Yavanna

Leffanörtti, joka tykkää myös lukea ja kirjoittaa.
Liittynyt sitten
Muokkaa profiilia0 aloitusta · 7 kommenttia
- Todellakin eeppinen mies. Ja muuten ainoa LORT tiimistä, joka on (oli) oikeasti tavannut J.R.R. Tolkienin ja hän oli muutenkin suuri Tolkien fani. Luki LOTR:n varmaan kerran vuodessa.
Eli jos joku ei tiennyt niin kirja oli ensin, sekä välissä pari muuta osin animaatio filmatisointia, ennen Peter Jacksonin tekemää filmatisointia. :) - Edelleen, pituudet löytyvät myös Internet Movie Databasesta eli www.imdb.com jos niitä nyt johonkin kaipaa. Painojaan eivät taida siellä haluta jaella, eikä sen pitäisi kenellekään kuulua.
- Tuota noin, olisihan noi tiedot saanut myös osoitteesta www.imdb.com :)
- Ja pahoittelust viestiin eksyneistä muutamista kirjotushäröistä, mutta eiköhän tuosta nyt selvää saa kuitenkin.
- Lisätääs tähän Sir Ian McKellenin (näyttelijä) hyvä ystävä ja kollega, Jonathan Hyde, sekä Hden tytär Georgia King, joka astelee isänsä jalanjäljissä.
Joskaan käsittääkseni ainakaan JH ei asu Lontoossa(työskentelee kuitenkin paikallisissa teattereissa, jos ei ole muita projekteja (elokuvia, tms isompia juttuja) menossa), mutta kuitenkin englannissa, vaikka syntypaikka onkin Australia, Brisbane. :)
Ai mitenkö tiedän tämän, no nämä löytyy aika hyvin kun viitsii vähän koluta nettiä ja toisekseen, arvostan kyseistä Hydeä näyttelijänä erittäin paljon ja myönnän olevani suuri fani. :) - Ovathan kaikki jo täällä mainitut ihan hyvännäköisiä, mutta itse arvostan näyttelijässä myös muutakin kuin ulkonäköä, joten siksi minun ääneni menevät edesmenneelle Sir Christopher Leelle ja sitten edelleen elossa olevalle ja aktiivisesti alalla olevalla Jonathan Hydelle. Minusta molemmat ovat hyvin komeita ja charmikkaita omalla tavallaan.
- Täytyy lisätä (juu uudet tunnukset, kun vanhan tiedot taitaa olla niin mennyttä, ettei niistä enää ole hyötyä täällä) että nythän tuo sai Wizards nimisen spinoff sarjan ja nyt 21 tätä kuuta tulee Netflixiin Trollhunters Rise of Titans elokuva, jossa yhdistyy niin Trollhunters, 3Below kuin myös Wizardsin tapahtumat. Koska mitä ilmeisimmin ne kaikki ovat tavalla tai toisella kytköksissä toisiinsa.
Ai niin ja siksi intoilen, kun Strickler on takaisin, joskin aika uudessa kuosissa. Toivottavasti hänellä on vähän enemmän ruutuaikaa kuin mitä oli 3Belowsissa ja enemmän repliikkejäkin.
Ja suokaa anteeksi intoiluni, mutta Strickler on ehdoton suosikkini tämän sarjan hahmoista. Tosin syykin siihen on se että pidän (alkuperäisestä!!) ääninäyttelijästä (Jonathan Hyde), joka antoi tälle hahmolle sekä äänensä että aika pitkälti myös ulkonäkönsä.