Väri

puoliangora

Osaako kukaan kertoa minulle minkä näköinen/värinen on puoli angora? Kun en oikeen netistä löydä kuvia niin jos jollakin olisi näyttä jotain kuvia? kiitoos :))

4

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ismotsajajaja

      Ymmärtääkseni angora on ainakin pitkäkarvainen fretti, semmoinen jolla on vähän kihartavantyylinen karva. Eli puoliangora on kait puolipitkäkarvainen jonka karva on vähän kihartavaa. Myös karva on pehmeämpää ja erilaatuista kuin normaalifretillä. Mutta tämä on se mitä olen itse ymmärtänyt, totuus voi olla aivan tosi. Joku viisaampi valaiskoon :)

      • puoliangora

        Kiitos tuo sivisti jo mua paljon :D Kuvitellu tähän mennessä että se olisi väri mutta kiitos nyt kun sivistit minua :)


    • Ismotsajajaja

      Sen verran tiedän ettei se väri ole, mutta en mene vannomaan että tuo on totta mitä kirjoitin! :D Eli ei kannata uskoa sanaani, noin olen vain itse ymmärtänyt. :)

    • RiinaSaksa

      Näin kertoo Suomen Frettiliiton standardi:
      TURKKI:

      Fretin turkissa arvioitavia asioita ovat kunto, kiiltävyys, laatu ja pituus. Kesäturkin pituus on lyhyempi kuin talviturkin. Viiksien tulee olla eheät.

      Fretin turkin pituus jaetaan kolmeen (3) kategoriaan: Lyhytkarvainen (lk), puolipitkäkarvainen (ppk) ja pitkäkarvainen(sis.angora) (pk ).


      Lyhytkarvainen (lk): Lyhytkarvaisen fretin turkki on kaksi kerroksinen, eli siinä on pehmeä, hienojakoinen, lyhyt alusvilla sekä kiiltävä, karkeampi päällyskarva.

      Puolipitkäkarvainen (ppk): Puolipitkäkarvaisen fretin turkki on kaksi kerroksinen, eli siinä on pehmeä, hienojakoinen, lyhyt alusvilla sekä kiiltävä, karkeampi päällyskarva. Lk ja ppk fretin päällyskarvan pituudessa ei ole suurta eroa. Ppk fretin ”kaulurikarvat” ovat runsaammat ja hieman pidemmät luoden ”leijonan harjas” vaikutelman. Ppk fretin karvan laatu saattaa myös olla hienojakoisempaa kuin lk fretin. Näyttelytoiminnassa lk ja ppk frettien ero on marginaalinen, eikä niiden erottelu ole yhtä tärkeää kuin kasvatustoiminnassa. Kasvatustoiminnassa ppk fretti erotellaan sekä ulkoisten ominaisuuksien että geneettisen tiedon(eli sukupuun) kanssa. Kokenut kasvattaja pystyy tunnistamaan ppk ja lk fretin parhaiten n.2-3 vko iässä, jolloin ero näkyy pennuissa selvimmin.


      Pitkäkarvainen(sis.angora) (pk): Päällyskarvan tulee olla selkeästi pitempää kuin lk ja ppk freteillä. Pk uroksilla hyväksyttävä karvan pituus on yli 6 cm, mutta yli 9cm on suositeltavaa. Pk naarailla hyväksyttävä karvanpituus on yli 5cm, mutta yli 7 cm on suositeltavaa. Pitkäkarvaisella fretillä ei ole välttämätöntä olla alusvillaa. Pitkäkarvaisella fretillä on hyväksyttävää olla nenässä ylimääräisiä ihopoimuja sekä karvoitusta ja tuplaviikset, mutta poimuton nenä on toivotumpi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      11
      2734
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      109
      2560
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      178
      2432
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      154
      2063
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1654
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1109
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      84
      858
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      777
    9. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      732
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      151
      713
    Aihe