Omaisuuden siirto muista maista?

nimimerkki10

Mitenköhän se menee että saako omaisuuttaan siirrellä tosta noin vaan maasta toiseen? Esim. lähtee yhdysvaltoihin jossa jostain syystä rikastuu ja haluaa sitten palata suomeen. Vaikka voittaa siellä lotossa tai jotain.

4

225

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vierotushoidokittaja
    • usa:ssa asuva

      Ensinnäkään ei sitä noin vain lähdetä Yhdysvaltoihin. Jos kuitenkin onnistut saamaan viisumin tai oleskeluluvan USA:aan, niin oletettavasti rikastut kuitenkin jollain muulla kuin lottoamalla. Sanotaan, että perustaisit Yhdysvalloissa vaikkapa firman, jolla rikastut mukavasti. Se on mahdollista, mutta hommassa menee helposti sellaiset 10 vuotta. Kun sitten haluat muuttaa vaikkapa takaisin Suomeen omaisuutesi kanssa, on Yhdysvalloilla oikeus periä omaisuudestasi veroa. Tämä oikeus katsotaan syntyneeksi tyypillisesti 8 asumisvuoden jälkeen. Suurissa omaisuusmassoissa saattaa käydä aikaisemminkin. Silloin katsotaan, että olet kerännyt omaisuutesi Yhdysvalloissa joten USA:n valtiolle on syntynyt verotusoikeus. Luultavasti mukaan lasketaan myös tänne tuomasi omaisuus, koska ei sitä kukaan lähde erittelemään. Yhdysvallat on muutenkin poikkeuksellinen maa, koska se katsoo oikeudekseen verottaa kansalaisiaan ja vakituisesti maassa asuviaan mistä päin maailmaa vain syntyneestä tulosta. Palatessasi vuosien jälkeen Suomeen Yhdysvallat näkee asian niin, että ikäänkuin olisit myynyt omaisuutesi viimeisenä päivänä ennen lähtöä ja vero määräytyy oletetun myyntiarvon perusteella.

    • nimimerkki10

      No jos unohdetaan yhdysvallat esimerkkinä ja koitetaan joitain muita maita. Eikös EU:n sisällä voi siirrellä rahojaan käytännössä ihan miten lystää?

      Vaurastuu Ranskassa ja tulee pohattana eläkepäiville rauhalliseen Suomeen?

      No entäs vaikkapa Thaimaa, Uusi Seelanti, Japani tai Australia? Kiinasta en halua kuullakkaan :)

      Onko omaisuuden siirtoon jotain "yleistä linjaa"?

    • Euroopan kiertäjä

      Noista muista en tiedä mutta EU sisällä raha liikkuu vapaasti ja veroja omaisuudesta maksetaan aina paikallisen lainsäädännön mukaan. Eli missä tienaat sinne maksat mahdolliset verot.

      Omasta kokemuksesta voin sanoa että ainoa asia joka tulee vastaan että suuria summia siirrellessä pankit ilmoittavat poliisille joka saattaa kysellä rahojen alkuperää, mutta mikäli olet ne laillisesti hankkinut ei kyseessä ole mikään hankala prosessi kerrot vaan mistä rahat ovat peräisin ja homma rullaa. Tämä tapahtui itselle kun siirsin 2007 Irlannista asunnon myytyäni 540000 € suomeen hankkiakseni pari asuntoa Helsingistä. Nimenomaan Suomen viranomaiset kyselivät mistä rahat peräisin. Kauppakirja hiljenteli heidät.

      Niin joo ja mikäli teet töitä ulkomailla niin maksetaan sieltä vielä eläkkeetkin suomeen ja sama toisin päin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1137
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe