkopuolella on isot ostoskeskusalueet, mutta niihin ei oikein pääse ilman omaa autoa, tai ainakin se auttaa merkittävästi.
Julkinen liikenne Chicagossa on yksi USA:n parhaita, erityisesti juna-metroverkoston ansiosta. Jos aiot hostellissa asustaa, niin taksilla ajaminen tulee matkabudjettiin verrattuna kalliiksi. Toki taksit ajavat sinut keskustasta majapaikkaan, mutta hintaa kertyy taatusti kymmeniä taaloja. - O'Harella terminaalista 5 muihin terminaaleihin siirrytään junalla, joka kulkee kerrosta ylempänä aulasta, johon passinarkastuksen ja tullin jälkeen saavutaan. Junia menee noin 5 min välein ja matka terminaalista 5 terminaaliin 1 kestää myös noin 5 min.
Vaihtoaika riippuu yksinomaan siitä, kauanko passitarkastuksessa menee. Se voi vaihdella 5 min tuntiinkin riippuen jonoista. Kuten jo sanottiin, matkatavarat otetaan passitarkastuksen jälkeen ja kannetaan tullin läpi jatkolentojen tiskille, josta ei voi kävellä ohi, "sisäänheittäjät" pitävät siitä huolen. Matkatavarat kannattaa tsekata määränpäähän jo Suomessa, tai sitten jatkolentojen tiskillä. USA:n sisäisillä lennoilla matkalaukut eivät saa olla lukossa ja se myös yleensä tarkastetaan.
Terminaalissa 1 joudut uuteen turvatarkastukseen, joka saattaa kestää jonkun aikaa, jos osut ruuhka-aikaan. Yleensä terminaali 1 ei ole kuitenkaan paha.
Minimiaika vaihtoon O'Harella omien kokemusten mukaan puolitoista tuntia. Sitä lyhyemmissä vaihdoissa onnella on liikaa osuutta. - USA:n tulli seuraa kyllä mukana tuotavia elintarvikkeita. Viime aikoina ehkä vähemmän, mutta hullunlehmäntaudin kohuaikaan hyvinkin tarkasti. Useimmiten tullista mennään läpi lappu antamalla, mutta toki tarkastuksiakin tehdään.
USA:n tullin sivuilta löytyy tarkempia tietoja http://usembassy.state.gov/fukuoka/wwwhcustoms.html#5 . Eli lihatuotteet ovat hyvin kiellettyjä. Salmiakki tuskin tuottaa ongelmia, jos saa tullimiehen uskomaan mitä se oikeasti on. Leipä ei yleensä aiheuta ongelmia, vaikka ei olekaan ihan yksiselitteinen. - Kaikki autovuokraamot kysyvät aina tuosta päivityksestä parempaan autoon. Samoin vakuutuksista. Lisäksi tarjoavat tuota tankkausoptiota, joka joissakin tapauksissa on kannattava ja jopa halvempaa kuin tankata lentokentän huoltoasemalla puhumattakaan jos palauttaa auton tyhjällä tankilla muuten. Business se on mikä kannattaa.
Parhaiten pärjää, jos mitään ei halua, niin sanoo, että No Thanks! - Kovimmassakin stadilaisessa asuu näköjään pieni lehmä *reps ja tippu tuolilta*... Eihän Zetorissa toki mitään vikaa ole...
Men muuten tuu miittiin :-)... Vai pitäisköhän? - 50 min Chicago O'Harella on todella vähän varsinkin, jos kenttä ei ole tuttu ja joudut vaihtamaan terminaalia. Terminaalista toiseen kuljetaan junalla, ja matka kestää 5-10 min sekä tietysti mahdollinen junan odotus päälle, vaikka junia kulkee 5 minuutin välein. Lisäksi aikaa tuhlaantuu varmasti turvatarkastuksissa. Itse varaisin O'Harella vaihtoon vähintään puolitoista tuntia, jos joutuu vaihtamaan terminaalia. Lisäksi 50 minuutissa matkalaukut eivät varmasti ehdi Euroopan koneeseen, siinä tuntuu Chicagossa puolitoista tuntiakin olevan aika vähän.
- USA:ssa ei peritä lentokenttäveroja käteisellä. Sen sijaan Aasiassa, ainakin Japani, vero kerätään ja pitää maksaa käteisellä.
- Meidän pikkukaupungissa Pandan lakua löytyy ruokakaupasta terveys- ja luomuruokaosastolta. Kallista on, mutta kun himo iskee niin minkäs sille voi.
- Chicago on iso ja laaja kaupunki, tuollainen 50 x 100 kilometria esikaupunkeineen. Itse ydinkeskusta on aika pieni eika siella asua juuri kukaan. Au pairiksi paadyt varmastikin jonnekin esikaupunkialueille. Etelaiset esikaupungit ovat osin aluetta, jolle valkoihoisen ei pahemmin kannata eksya, ainakaan naisihmisen eika pimean aikaan. Pohjoisissa esikaupungeissa asuu rikkaampaa vakea ja ne muistuttavat enemman hiljaista suomalaista pikkukaupunkia kuin miljoonakaupungin osaa. Moottoriteilla on paljon autoja, mutta liikenne on paa-asiassa ihan kohtuullisen sujuvaa, kun ajamiseen tottuu, kunhan valttelee aamu- ja iltapaivaruuhkaa.
Windy City on nimensa veroinen, joten kunnon talvivaatteet Suomesta mukaan niin tarkee. Kesalla taas on sitten valilla liiankin kuumaa ja myos Chicagon ilma on aika saastunutta, jonka huomaa kesalla, kun ilma pysyy paikoillaan. Ulkoilumahdollisuuksia on puistoissa, joita loytyy esikaupunkialueilta ja kaupungin ulkopuolelta. Mikaan eurooppalaisen mittakaavan "vihrea" kaupunki Chicago ei kylla ole.
Tekemista ja katseltavaa loytyy Chicagosta tarpeeksi. Huono puoli on, etta kun kaupunki on koluttu, niin sitten on pidempi matka muualle, missa olisi nahtavaa. Maissipeltoa kun kaupungin ymparilla riittaa ainakin paivan ajomatkalle. Toisaalta, kun tietaa, mita lahtee katsomaan, niin pikkunahtavyyksia kylla loytyy muutaman tunnin sisaan. - Ebookers (ebookers.fi) välittää lentoja halvalla ja palvelu on helppo käyttää. Lentoyhtiöiden omilla sivuilla voi kokeilla, mutta eroa ei yleensä juurikaan ole. Viime aikoina KLM:llä on olleet parhaimmat hinnat Amerikkaan, mutta riippuu lentopäivistä sun muista. Kannattaa olla ajoissa liikkeellä, sillä Atlantin ylilennot kesällä ovat usein buukattuja eikä halpoja paikkoja saa enää viime hetkellä.
- Vakuutuksen saaminen voi olla kuta kuinkin mahdotonta. Siihen tarvitsee minimissäänkin amerikkalaisen sosiaaliturvatunnuksen ja sitä ei turisti saa. Lisäksi vakuutus on taatusti hintava, koska ajokokemus ja kolarittomuus USA:ssa ainoastaan alentaa maksua.
Autokauppaan liitty monta muutakin mutkaa, joita on täällä aiemminkin käsitelty. Yksinkertaista se ei ole, jos aikoo virallista järjestystä noudattaa. Toki jostain kadunvarresta jonkun yleensä romun voi ostaa ja sitten riskillä ajella niin auton kuin vakuutuksenkin puolesta. - Turistiviisumianomus täytetään koneessa ennen laskeutumista ensimmäiselle lentoasemalle USA:ssa. Enemmän turistiviisumista http://www.usembassy.fi/visas/visawaiver.htm
Jos sukulaisesi ovat luvanneet pitää sinusta huolta siellä, niin et sen kummempia tarvitse kuin passin, lentoliput ja menoksi. - Jos menet alle kolmeksi kuukaudeksi, et tarvitse varsinaista viisumia vaan 90 päivän turistiviisumi, joka anotaan maahantullessa riittää eikä tarvitse mennä USA:n konsulaattiin.
Jos olet pidempään, tarvitset viisumin. Viisumiin ainakin tarvitset kirjeen sukulaisiltasi, jossa he sitoutuvat huolehtimaan sinusta Amerikassa olosi ajan. - Lue ohjeet viisumin kuvasta:
http://www.usembassy.fi/visas/nivphoto.htm
Nuo ohjeet ovat aika tarkat ja niita pitaa noudattaa, vaikka ei se nyt ihan millilleen ole, sentilleen kyllakin. Kuva pitaa olla erikseen viisumia varten otettu eika suomalainen passikuva kay jo pelkastaan koon vuoksi. Ainakin kaikki Helsingin valokuvaamot tietavat maaraykset, kun kerrot tarvitsevasi kuvan USA:n viisumiin. - Enpä paljoa laskisi sen varaan, että edes kentälle pääset puolentoista viikon kuluttua. Kenttä on tällä hetkellä veden alla:
http://www.cnn.com/2005/TRAVEL/08/30/airport.status/index.html
New Orleansista on 80% veden peitossa ja pelkkä veden laskeminen kestää päiviä, kunnostustyöt viikkoja, kuukausia, vuosia. - YTV:n Reittiopas kertoo mahdolliset yhteydet lentokentälle:
http://www.ytv.fi/fin/liikenne
Lähtöpisteeksi kotiosoite ja päätepiste Lentokenttä.
Reittejä löytyy ja 615 kulkee Rautatieasemalta aikaisesta aamusta myöhään yöhön. - Juuri sitä tuo tarkoittaa, että lento on täynnä ainakin varausjärjestelmän mukaan. Toki vapaita paikkoja saattaa olla, kun on olemassa kiintiöitä esim. eri lentoyhtiöillä (code share -lennot) yms. Tuurista on sitten kiinni, pääsetkö jonotuslistalta lennolle. On syytä myös muistaa, että monilla lentoyhtiöillä frequent flyer maileilla pääsee jonotuslistalla etuilemaan.
- Saivarrellaan taas kerran... USA:aan tarvitsee aina viisumin. Tosin mikäli olet alle 90 päivää kestävällä matkalla ja olet Suomen kansalainen ( aika monta muuta maata), voit hyödyntää visa weiver -ohjelmaa eli 90 päivän viisumin saamiseksi ei tarvitse kuin täyttää vihreä lipare menomatkalla Jenkkeihin.
Koneluettavan passin tunnistaa siitä, että nimi- ja valokuvasivun alalaidassa on hämäräperäisen näköisiä