Siirry sisältöön
Suomi24
ValikkoSulje

Suomi24-palvelut

  • 24KeskusteluAiheet ja ketjutOlet täällä
  • 24TreffitSeuranhaku
  • 24ViihdeTV ja elokuvat
  • 24ChatJuttele reaaliajassa

Keskustelun aiheet

Kaikki aihealueetAloita keskustelu

Suosituimmat

  • Paikkakunnat
  • Suhteet
  • Yhteiskunta
  • Terveys
  • Viihde ja kulttuuri

Kaikki aiheet A–Ö

  • Ajanviete
  • Ajoneuvot ja liikenne
  • Harrastukset
  • Koti ja rakentaminen
  • Lemmikit
  • Matkailu
  • Muoti ja kauneus
  • Nuoret
  • Paikkakunnat
  • Perhe
  • Ruoka ja juoma
  • Ryhmät
  • SeksiK18
  • Suhteet
  • Suomi24 Blogi ★
  • SuomiAreena
  • Talous
  • Terveys
  • Tiede ja teknologia
  • Työ ja opiskelu
  • Urheilu ja kuntoilu
  • Viihde ja kulttuuri
  • Yhteiskunta

Muuta Suomi24:ssä

  • Lainaa
  • Reseptit
  • Horoskooppi
  • Hyötylinkit

Ohjeet ja palaute

  • Säännöt
  • Opastus
  • Palaute
  • Keskustelu Suomi24:stä
KirjauduRekisteröidy

Ilmoitukset

Ladataan…

    Näytä kaikki
    Muokkaa profiiliaJulkinen profiiliLuetut ketjutKeskustelupassiAsetukset
    Kirjaudu ulos
    • Keskustelu
    • Viihde
    • Lainaa
    • Treffit
    • Säännöt
    • Chat

    Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.

    Vahvista
    • Keskustelun etusivu
    • Aiheet listaus
      • Paikkakunnat
        • Suhteet
          • Terveys
            • Viihde ja kulttuuri
              • Yhteiskunta
                Näytä lisää
                • Ajanviete
                  • Ajoneuvot ja liikenne
                    • Harrastukset
                      • Koti ja rakentaminen
                        • Lemmikit
                          • Matkailu
                            • Muoti ja kauneus
                              • Nuoret
                                • Perhe
                                  • Ruoka ja juoma
                                    • Ryhmät
                                      • Seksi
                                        • Suomi24 Blogi ★
                                        • SuomiAreena
                                        • Talous
                                          • Tiede ja teknologia
                                            • Työ ja opiskelu
                                              • Urheilu ja kuntoilu
                                                1. Keskustelu24
                                                2. scrg
                                                1. Keskustelu24
                                                2. scrg

                                                scrg

                                                scrg profiilikuva
                                                Joulu 2024
                                                Liittynyt 10 v sitten
                                                Muokkaa profiilia
                                                181 aloitusta · 20470 kommenttia
                                                Uusimmat aloituksetAloituksetSuosituimmat aloituksetSuosituimmatUusimmat kommentitKommentit
                                                • Ai niin, viime viikkoina suppilovahvero tietty on ollut keskeinen.05.11.2026 06:34
                                                • Osittain riippuu siitä syönkö enemmän kotona vai lounaspaikassa. Toisaalta myös vuodenajasta. Eräänlainen pareto-sääntö pätee, eli muutamat melko harvat kasvilajit muodostavat pääosan ravinnosta. Ruis, vehnä, peruna ja tomaatti. Kotona omena, paprika, sipuli, herne. Kaura, rypsi, oliivi, herne. Puolukka, mustikka, viinirypäle, ohra, humala, riisi, parsakaali, valkokaali ja eri pähkinät. Muut juurekset ja hedelmät ja marjat sitten satunnaisesti.

                                                  Eläinkunnan tuotteista kananmunat ja juustot ja muut maitotuotteet ovat lähes päivittäin käytössä. Kanat, siat, naudat ja sikanaudat viikottain. Kalaa etenkin lounaspaikoissa ja varsinkin jos on muuta kuin kasvatettua.

                                                  Mitä ne yleisimmät sipulit ovat: kelta, puna ja valko?

                                                  Mutta onhan tämä aika luksusta. Ei niin kovin monta sukupolvea sitten näillä leveysasteilla pelkästään ruis ja ohra kahdestaan muodostivat ruokavalion perustan.
                                                  05.11.2026 06:32
                                                • Sheenan lista on varsin hyvä. Allekirjoitan erityisesti kohdat 1, 2 ja 5.05.11.2026 05:59
                                                • Liittyykö tuo jotenkin sukupuoleen?

                                                  Välittäminen ei (ainakaan nykykulttuurissamme) ole kaupankäynnin väline. Jostakusta välitetään ja huolehditaan, jos niin tapahtuu, ihan riippumatta siitä arvostaako kohde sitä.
                                                  05.11.2026 05:50
                                                • Kuka ikinä maailmanhistoriassa on rý$$än kanssa onnistunut missään diplomatiassa? Jos siinä maassa vallitsee tarpeeksi suuri sisäinen sekasorto, niin muut saattavat saada olla rauhassa.

                                                  Parasta diplomatiaa on varustautua siten että jokainen idästä tuleva lentävä esine tarvittaessa pudotetaan tonttiin tai muulla tavoin kulkevat torjutaan muilla tavoin. Israelilla on luultavasti maailman parasta kokemusta elämisestä kaikkia mahdollisia kiusaamiskeinoja käyttävien naapureiden kanssa.
                                                  04.11.2026 19:27
                                                • Luuletko että rý$$ä pelkäisi jos ostettaisiin palestiinalaisilta venäläisiä ja iranilaisia kiväärejä ja toyota hiluxista muokattuja kevyitä aseistetuja motorisoituja monikäyttökulkuneuvoja, ritsoja ilmapuolustukseen ja minareetteja tähystykseen?04.11.2026 16:36
                                                • "Se tapahtui hyvinvoinnin lisäämisen kautta, ei sen kurjistamisen. Koulutus lisäsi innovaatioita. "

                                                  Narulla ei voi työntää. Koulutus toimi suomalaisten kilpailukykytekijänä aikansa. Ihmiset arvostivat koulutusta, oppia ja osaamista - sellaisetkin, joilla ei välttämättä itsellään ollut koulua takana ensin rippikoulua, sitten kiertokoulua tai vastaavaa, sitten kansakoulua enempää. Luonnonvaroiltaan köyhässä maassa ei taloudelle paljon parempaa tuotannontekijää ollut kuin maailmanmitassa osaavat ihmiset. Vakaa yhteiskunta on ollut toinen vahvuus.

                                                  Vuosikymmeniä on kuitenkin jo suomalaisten osaaminen suhteessa muuhun maailmaan heikentynyt. Ihan kehityskelpoisia ihmisiä on maailma täynnä, joten ei suomalaisilla mitään pysyvää kilpailuetua ole. Pahimmillaan ei pelkästään suhteellinen osaaminen vaan jopa absoluuttinen on heikkenemässä.
                                                  04.11.2026 16:23
                                                • Meillä on lain edessä sukupuolten tasa-arvo. 16 vuotta on määritelty seksin kannalta vedenjakajaksi. Selvästi aikuinen ei saa olla seksuaalisessa kanssakäymisessä alaikäisen kanssa. Sillä ei ole merkitystä onko lapsi-osapuoli suostuvainen tai jopa aloitteellinen. Aikuinen on vastuussa ja hänen pitäisi tietää rikkovansa lakia.

                                                  Jos laki ei miellytä, niin sitä varten on tässä demokratiassa eduskuntavaalit.
                                                  04.11.2026 16:07
                                                • Pois se minusta. Herra se on herrallakin. Juonipaljastukset päättyvät tähän.02.11.2026 20:11
                                                • Esittelisin kodin yksinvaltiaan ja ylipäällikön, joka hoitaa kaikki vaikeimmat asiat sekä luo turvallisen mutta jännittävän ilmapiirin.02.11.2026 19:45
                                                • Maailma vaan on aika erilainen kuin ay-liikkeen loiston päivinä. Menneinä sukupolvina oli teollisuuspaikkakunnilla työllistyminen varmaa, jos vaan marssi tehtaaseen kyselemään töitä ja kaikki raajat oli tallella ja joko vasara, rautakanki tai kiintoavain pysyi kädessä eikä ihan umpikännissä ollut jatkuvasti tapana tulla töihin (tai lähteä töistä).02.11.2026 14:52
                                                • Maailmassa monta on ihmeellistä asiaa.

                                                  Sillillä on piikit, linnulla on höyhenet. Pupulla ja oravalla tussut pehmoiset.
                                                  02.11.2026 13:43
                                                • Kyllä sinun työt tiedetään. Työtä on vain se, jonka "joku muu" on tarpeeksi täsmällisesti järjestänyt tehtäväksi ja tekemään ohjeistanut. Jos pomo ei erikseen osaa käskeä olla hölmöilemättä tai perseilemättä, niin sitten hölmöillään ja perseillään. Ja ay-liike on sitten sitä, että hölmöt liittyvät yhteen ja vaativat saada urpoilla jatkossakin kaikin luojan demarille suomilla lahjoilla.02.11.2026 13:17
                                                • Simiti tarkoittaa tässä nyt kuitenkin niitä Varman, Ilmarisen, Kevan yms. maksamia eläkkeitä, jotka maksetaan kaikille samojen, poliitikkojen määrittelemien sääntöjen mukaan.02.11.2026 13:12
                                                • Niinpä. Yhtä hyvin naisille voi sanoa, että heidän kannattaisi muuttaa seksuaalista suuntautumistaan. Tulisi paljon upeita naispareja, kun nämä upeudet löytäisivät toisensa ja kaikki upeat piirteensä joita miehet eivät osaa nähdä tai arvostaa tai himoita.30.10.2026 05:16
                                                • Jokaisella on oikeus omiin tunteisiinsa. Ympäristö ei silti välttämättä ole kovin vastaanottavainen näille tunteille. Joidenkin tunteiden julki näyttäminen on hyväksyttävämpää kuin toisten.

                                                  Väkivaltaa ympäröivä yhteisö ei ihan ymmärrettävistä syistä hyväksy.

                                                  Naisten kanssa toimimista voi verrata asioimiseen Donald Trumpin kanssa. Diilejä voi tehdä, mutta niiden pitää hyödyttää naista melko välittömästi mutta oikeastaan vielä tärkeämpää on, että nainen voi sanoa tai tuntea tehneensä jotain järisyttävän mahtavaa.
                                                  30.10.2026 05:13
                                                • Muutama minuun rakastunut kovapintainen on tarttunut mukaan joka kerralla tänäkin vuonna, vaikka en aina kovin pitkiä lenkkejä edes ole tehnyt.

                                                  Hirviä en ole vähään aikaan nähnyt, villisikalauman sen sijaan olen.

                                                  Joo, pystyisin varmasti vastustamaan seksuaalista himoa, mutta en sitä halua tehdä tai olla tekemättä toisen parhaan mahdollisen olon vuoksi mitä tahansa.
                                                  29.10.2026 21:33
                                                • En tiedä millaiset silmät hirvikärpäsillä on, mutta ne ovat ainakin varmoja tapauksia aina tekemään lähempää tuttavuutta. Harmi että rakkaus on vähän turhan yksipuolista.

                                                  Jos ihmisistä puhutaan, niin tänään olisin pitkiä aikoja ollut varmasti täysin voimaton tuollaisen edessä.
                                                  29.10.2026 18:53
                                                • Entäs tontut? Nuo joulupukin pikku apulaiset. Räkää parrassa lymytään ikkunoissa ja lastenhuoneissa. Oletteko koskaan nähneet tontun pesevän käsiään saati naamaansa? Niinpä.29.10.2026 18:46
                                                • No siis karavaani kulkee mutta sidostesukkaa purevat koirat eivät hauku.28.10.2026 19:17
                                                Edellinen
                                                Sivu 1 / 30

                                                Siirry sivulle

                                                • 1
                                                • 2
                                                • 3
                                                • 4
                                                • 5
                                                • 6
                                                • 7
                                                • 8
                                                • 9
                                                • 10
                                                • 11
                                                • 12
                                                • 13
                                                • 14
                                                • 15
                                                • 16
                                                • 17
                                                • 18
                                                • 19
                                                • 20
                                                • 21
                                                • 22
                                                • 23
                                                • 24
                                                • 25
                                                • 26
                                                • 27
                                                • 28
                                                • 29
                                                • 30
                                                Seuraava

                                                Osallistu keskusteluun

                                                • Trumpismille murskatappio, Nato vahvistuu172

                                                  Yhdysvaltain kongressin välivaalit ovat romahdus republikaaneille ja ennakoivat trumpismin hiipumista maan poliittiselta kartalta huimaa vauhtia. Natolle sekä Euroopan ja USA:n suhteille tämä tekee gutaa, vaikka Donnie …

                                                • Maajussi-Perttu antoi tylyt pakit morsioehdokkaalle - Lataa suoraa tekstiä: "Iso ongelma"5

                                                  Maajussi-Perttu halusi löytää Maajussille morsian -ohjelmassa kumppanin, joka on lämmin, helposti lähestyttävä ja sisäisesti vahva. Tulevan isännän toiveenaan oli löytää rinnalle ihminen, jonka kanssa voi nauraa, rauhoi…

                                                • Yllättävä suhde - Näin TTK:ssa laulanut Aliisa Syrjä liittyy Eppu Normaalin Martti Syrjään2

                                                  Tanssii Tähtien Kanssa -lavalla nähtiin sunnuntaina 1.11. Aliisa Syrjä. Aliisa Syrjä on suomalainen laulaja-lauluntekijä, joka kirjoittaa ja säveltää itse musiikkinsa sekä osallistuu aktiivisesti kappaleidensa tuotantoo…

                                                • Tyyristä lataamista67

                                                  Aika tyyristä sähköauton lataaminen pörssisähköllä tänään on. Paljonkohan lataaminen sitten maksaa, kun kunnon pakkaset tulevat? https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/0130e500-ffc1-4d57-b29c-9177c7e63d5d

                                                • Wolt-kuskien koulutustasosta vedettiin mutkat suoriksi, kuten tolkun ihmiset arvasi112

                                                  Ensimmäinen kritiikki on se, että raportti ilmoittaa luvun perustuvan Copenhagen Economicsin alustayritykselle tekemään kyselyyn, johon vastasi Suomessa 1 812 henkilöä. Raportin kuvion yhteydessä ei kuitenkaan osoiteta,…

                                                Suomi24 Viihde

                                                • Luetuimmat: Ella Kanninen jakoi kuvia Valerio-rakkaan kanssa: "Pyörähdeltiin pilkkuun asti"Ella Kanninen on juontanut Linnan juhlia ja ollut mukana myös vieraana. Juttu on suosikkiuusinta.
                                                • Anna-Maija Tuokko halusi ökymuutoksen mökille – Mega kuitti aviomies Kari HeiskaselleAnna-Maija Tuokon ja Kari Heiskasen mökin piha uudistettiin Huvila & huussi -ohjelmassa.
                                                • Luetuimmat: Ellinoora sai rajua ryöpytystä TTK:sta – Erityisesti yksi ele sai suomalaiset kiehumaanEllinoora on mukana Tanssii Tähtien Kanssa -kisassa.

                                                Stara

                                                • Kausivalojen sesonki alkoi – asiantuntijalta tärkeä muistutusSyksyn myötä monien kotien parvekkeita ja pihoja valaisevat jälleen tunnelmalliset
                                                • Kela: Opiskelijoiden maksu erääntyy 15. marraskuuta – unohtamisesta lisälaskuKansaneläkelaitos Kela muistuttaa parhaillaan korkeakouluopiskelijoita heitä lähestyvästä tärkeän eräpäivästä, jonka
                                                • Tallink kaksinkertaistaa Visbyyn suuntaavien risteilyjen määrän ensi kesänäLaivayhtiö Tallink Silja Line kasvattaa ensi kesänä erikoisristeilyjen tarjontaa. Helsingistä

                                                Etkö löytänyt etsimääsi?

                                                Aloita keskustelu
                                                Suomi24

                                                Suomen suurin keskustelupalvelu

                                                Palvelut

                                                • 24Keskustelu
                                                • 24Treffit
                                                • 24Viihde
                                                • 24Chat
                                                • Hyötylinkit
                                                • Reseptit
                                                • Horoskooppi
                                                • Lainaa

                                                Ohjeet ja palaute

                                                • Palautelomake
                                                • Opastus
                                                • Säännöt
                                                • Keskustelu Suomi24:stä

                                                Kaupallinen yhteistyö

                                                • Auto1 Vaihtoautot
                                                • TV-ohjelmat
                                                • Sanakirja
                                                • Tietosuojaseloste
                                                • Käyttöehdot
                                                • Evästeasetukset

                                                © 2026 Suomi24, osa City Digitalia

                                                  Uusi leimaPassi