- Kalle "Jellukka" Hagert menehtyi 2020 keväällä
- Ei ole enää
- Lisäystä; tarkotin lämpötila-anturilla sitä, että voiko se herjata että moottori ois lämmin jolloin se moottori sais liian vähä ainetta? Lähtee kuitenki käyntiin hyvin. Vai oisko se se ilmamassamittari tai ihan joku muu?
- En saanu vikaa korjattua eikä ko. Autoa ole enää.
- 'Korjasin' ko. Vian vaihtamalla auton, tosin jo alkuvuodesta.
- En minä tuota paaliin laita, rikkaat ne tuommosia puhelee.
- Tarkennusta sen verran, että kun pyyhkijät pyyhkii 0-asennolla niin ne ei mene ihan alas. Sitten kun painaa sen pyyhkijän ihan kiinni siihen muoviin (konepellin ja tuulilasin välissä olevaan) niin silloin pyyhkijät pysähtyy, eivätkä pyyhi kun laittaa taas virrat päälle. Eli voiko moottorin vivut olla liian väljät vai koko moottori vaihon tarpeessa?
- Moro. Ko. autoo ei oo enää.
- Niin mutta kun se mittarin viisari ei liiku siitä puolesta välistä eteenpäin, vaikka nesteet lämpiäis. Mutta kun sitä anturia lämmitti tarpeeks kauan niin se mittarin viisari alko liikkua. Ja oon ilmannu sitä järjestelmää myös.
Eli siis, vaikka mittarin viisari näyttää puoltaväliä niin kestää vielä jonkin aikaa ennen kuin tulee kunnolla lämmintä hyttiin. - Tarkennus kysymykseeni: Testasin mittarin toimivuutta toisen kerran, niin että seurasin samalla mittaria kun lämmitin sitä anturia (vedin liittimestä lisäjohot hyttin ja yhistin ne siihen anturiin (vanhaan). Kun sitten kuumensin sitä anturia, mittarin viisari nousi puoleen väliin (90*c) oli paikallaan jonkun aikaa ja sitten 'jatkoi' liikkumista lähelle punasta. Eli voisko vika olla mittaristossa (bensamittarikaan ei aina näytä oikeeta määrää)?