Tapasin kerran ihanan pojan ja ajauduttiin sitten siihen itse asiaan, mutta koska olin neitsyt homma ei oikeen toiminu.. Mua sattuu aivan liikaa poika ei päässy ees sisälle kun olin haleta kivuista. Mikä avuksi? onko muita jolla on samoja ongelmia ollut joskus? Onko pojan vain pakko työntyä siisään vaikka kuinka sattuisi, helopottaako kipu sen ekan kerran jälkeen? En vain käsitä että miten poika pääsee sisälle kun hän työntää edes vähän suulle niin sattuu :/ muutama sormikin on jo liikaa.. onko tähän jotain hoitoa? jos on minkälaista?
Apua tarvin ja olisin kiitollinen jos sitä tulisi =)
Apua tarvin ja olisin kiitollinen jos sitä tulisi =)
Vastaukset 19
Vanhimmat
Siinä on sellainen aikalukko, se aukeaa vain kun aika ja avaaja on oikea. Usko pois.!
Jos sormet sattuu (siis omas) niin todennäköisesti sulla joku tulehdus siellä. Ei se munan tuputtaminen siinä suulla pitäs sattua ollenkaan se ei vaan mene syvemmälle, kun kalvo vastassa (joka pitää siis kerralla tuuppasta puhki). Ei siinä pitäs sattua kuin hetken ja sit se on siinä. Mitään ihme orkkua ei kannata odottaa, todennäköisesti aika vaisu fiilis (johtuu jännityksestä ja normaalia se).
"kun kalvo vastassa (joka pitää siis kerralla tuuppasta puhki)"
Ensinnäkään se kalvo ei ole umpinainen joten se ei "puhkea". Se voi sen sijaan revetä ja venyä. Itse suosittelit ilmeisesti tätä kerralla repäisyä (ja se muuten sattuu), kun taas esim. väestöliiton sivuilla sanotaan näin:
"Immenkalvo voi luonnostaan olla niin väljä, että sitä on vaikea edes huomata. Toisilla immenkalvon keskelle jäävä aukko on taas huomattavasti pienempi. Ensimmäisessä yhdynnässä tämä kalvo löystyy, venyy ja antaa myöten.
Pääsääntöisesti immenkalvon venymisen pitäisi tapahtua niin hellävaraisesti, ettei se pääse repeämään. Joskus ensimmäisen yhdynnän yhteydessä voi myös tapahtua repeämistä ja verenvuotoa. Joillakin immenkalvon venyminen ei satu lainkaan, toisilla se voi tuntua kivuliaalta. Siksi ensimmäinen yhdyntä on aloitettava hellävaraisesti ja hitaasti; ennen yhdyntää on varmistuttava siitä, että lantiopohjan lihaksisto on rentoutunut."
Miten voi sattua niin paljon?
Muutamia mahdollisia syitä:
– sattuminen johtuu jännityksestä tai/ja pelosta
– sinulla on joku hoitamaton tulehdus
– peset väärin
– esileikki ei onnistunut
– poika ei osaa
Onko pojan vain pakko työntyä siisään
– ei missään tapauksessa
– sormet ei kuulu pimppaan, niistä voi saada tulehduksen
onko tähän jotain hoitoa?
– keskustele pelostasi, koeta rentoutua
– tarkistuta pimppisi terveyskeskuksessa
– käytä Lactacydiä tms pesuainetta (ei saippuaa)
– kiire pois, esileikki valmistelee ja liukastuttaa
– osaava mies tietää miten mahtuu eikä satu liikaa
Ekaksi pitää pussailla ja pitää hyvänä.
Hiplailla "sieltä"
Kun halut alkaa hyrräämään niin pimppisi kastuu litimäräksi.
Kun poikaystäväsi siinä vaiheessa työntää kivikovana seisovan kalunsa pimppisi suulle, niin meneehän se sinne sisäänkin että lits vain.
Auttaa kun samalla nostelet lantiotasi ylös pojan kalua vasten.
Yx vaihtoehto on, että sä nouset päälle kun pimppi on märkänä
Ja nait päältäpäin pimppisi pojan kaluun sillä vauhdilla mikä hyvältä tuntuu.
Kyllä se sinne menee, sitävartenhan se on tehty.
Eka kerata sattuu aina mutta sen kuuluu sattua ihanasti jos homma tehdään oikein.
Eka kerta pitää tehdä silloin kun tyttö haluaa!
ei pidä paikkaansa, tytön kuuluu antaa pojalle silloin kun poika haluaa. kyllä se immenkalvo puhki menee kun poika oikein kunnolla kyrvällä survaisee.
myös pojan pitää antaa persettä pojalle silloin kun poika haluaa. näin menee nämä asiat. ja tytön pitää antaa toisen tytön lätkyttää kuin lepakot ainakin. jos tytön tekee mieli.
kuulostaa siltä että oot pahasti puutteessa!
Kuules kundi, sun tarttee käyttää vaseliinia, paljon !!
Ja muistaa ottaa lääkkeet kans, kun alkaa mennä ulalle....
Kerran se vaan kirpasee. Mulla sattu eka kerta kans ihan sairaasti ja homma jätettiin kesken. Asiaan palattiin myöhemmin uudestaan, eikä sattunu enää yhtään. Noh, nykyään kolme vuotta panneena, ei tunnu enää miltään.. Joten nauti vielä, ku tuntoo on!
Poika on jo tuttu enkä jännitä ollenkaan.. haluaisin jo saada, päätettiin pojan kanssa odottaa hyvää hetkeä ja luultiin että sitten kun halutaan yrittää niin se menee siisään ja se kirpase hieman ja se on siinä, mutta nyt ollaan jo yritetty muutama viikko eikä se mee sisään! se ei mahdu ja mua sattuu aivan liikaa :/ ja nyt mua rupes huolestuttaan että mikä tulehus siellä voi olla :(
Sekin on oikeastikkin mahdollista että on vaan liian tiukat paikat. Luin netistä aiheesta, kun itelläki meinaa olla sama ongelma.. Käy gynellä ensin näyttämässä ja juttelemassa. Leikkauksiakin tehdään aika paljon. :)
Ota alottajaksi poika jolla on esinahka kalun nokassa, siis kalun malli "tuppikulli"
Kun poika ei anna sen tupen seisokissakaan lupsahtaa terskan taakse,
vaan pitää sen vaikka sormillaan hepin edessä kun sisään työntö tapahtuu.
Siis kalu tuppi edellä pillun rakoon.
Siitä se menee heleposti että lupsahtaa vai sisään.
Ei niin kireetä pillua olekkaan johon se ei menisi.
Eikä ota kipeetä juuri ollenkaan.
neitsyyden menetys pitäisi tuntua vain epämiellyttävältä, jos jotain edes on. se että sattuu, on kehon tapa kertoa, että jokin on vahingoittumassa, tai on jo vahingoittunut. sanoisin että teijän fysiologiat ei vaan natsaa, jännität ja/tai olit liian kuiva. esileikki on tärkeää. tai vähintään liukuvoide, jos muuten on niin "kiire." suurin osa naisista muutenkin tarvitsee liukuvoidetta yhdynnöissä, ei ole häpeä ostaa.
Toistan edelleen, että tyttö pitää saada ensin kuumaksi ja pimpero litimäräksi.
Sillä tavalla se menee sisään heleposti, kun vielä poika vetää liikkuvan esinahan eteen ennenkun työntää.
Kuiviltaan on aivan turha yrittää.
Noh, mulla oli samoja ongelmia nuorempana miehen kanssa. Eli sattui ihan julmetusti ja vertakin tuli niin paljon, että jopa sängyn patja meni pilalle. Ja näin vielä noin viikon verran. (Parisuhteessa ollaan.) Meni pitkään ennen kuin pysyin nauttimaan seksistä.
MInä tein näin: ostin uudet, puhtaat kynsisakset ja leikkasin säteittäin immenkalvon auki. Ei sattunut paljon ollenkaan eikä verta tullut käytännössä ollenkaan. Ei tarvitse mitään kipulääkkeitä.
Tai pyydä poikaystävääsi leikkaamaan. Tärkeintä on, ettet leikkele emättimen reunoja samalla, ainoastaan kalvon, eli lopetat ajoissa.
Turha sitä on mennä minnekään operaatioon ja maksaa jollekin lääkärille. Tai kärsiä. Miksi naisen täytyy aina kärsiä seksistä: immenkalvon puhkeamisesta, synnyttämisestä...
Sen takia, että teillä vastaavasti useamman peräkkäisen orgasmin saaminen on helpompaa kuin miehillä. Lisäksi teidän orgasminne ovat pitkäkestoisempia. Ja onhan klitoriksessannekin jo paljon enemmän hermopäätteitä kuin miehellä. Että kyllä tollasten etuisuuksien takia pitää sitten muissa asioissa jo vähän kärsiäkin, se on sitä tasa-arvoa! ;)