Siirry sisältöön
Suomi24
ValikkoSulje

Suomi24-palvelut

  • 24KeskusteluAiheet ja ketjutOlet täällä
  • 24TreffitSeuranhaku
  • 24ViihdeTV ja elokuvat
  • 24ChatJuttele reaaliajassa

Keskustelun aiheet

Kaikki aihealueetAloita keskustelu

Suosituimmat

  • Paikkakunnat
  • Suhteet
  • Yhteiskunta
  • Terveys
  • Viihde ja kulttuuri

Kaikki aiheet A–Ö

  • Ajanviete
  • Ajoneuvot ja liikenne
  • Harrastukset
  • Koti ja rakentaminen
  • Lemmikit
  • Matkailu
  • Muoti ja kauneus
  • Nuoret
  • Paikkakunnat
  • Perhe
  • Ruoka ja juoma
  • Ryhmät
  • SeksiK18
  • Suhteet
  • Suomi24 Blogi ★
  • SuomiAreena
  • Talous
  • Terveys
  • Tiede ja teknologia
  • Työ ja opiskelu
  • Urheilu ja kuntoilu
  • Viihde ja kulttuuri
  • Yhteiskunta

Muuta Suomi24:ssä

  • Lainaa
  • Reseptit
  • Horoskooppi
  • Hyötylinkit

Ohjeet ja palaute

  • Säännöt
  • Opastus
  • Palaute
  • Keskustelu Suomi24:stä
KirjauduRekisteröidy

Ilmoitukset

Ladataan…

    Näytä kaikki
    Muokkaa profiiliaJulkinen profiiliLuetut ketjutAsetukset
    Kirjaudu ulos
    • Keskustelu
    • Viihde
    • Lainaa
    • Treffit
    • Säännöt
    • Chat

    Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.

    Vahvista
    • Keskustelun etusivu
    • Aiheet listaus
      • Paikkakunnat
        • Suhteet
          • Terveys
            • Viihde ja kulttuuri
              • Yhteiskunta
                Näytä lisää
                • Ajanviete
                  • Ajoneuvot ja liikenne
                    • Harrastukset
                      • Koti ja rakentaminen
                        • Lemmikit
                          • Matkailu
                            • Muoti ja kauneus
                              • Nuoret
                                • Perhe
                                  • Ruoka ja juoma
                                    • Ryhmät
                                      • Seksi
                                        • Suomi24 Blogi ★
                                        • SuomiAreena
                                        • Talous
                                          • Tiede ja teknologia
                                            • Työ ja opiskelu
                                              • Urheilu ja kuntoilu
                                                1. Keskustelu24
                                                2. avira100
                                                1. Keskustelu24
                                                2. avira100

                                                avira100

                                                avira100 profiilikuva
                                                Joulu 2024
                                                Liittynyt 7 v sitten
                                                Muokkaa profiilia
                                                3 aloitusta · 13 kommenttia
                                                Uusimmat aloituksetAloituksetSuosituimmat aloituksetSuosituimmatUusimmat kommentitKommentit
                                                • Aloittaja, lähetin uutta sähköpostia, oletko seurannut sitä? Olisi mukava jatkaa keskustelua.05.01.2020 15:23
                                                • Minulla oli tai on juuri kuvaamanlaisesi hammas. Se särki sietämättömästi kolmisen vuotta sitten, ja ensiapuna ilman mitään röntgenkuvia avattiin hammas . Tehtiin vaiheittainen ekskavointi (vaati pari käyntiä) ja lopuksi paikattiin. Oli siis syvä karies ienrajan alla ja pulpakavum kuulsi. En tiedä mitä eroa on reiällä ja karieksella, eivätkö ne ole sama asia?

                                                  Joka tapauksessa ko. paikkaus kesti kolmisen vuotta, kunnes kyseinen hammas alkoi tänä vuonna oireilla uudestaan, tuli kylmän- ja kuumanaraksi. Entinen paikka todettiin vajaaksi ja nähtiin saumavuoto röntgenkuvasta. Aiemmin tehty paikka uusittiin tänä vuonna. Lievää oireilua on jäänyt, mutta tärkeintä on, että hammas on paikallaan. Joten tapauksesi ei välttämättä vaadi hampaan poistoa. Käy osaavalla hammaslääkärillä konsultaatiossa, toisella kuin aiemmin.
                                                  31.12.2019 02:41
                                                • Aloittaja, viimeisimmästä kommentistasi huolimatta kerron, että kyllä, suosittelemani implantoija työskentelee pääkaupunkiseudulla. Ota muistiin sähköpostiosoitteeni ja palaa asiaan. Jos haluat silloinkin vielä esiintyä nimettömänä, voithan sinäkin perustaa uuden g-mail-osoitteen jollain muulla kuin nimelläsi.

                                                  Sanalla sanoen ihmettelisin, jos hän ei olisi halukas implantoimaan sinulle yläseiskaa. Tiedän, että hän tekee lähes ainoastaan suukirurgisia toimenpiteitä, myös vaikeita sellaisia, ja hänellä on vuosien/vuosikymmenten kokemus. On myös nopea. Selvästi myös pitää työstään. Ajanvarauskalenteri täyttyy nopeasti. Sekin kertoo paljon.

                                                  Yläseiskasta siis myös minulla kyse. Lähinnä purenta vaivaa, tai myös kylläkin aukko hammasrivistössä, mutta vähemmän kuin alaposkihampaan jättämä aukko poiston jälkeen. Siihen on siis jo asennettu implantti, joten "tuska" on poistumassa, kun kruunu saadaan.

                                                  Minäkin heräsin huolellisempaan hampaiden hoitoon vasta, kun kolmen kuukauden sisällä jouduttiin poistamaan kaksi hammasta oltuani siihen saakka täysihampainen nuoruudesta asti. Olin tottunut siihen, että hampaat paikataan tai juurihoidetaan, jos ongelmia tulee, ja se on siinä. Implantin saatuani jätin vielä lisätyn sokerin käytännössä lähes kokonaan pois, ja tutkistelin netistä, miten hampaat tulee oikeaoppisesti harjata. Käsittääkseni implantille riittää tosiaan huolellinen harjaus ja lankaus sekä tarkistuskäynnit hammaslääkärillä puolen vuoden välein.

                                                  Tuo esimerkkisi oksentelusta reelingin yli ei varmaankaan ole este. Kuka tahansa saattaa oksentaa mahataudissa implantin tai luusiirteen paranemisaikana, eikä niiden onnistuminen voi kaatua siihen. Voithan kysyä siitä, jos se huolestuttaa.

                                                  Ota reippaasti yhteyttä minuun, ja käy sitten arviokäynnillä suosittelemallani lääkärillä. Eihän se ota jos ei annakaan.
                                                  31.12.2019 02:26
                                                • Lisään vielä, että yökkiminen ei varmaankaan ole ongelma. Voit saada sedaation toimenpiteen ajaksi ja uskoisin, että se auttaa yökkimiseen.29.12.2019 20:28
                                                • Lähetä minulle sähköpostia osoitteeseen [email protected], niin kerron sinulle, kuka todennäköisesti saattaisi asentaa sinulle yläseiskan implantin. En voi tietenkään taata sitä, sinun täytyy käydä ensin esikäynnillä arviossa.

                                                  Asia kiinnostaa kovasti, koska itsellänikin löytyy kiinnostusta seiskan implantointiin ja olisi kiva tietää, suostuuko tuo lääkäri, jolla itsekin olen asioinut, siihen. Ammattitaitoa häneltä ei ainakaan puutu. Uskon, että hän on myös myötämielinen asiakkaan toiveita kohtaan.

                                                  Lisään vielä, että ennen kuin huomasin tuon kirjoituksesi, minulle ei tullut mieleenkään, että hammaslääkäri/suurkirurgi saattaisi kieltäytyä yläseiskan implantoinnista. Ajattelin, että se on asiakkaan asia, haluaako hän siihen implantin vai ei.
                                                  29.12.2019 20:17
                                                • Aloittaja. Jos ilmoitat sähköpostiosoitteesi, voin kertoa, ketä lääkäriä käytin. Hänellä kannattaa vielä käydä arviossa. Uskoisin, että ammattitaitoa riittää sen verran, että ei heti tyrmää toivettasi. Osaa varmasti myös tarvittaessa tehdä sinus liftin.26.12.2019 18:05
                                                • Missä Oralilla kävit konsultaatiossa, oliko Helsingissä? Kannattaa käydä suu- ja leukakirurgian erikoishammaslääkärillä, joka on tehnyt satoja implantteja, varmasti myös silloin yläseiskoja ja sinus liftejäkin.

                                                  Sinus lift ei varmaankaan ole mikään normaali toimenpide. Asia tarkastetaan asiakkaan yksilöllisen tilanteen mukaan eli katsotaan, onko implantin alustaksi riittävästi luuta. Tämä on oma arvelu tietysti. Mutta tuollaiselle erikoishammaslääkärille sinus lift ei varmaankaan ole mikään poikkeuksellinen juttu.

                                                  Asia kiinnostaa, koska minulta on myös poistettu yläseiska ja kyllä se häiritsee. Kyselin ennen poistoa, miten paljon se tulee haittaamaan, ja vastaus oli: "Se on yksi hammas purennasta pois". Minulla on myös oireita viereisessä yläkuutosessa, ja huolestuttaa, milloin sille käy huonosti.

                                                  Olen loppukesästä ollut alaposkihampaan implantoinnissa, kruunu on vielä laittamatta. Implantointi onnistui hyvin, ja ehdottomasti menen samalle lääkärille, jos jatkossa on vielä uutta tarvetta. Käsittääkseni on alansa ekspertti.

                                                  Koska seiskasi on poistettu? Olen saanut tietää, että implantointi on paras tehdä suunnilleen jo 3-4 kuukauden kuluessa poistosta, muuten luuharjanne alkaa surkastua sen verran, että implantointi vaikeutuu. Kuuden kuukauden kuluttua luun häviäminen kiihtyy. Valitettavasti minulle ei kerrottu tätä hampaan poiston yhteydessä. Vetkuttelin yli vuoden, mutta onneksi implantti saatiin asennetuksi ilman luusiirrettä/keinoluuta.
                                                  26.12.2019 18:00
                                                • Claudiasss, lähetin sähköpostia.20.12.2019 01:27
                                                • Lähettäisitkö minulle sähköpostia osoitteeseen bertta.berttanen at gmail.com.23.11.2019 18:20
                                                • Anonyymi, voitko kertoa tarkemmin? Onko sinulla huonoja kokemuksia Kaarlosta? Voit myös lähettää sähköpostia yllä mainittuun osoitteeseeni.19.11.2019 20:35
                                                • Päivämäärään tuli kirjoitusvirhe. Korjaan. Anonyymi, joka kirjoitit 8.11.2019 (ei 8.1.2019)...11.11.2019 02:00
                                                • Anonyymi, joka kirjoitit 8.1..2019 ja vähän yli viikko sitten kävit leikkauksessa Kaarlolla. Voisitko jatkaa keskustelua leikkauksestasi kanssani sähköpostitse? Olen varannut Kaarlolle ajan, mutta hänelle ei saanut aikoja kuin vasta tammikuulle. Leikkaus pelottaa suuresti ja toivon, että saan rohkeutta siihen.

                                                  Minulla on todella vaikea nenä, liian korkea, liian suuri nenänpää ja liian suuret sieraimet, joten laaja leikkaus on edessä. Kiinnostaisi kuulla sinun kokemuksiasi, erityisesti toipumisesta ja kaikesta muusta, mitä haluaisit kertoa. Itse olen myös kärsinyt nenästäni kymmeniä vuosia.

                                                  Tietysti toivoisin kuulevani kokemuksia myös teiltä muilta, jotka olette käyneet Kaarlolla. Ei tarvitse lähettää ennen ja jälkeen kuvia, jos ette halua. Kirjoitelkaa, vastaan varmasti. Sähköpostiosoitteeni on [email protected].
                                                  11.11.2019 01:57
                                                • Tällä hetkellä Suomessa on yksi klinikka, Medilaser, jossa on Reflex laser -laitteisto, jolla tietääkseni voidaan käsitellä lasiaissamentumia. Tosin en tiedä, onko tällainen hoito heillä jo aloitettu.07.10.2019 18:01

                                                Osallistu keskusteluun

                                                • Työeläkeindeksien jäädyttäminen on itse asiassa loistava idea164

                                                  Tuo ei maksa palkansaajille mitään, koska veroa nostetaan saman verran mitä työeläkemaksut pienenevät. Valtio saa kivuttomasti lisää verotuloja, eikä palkansaaja huomaa muutosta nettotuloissaan. Hyväksyn. Tämä jatkoon, …

                                                • Tatuoitu ex-sotilas Nico Lingman lataa suoraa tekstiä - Tämä on pahin vihollinen TTK-parketilla4

                                                  Nico Lingman on entinen Puolustusvoimien upseeri. Sotatieteiden maisteriksi valmistunut Nico vaihtoi sotilasuran lopullisesti sisällöntuotantoon tammikuussa 2026. Somepersoona, ex-sotilas kisaa Tanssii Tähtien Kanssa -p…

                                                • Ilmastonmuutos lämmittää nyt Suomea 2-6 astetta190

                                                  Viikon keskilämpötila on ennusteen mukaan 2–6 astetta ajankohtaan nähden korkeampi. Keski- ja Pohjois-Lapissa poikkeama voi olla jopa yli kuusi astetta.

                                                • Maajussi-Antti avautuu tuskaisesta umpikujasta - Rehellinen tilitys: "Raskain päivä..."1

                                                  Antti on 26-vuotias maajussi, joka pyörittää noin 80 hehtaarin kasvinviljelytilaa jo neljännessä sukupolvessa. Hän haluaisi löytää rinnalleen rakkauden ja etsii sitä tv-sarjassa. Rakkauden etsiminen ei ole helppoa tosie…

                                                • Vakuutus ei korvannut auto-onnettomuudessa saatua vammaa20

                                                  Suomalainen Gabriel Majuri sai 23-vuotiaana aivovamman auto-onnettomuudessa. Vakuutusyhtiö kiisti hänen oireidensa johtuvan vammasta. Vakuutusyhtiö vetosi siihen, että Majuri on syntynyt keskosena. Onko sinulla ollut on…

                                                Suomi24 Viihde

                                                • Olisiko hän "se oikea"? Maajussi-Jetan sulhoehdokas herättää suuria tunteitaMaajussille morsian vie rakkauden äärelle.
                                                • Katja Ståhl joutui puuttumaan tilanteeseen kesken Elämäni biisi -lähetyksen: "Ja jos saan..."Elämäni biisi -suosikkisarjasta on saanut nauttia jo seitsemän lähetyksen verran tänä syksynä.
                                                • Lapseton maajussi-Asko umpirehellisenä naissuhteistaan – Ollut jo kerran naimisissaMaajussi-Asko etsii rinnalle kumppania Maajussille morsian -sarjassa.

                                                Stara

                                                • Ryanairilta iso muutos matkatavaroihinSuomesta operoiva halpalentoyhtiö Ryanair muuttaa matkatavaroiden jättämistä tavalla, jonka sivuuttaminen
                                                • Italiaan matkustaville varoitus – lakko voi halvauttaa liikenteenMoni suomalainen matkustaa syksyisin nauttimaan etelän auringosta Italiaan, mutta nyt
                                                • Suomi nosti lastenelokuvan ikärajaa: ”Aiheuttaa ahdistusta”Yhdysvaltalainen animaatioelokuva Unohdettu saari, eli Forgotten Island, sai Suomen ensi-iltansa

                                                Etkö löytänyt etsimääsi?

                                                Aloita keskustelu
                                                Suomi24

                                                Suomen suurin keskustelupalvelu

                                                Palvelut

                                                • 24Keskustelu
                                                • 24Treffit
                                                • 24Viihde
                                                • 24Chat
                                                • Hyötylinkit
                                                • Reseptit
                                                • Horoskooppi
                                                • Lainaa

                                                Ohjeet ja palaute

                                                • Palautelomake
                                                • Opastus
                                                • Säännöt
                                                • Keskustelu Suomi24:stä

                                                Kaupallinen yhteistyö

                                                • Auto1 Vaihtoautot
                                                • TV-ohjelmat
                                                • Sanakirja
                                                • Tietosuojaseloste
                                                • Käyttöehdot
                                                • Evästeasetukset

                                                © 2026 Suomi24, osa City Digitalia