Valikko
Aloita keskustelu
Hae sivustolta
Kirjaudu sisään
Keskustelu
Viihde
Alennuskoodit
Black Friday 2024
Lainaa
Treffit
Säännöt
Chat
Keskustelu24
profiilit
aaa7
profiilit
aaa7
aaa7
Vapaa kuvaus
Kotimaa: --- Koulutus: --- Ammatti: Muu Siviilisääty: --- Lapset: ---
Aloituksia
0
Kommenttia
3
Uusimmat aloitukset
Suosituimmat aloitukset
Uusimmat kommentit
Tuommoisia juttuja lukiessaan sitä tuntee itsensä melko normaaliksi.
06.09.2006 20:59
Itse olin joskus 80-luvulla tekemisissä näiden ketjujen omien merkkituotteiden kanssa, silloin ne tekivät tuloaan meikäläisiin ruokakauppoihin.
Yksi esimerkki: Koemaistossa ja koekäytössä ihmiset saivat paljon huonommaksi ketjun omalla merkillä olevan riisin, kuin Uncle Benin, vaikka oli täysin sama tuote. Samoin kävi myös omien jauhojen kanssa, kuin myös monen muun omalla merkillä olevan tuotteen kanssa.
Asiassahan on huvittavinta, että niin paljon ostamme-, syömme- ja valmistamme pelkkiä mielikuvia, emmekä todellisia tuotteita.
26.06.2006 23:19
Itse olen käyttänyt saman Maakrikadun pesulan palveluita kuuden vuoden ajan, eikä minulla ole palvelussa moittimista.
Pesulassa työskentelee varsin iäkkäitä naisia, saman ikäisiltä pesulan naisilta suomessakaan tuskin saa palvelua juuri muulla kielellä, kuin suomeksi.
Neuvosto aikanahan ei ollut edes mahdollista (ainakaan tuon ikäisten naisten opiskeluaikana) opiskella esim. englantia (paitsi joissakin puolue-eliitin penskoille tarkoitetuissa kouluissa).
19.12.2005 21:57
1 / 1