Omaisuuden siirto muista maista?

nimimerkki10

Mitenköhän se menee että saako omaisuuttaan siirrellä tosta noin vaan maasta toiseen? Esim. lähtee yhdysvaltoihin jossa jostain syystä rikastuu ja haluaa sitten palata suomeen. Vaikka voittaa siellä lotossa tai jotain.

4

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vierotushoidokittaja
    • usa:ssa asuva

      Ensinnäkään ei sitä noin vain lähdetä Yhdysvaltoihin. Jos kuitenkin onnistut saamaan viisumin tai oleskeluluvan USA:aan, niin oletettavasti rikastut kuitenkin jollain muulla kuin lottoamalla. Sanotaan, että perustaisit Yhdysvalloissa vaikkapa firman, jolla rikastut mukavasti. Se on mahdollista, mutta hommassa menee helposti sellaiset 10 vuotta. Kun sitten haluat muuttaa vaikkapa takaisin Suomeen omaisuutesi kanssa, on Yhdysvalloilla oikeus periä omaisuudestasi veroa. Tämä oikeus katsotaan syntyneeksi tyypillisesti 8 asumisvuoden jälkeen. Suurissa omaisuusmassoissa saattaa käydä aikaisemminkin. Silloin katsotaan, että olet kerännyt omaisuutesi Yhdysvalloissa joten USA:n valtiolle on syntynyt verotusoikeus. Luultavasti mukaan lasketaan myös tänne tuomasi omaisuus, koska ei sitä kukaan lähde erittelemään. Yhdysvallat on muutenkin poikkeuksellinen maa, koska se katsoo oikeudekseen verottaa kansalaisiaan ja vakituisesti maassa asuviaan mistä päin maailmaa vain syntyneestä tulosta. Palatessasi vuosien jälkeen Suomeen Yhdysvallat näkee asian niin, että ikäänkuin olisit myynyt omaisuutesi viimeisenä päivänä ennen lähtöä ja vero määräytyy oletetun myyntiarvon perusteella.

    • nimimerkki10

      No jos unohdetaan yhdysvallat esimerkkinä ja koitetaan joitain muita maita. Eikös EU:n sisällä voi siirrellä rahojaan käytännössä ihan miten lystää?

      Vaurastuu Ranskassa ja tulee pohattana eläkepäiville rauhalliseen Suomeen?

      No entäs vaikkapa Thaimaa, Uusi Seelanti, Japani tai Australia? Kiinasta en halua kuullakkaan :)

      Onko omaisuuden siirtoon jotain "yleistä linjaa"?

    • Euroopan kiertäjä

      Noista muista en tiedä mutta EU sisällä raha liikkuu vapaasti ja veroja omaisuudesta maksetaan aina paikallisen lainsäädännön mukaan. Eli missä tienaat sinne maksat mahdolliset verot.

      Omasta kokemuksesta voin sanoa että ainoa asia joka tulee vastaan että suuria summia siirrellessä pankit ilmoittavat poliisille joka saattaa kysellä rahojen alkuperää, mutta mikäli olet ne laillisesti hankkinut ei kyseessä ole mikään hankala prosessi kerrot vaan mistä rahat ovat peräisin ja homma rullaa. Tämä tapahtui itselle kun siirsin 2007 Irlannista asunnon myytyäni 540000 € suomeen hankkiakseni pari asuntoa Helsingistä. Nimenomaan Suomen viranomaiset kyselivät mistä rahat peräisin. Kauppakirja hiljenteli heidät.

      Niin joo ja mikäli teet töitä ulkomailla niin maksetaan sieltä vielä eläkkeetkin suomeen ja sama toisin päin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      267
      17307
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5557
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      116
      2605
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      2106
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1782
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1021
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      962
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      914
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      913
    Aihe