Sulilan ja Voittosen jupakassa kiinnittyy huomio siihen että Anne Sulila kertoo miehensä pyytäneen anteeksi (siunausta) puhujien ja seurakuntavanhinten kokouksessa. Kuitenkin Voittonen heti kokouksen jälkeen totesi Sulilalle että sinulla on paljon anteeksipyydettävää. Miksi? Eikö juuri ollut julistettu "Jeesuksen Nimessä ja Veressä KAIKKI synnit anteeksi". Eikö silloin ole väärin muistella anteeksiannettuja syntejä? Vai kokeeko Voittonen että hänellä on siihen erityinen vapaus?
Koko jupakassa taitaa kyse olla siitä että Voittonen ei kestä hänen toimintaansa kohdistuvaa arvostelua. Hieman liian herkkä hipiä?
Koko jupakassa taitaa kyse olla siitä että Voittonen ei kestä hänen toimintaansa kohdistuvaa arvostelua. Hieman liian herkkä hipiä?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Etpä ole näköjään elänyt hoitokokousaikoja. Silloin oli ihan tavallista, että samasta asiasta piti tehdä parannusta aina uudestaan ja uudestaan. Vähän kuin kyykkyyn, ylös, kyykkyyn, ylös, kyykkyyn....
Semmoista se hengellinen väkivalta on. Ei mitään uuutta meille vanhemmille.
Saatanallisella mummojen kiduttajalla on kaikkea muuta kuin herkkä hipiä.
" Hieman liian herkkä hipiä?"
Googleta "narsistinen persoonallisuushäiriö".
Hlö ei siedä itseensä kohdistuvaa arvostelua, hänen pitää tehdä kaikkensa että särötön imago säilyy. Hänessä ei voi olla mitään vikaa tai huonoa. Mikään ei koskaan ole tälläisen hlön syy, vika on aina muissa.
Jotenkin kuulostaa hyvin tutulta, SRK:n johtokunnan puh.joht. on toiminut juuri tuohon tapaan. Ainakin näin kauempaa katsoen vaikuttaa siltä.
Heitettiinkö Sulilakin saathanalle?
Itehii on synteihini sidottu vl-jengissä.
Selvisikö siellä miksi Voittonen ei vastannut Sulilan puheluihin silloin alunperin. Oisi voitu sopia koko saarnakeikan siirto- juttu niin, että ei sitä puitaisi nyt näin julkisuudessa. Lumipallohan nyt vain kasvaa ja kasvaa, kun vierii alas rinnettä.
Mitenkäs ne apostolit saivat ennen ne ristiriidat sovittua? Raamattu kertoo niitäkin olleen. Luulisi tämän olleen aika kova juttu sen ajan seurakunnan sisällä.
Paavali ja Pietari Antiokiassa
11 Kun Keefas sitten tuli Antiokiaan, nousin vastustamaan häntä julkisesti, koska hän oli menetellyt väärin.
12 Aikaisemmin hän oli ottanut osaa yhteisiin aterioihin pakanuudesta kääntyneiden kanssa. Mutta kun sinne oli tullut Jaakobin luota muutamia miehiä, hän jäi pois ja eristäytyi kääntyneistä, koska pelkäsi niitä, jotka vaativat ympärileikkausta. [Ap. t. 11:3]
13 Samalla tavoin alkoivat teeskennellä myös muut juutalaiset, ja jopa Barnabas seurasi heidän esimerkkiään.
14 Mutta kun minä näin heidän poikkeavan evankeliumin totuuden tieltä, sanoin Keefakselle kaikkien kuullen: "Jos sinä juutalaisena voit luopua juutalaisten tavoista ja elää pakanoiden lailla, miksi pakotat pakanoita elämään niin kuin juutalaiset?"
Sulilan ja vaimon puheista on kylläkin saanut sen käsityksen, että siellä päin ei oo mitään anteekspyydettävää, vaan Voittosella päin.Eikö meillä yleensä kaikilla oo korjattavaa?
Sulilan vaimo kertoo kalevassa olleen kopion perusteella että Kimmo pyysi puhujien ja seurakuntavanhinten kokouksessa julkisesti koko kokousväeltä anteeksiantoa. Hänelle sanottiin: "Jeesuksen Nimessä ja Veressä kaikki synnit anteeksi". Mihin syntiin silloin anteeksianto ei riittänyt????