- Minäkin maaliskuussa menossa Mombasaan ekaa kertaa ja olisi todella hyödyllistä tietoa taxijutut.
- Eurooppalainen vakuutus käy ainakin ja se o naika monilla suomalaisilla :)
- Pitääkö tippi jättää palvelumaksun lisäksi? Eikös palvleumaksu ole lasku palvelusta kuten tippikin?
- Olemme menossa aurinkomatkojen pakettimatkalle Guardalavacaan ja kysyisinkin että missä on järkevin vaihtaa rahaa eli missä saa parhaimman kurssin?
- Niin olisiko jollain neuvoa miten siis toteuttaa tuo Senegalissa käynti halvemmalla?
Paljonkohan maksisi jos ihan taxilla pamauttaisis sinne ja onko kannattavaa käydä muuallakin kun luonnonpuistossa?
Mitä kuluja rajalla tulee?
Keltakuumerokotus ainakin vaaditaan ja se löytyy.
Missä yövytään jos vain käy luonnonpuistossa?
Ei tosiaan ole hirveästi rahaa mutta halu on sinnekkin sen verran kova että maksetaan sitten vaikka tuo kallis retki jos ei muuta keksi koska tarkoitus on kuitenkin kokea tällä reissulla. - Sen takia kysyin tuota opas juttua kun tuntuu että Gambiasta luettaessa niiden palkkaamisesta puhutaan jatkuvasti :) mutta hyvä juttu jos voi lähteä ilman opastakin kuten intiassa.
- Onko joku käynyt Discossa/Discoissa ja jos on niin missä ja paljon maksoi sisään ja mitä maksoi olut/drinkit sisällä? Oliko turvallisen tuntuista? Ollaan nuorena parina Mies ja nainen liikenteessä.
- Niin ja paljon jeepin vuokraus maksaa ja onko vaikeakin suomalaiselle ajaa Gambian liikenteessä kaupunki ja tai pienemmillä paikoilla?
- Olen kuullut että liikkua voi jeepillä... Takroittaako tuo siis että jeepin voi vuokrata ja itse ajaa? Jos jeepin voi vuokrata niin sisältyykö siihen vakuutukset että mahdollisessa kolaritilanteessa ei joudu itse maksumieheksi :D
- Eroaako Senegambia ja Bakau toisistaan paljoa? Kummatki ntaitaa olla selkeitä hotellialueita ja olen lukenut että ainakin Senegambiassa olisi paljon ravintoloita joten mitenkä tämän alueen hintataso?
Niin ja onkos joku käynyt Serregundassa joka on Gambian selkeästi isoin yli 370 000 asukkaan kaupunki ja vain n. 8km päässä Bakausta? Voiko tuonne lähteä ilman opasta? - Entä paljon rannalla maksaa hieronta esim. selkä, hartiat, kädet ja jalat sekä pää?
- Onko kellään tietoa Fajarassa sijaitsevan 18 reikäisen golfkentän hinnoista? Eli paljonko maksaa jos pelaa koko 18 reikää kerran läpi?
- Löytyykö halpoja paikallsia ruokapaikkoja esim. vaikka katukojuja kävelymatkan päässä hotellialueelta?
- Niin ja jos vain mahdollista niin olisi kiva kuulla hinnat tietyistä jutuista (esim. olut, ruoka, vesi) sekä hotellialueella että ulkopuolella kuten Banjul:ssa :)
- Niin ja olen saanut ristiriitaista tietoa ruuan ja juoman hinnasta.
Jotkut sanoo että ruokaannokset on vähintään 6-7€.
Olettaisin kuitenkin että tarkoittaa vain hotellialueen ruokapaikkoja?
Paljon esim. Banjul:ssa maksaa sellainen normi ruokaannos esim. nyt vaikka riisiä lihaa/kanaa/kalaa?
Jotkut ovat sanoneet että olut on suomen hinnoissa?
Ei kai paikallinen olut nyt voi niin kallista olla esim. Julbrew?
Mitenkäs vesipullossa ostetun veden litrahinta ja Jungle Juice hintakin olisi kiva saada tietoon. - Pääseekö muuten linja-autolla hotellilta kulkemaan miten esim. Panama Cityyn?
- Paljonko maksaa tuolta Royal Decameron Beach Resort hotellilta auton vuokraus per vrk?
Minne auto kannattaa jättää jos menee Panama Cityyn? Eli että voi hyvin jättää ja pääsisi julkisilla tai taxilla sitten keskustaan kun ei uskallus taida riittää autolla suhaamiseen keskustassa.
Tuleeko vuokratessa vakuutus joka kattaa sitten myös toisille aiheutetun vahingon? - Hyvähän se on että siellä tuollaisia järjestellään. Lapsilleehan tuo kangaslampi on asuinalueista parhain lähellä keskustaa. Kaveri asuu kangaslammella perheineen ja tullut siellä sitä myötä paljon käytyä ja etenkin kesällä käveltyäkin kaverin perheen seurana lampi ympäri jne.
- Jos ei baarit kiinnosta niin pistä kiinnostamaan ja saat tuttuja.
- Kangalampi on ehkä perheille kaikista paras vaihtoehto. Lähellä keskustaa ja etenkin luontoa. Peruspalvelut löytyy todella läheltä huhtakeskuksesta ja seppäläkin on lähellä. Uimamahdollisuudet myös hyvät. Sopii myös hyvin vaikka olisi lasten lisäksi lemmikkejä. Todella hyvä hintataso siis perheellisille.