Olen rattijuoppo!

Kesäterv Rattijuoppo

Ajan jos nyt ei ihan päivittäin niin ainakin viikottain pikku kaljassa. Osaan vetää rajan milloin olen juonut liikaa ja sen jälkeen en yleensä menekkään enää rattiin. Rajani on apauttiarallaa 10 keskioluen jälkeen. Voi vaihdella, mutta suunnilleen.

Tiedän, että tuo on laitonta ja monien mielestä paheksuttavaakin, mutta minun mielestäni aikuinen tervepäinen ihminen, jolla ei ole tarve kaahata humalassa tai päteä ajotaidoillaan niin asiassa ei ole mitään kummallista. Joidenkin mielestä reaktioajat huonontuvat humalassa, mutta minun mielestä se on soopaa. Olen ajanut varmaan 15- vuotta kännissä ja ikinä ole ollut edes mitään läheltäpititilannetta, joka olisi johtunut humalastani. Kaiken a ja o on todellakin asenne.

Kun pohditaan promillerajoja niin mielestäni ne pitäisi olla iän ja ennenkaikkea ajoiän mukaan. Juuri kortin saaneella 0 promillea ja esim 25- vuotiaalle sen voisi jo nostaa 0,6 promilleen. Kolmikymppiselle 1,0 promillea ja nelikymppisille 1,5 tai jopa vapaat promillet. Näin saisimme liikenteeseen enemmän vastuuntuntoisia autoilijoita, jotka osaavat ottaa vastuun ajostaan eivätkä ole noudattavinaan liikennesääntöjä.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ota kunnolla jos ker

      ja viiskymppisel 5promillea?älä naurata.Mikä tarve on päästä ajamaan kun on ottanu,ei vaan ymmärrä.Jos ei oo rahoo taxiin nii sit ottaa kämpil .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      269
      17423
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5602
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      118
      2622
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2122
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1786
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1028
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      966
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      924
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      920
    Aihe