wolfinna
Toivoa on niin kauan kun on elämää! :)
Linkit: http://keltainenporssi.fi, http://suomi24.fi
Kotimaa: ---
Koulutus: ---
Ammatti: Muu
Siviilisääty: ---
Lapset: ---
Liittynyt sitten
Muokkaa profiilia3 aloitusta · 4 kommenttia
- Kiitos taas voimia antavasta kirjeestä : )
Kyyneleet valui pitkin poskiani sitä lukiessani.
Oli niin ihanaa huomata kuinka joku ymmärtää.
Olen todella huomannut kuinka on parempia ja myös niitä huonompia jaksoja.
Pahimmillaan poikani ei uskalla olla ollenkaan ulkona,kuulee"erittäin kaukaa"jopa työmaan äänet sekä kaikki ambulanssin äänet,jopa ilmastoinnin ääni pelottaa.
Nukkumaanmenon aikana huonona jaksona pitelee korvistaan kiinni kun "kuulee ääniä"ja näin ollen ei ole pitkiin aikoihin enää nukkunut omassa sängyssään.
Mutta ei se pahalta tunnu,oikeastaan on ihanaa kun hän on lähellä.
Oireet muuttaa muotoaan myös,nykyään on niitä univaikeuksia eli kieriskelee sängyssään ja on oikein levoton tuntikausia.
Mikä tarkka diagnoosi pojallasi on?
Meille annettiin siis dysfasia sekä aspergeeniin viittaava kirjo( monimuotoinen kehityshäiriö),lisäksi myös motorinen kömpelyys.
En usko itsekkään meneväni enää töihin takaisin,kolmivuorotyö sairaalassa ja 6 lasta sekä erityistarpeet,ei onnistu,ei edes haluta takaisin.
Minäkään en vaihtaisi pois kotiäitiyttä,on ihanaa olla kotona heidän kanssa kotona =)
Olen hankkinut omia hevosia,yhdellä niistä poika tosiaan ratsastaa ailloin tällöin,vaikuttaa todella hyvältä asialta!
Hakee ensin siinä tasapainoa mutta löytää sen n 15min ratsastuksen jälkeen =)
Takuulla kirjoittelen sinulle välillä,ehkä kannattaa oman postin kautta eli omani on [email protected] ihanaa kesänjatkoa myös sulle! - Kiitos sinulle hienosta kirjeestä.
Juu meillä on rutiinit olemassa,tosin niissä ei voi aina pysyä valitettavasti,kun on 6 lasta.
Olemme ottamassa käyttöömme kuvakortit sekä opettelemassa viittomakieltä(poika osaa jo kaikki värit ja muitakin asioita viittomalla)=)
Lisäksi käymme säännöllisesti puheterapiassa ja myös vakituinen suhde lasten neurolle.
Neurolla tosin taukoa siitä syystä kun haluavat testata"älykkyyden"vuoden päästä kun poika täyttää 5 vuotta,ennemmin ei kuulemma voi.
Onhan tämä raskasta mutta onneksi samalla myös palkitsevaa ja poika on mielettömän ihana rakkaus-pakkaus,oikea pusukone!!
Kiva kuulla muiltakin äideiltä kokemuksista yms.
Minkälainen koulu-taival pojallasi oli,entä päiväkoti?
Oliko ns normaalikoulussa vai erityis?
Itse olen ollut kaikki vuodet pojan kanssa kotona ja aion olla jatkossakin kunnes tilanne rauhoittuu ja aloittaa koulun(on myös pieni pikkusisko).
Kuinka olet pärjännyt poikasi kanssa kun hän on kasvanut isommaksi ja saanut edelleen raivareita? Syli-hoito on silloin poissuljettu...vai annetaanko isommille lääkitystä?
Kiitos kun jaksoit vastata : ) - Ihan sama ongelma meillä :(
Poika ei avaa edes suutaan yleensä hammaslääkärissä.
Nyt reikä todettu ja annettiin aika paikaukseen enkä tiedä mitä tehdä ku ei koskaan voi onnistua! Meillekkin puhuttu tuosta nukutuksesta mutta tämä hammaslääkäri tykkäs vaan että"kyl se siitä onnistuu",ei todellakaan onnistu : (
Perunko ajan vai mitä teen...ne pitää huonona äitinä jos perun.
Poika ei kestä jostain syystä nukutusta hyvin,heng.vaikeuksia.Muilla dysfaatikko-aspergeneillä samoja ongelmia? - Katso kirjoitukseni ylempänä,sillä tavalla"pärjäilen"nyt : ( OLisi ihana tutustua toisiin äiteihin joilla tällainen lapsi.Olen yksinhuoltaja,jopa kuudelle lapselle...