elikäs olen 36v juoksua harrastava mm maratooneja takana oleva mies joka menossa kahden nikama välin luudutusleikkaukseen ja kyselisin,että onko jollain kokemuksia että voiko juoksu treenejä vielä jatkaa leikkauksen jälkeen vai onko edessä lajista luopuminen,kun ei edes leikkaava lääkäri osaa vastata suoranaisesti kysymykseen,joten kiitollisena ottaisin tietoa..
luudutusleikkaukseen menosa
running10
10232
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ylänivelen luudutusleikkaus saattaa kyllä vaikeuttaa juoksemista. Ylänivelen luudutusleikkauksessa nilkasta poistuu ojennusliike. Alanivelen luudutusleikkauksessa poistuu sivuttaisliike.
siis kahden välin luudutusta kaavaillaan eli 4-5 väli ja 5-6 väli.onko tosiaan niin että juoksu/hölkkä ei enään onnistu??sitten kärvistellään lääkkeiden voimilla eteenpäin(((
Toinen puhuu selästä ja toinen nilkasta?
joo siis selkäleikkaukseen olen menossa,mutta jos nyt löytyy joku joka on siellä ollut niin oisin tiedosta kiitollinen miten on käynyt esim juoksuharrastuksen?
Jotain kokemuksia täällä:
http://selkaliitto.captesting.net/viewtopic.php?f=5&t=31
Googleta "Pekka Virtakoivu luudutus". Tämä mies ainakin hiihtää luudutuksen jälkeen, tosin taisi mainita tekstissä, että juoksu aiheuttaa kipua.
juoksuharrastus lajivalintana on ristiriidassa sun selkävaivojen kanssa. Ohjeena erilainen lajivalinta.
noppa75 puhuu nyt nilkasta
aika yksilöllistä uskoisin, juoksussa selkä rasituu ja tulee iskua aikalailla mutta kyllä moni pystyy jäykistyksen jälkeen harrastaan monenlaista liikuntaa ilman suurempia ongelmia.
"Running" vieläkö jukset? Miten leikkaus meni? Minkä ikäinen olet?
Itse myös "entinen" juoksija ja pohdin menisinkö leikkaukseen kun olen joutunut luopumaan lähes kaikesta minulle tärkeästä tämän vuoksi.
Minulla siis murtuman jälkitilan vuoksi tullut liukuma joka on kovin kipeä...