Reisjärven seuroissa lisäys vl-oppiin

Evankeliumi ei peitä

Tämän verran on poliisi tutkinta saanut aikaan että vanhoillislestadiolaisuudessa on muutettu oppia.

Reisjärven seuroissa sanottiin, että rippiä vastaan ottamassa ei voi olla uhri. Sanottiin siis, että jos käyttää lasta hyväksi, ei riitä, että uhrilta pyytää anteeksi.

Eli asiaa ei voi hoitaa niin, että se jää vain uhrin ja tekijän väliseksi.

Loogisesti tämä pitää tietysti koskea kaikkia rikoksen uhriksi joutuvia.

Jos lestadiolais mies raiskaa vaimonsa, ei riitä että hän pyytää anteeksi vaimoltaan.

Hänen on tehtävä parannusta vielä jollekin toiselle uskovaiselle.

Ja lisäksi ilmoittauduttava viranomaiselle.

9

365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muutetaanko oppia?

      Tuo oiskin hyvä muutos jos on totta. Kuka tästä reisjärvellä saarnasi?

      Esim. jos on varastanut ei riitä että pyytää anteeksi siltä jolta on varastanut.

    • mitä luulet

      Avioliitto ja sen velvollisuudet on ihan eri asia.

      • RIKOS!

        Raiskaaminen avioliitossa on RIKOS! Myös vl-uskollisille. Suomen Rikoslaki koskee myös vl-uskollisia.


      • Terserus
        RIKOS! kirjoitti:

        Raiskaaminen avioliitossa on RIKOS! Myös vl-uskollisille. Suomen Rikoslaki koskee myös vl-uskollisia.

        Naisten kärsimykset perheväkivalta ja raiskaaminen ovat vl liikkeen vaiettuja salaisuuksia. Niistä tietävät vain terveysviranomaiset joita sitoo vaitiolovelvolisuus.


    • Yhäkö tätä

      "Ilmoittauduttava viranomaiselle".

      Siis se jää rikollisen itsensä vastuulle? Tuohan on lainvastainen ohje.

    • Obelix7.

      Jossain mielessä opetus vaatii tarkennusta.

      Rippi voi olla niin monitasoista, ettei siitä voi yhtä esimerkkiä käyttää.

      Opetus oli siinä mielessä väärin, koska tekijän on hyvä myös ripittäytyä uhrilleen, muutoin hän ei vois kohdata enää uhriaan myöhemmässä elämässä.

      esim. syyllinen on rikostuomion kärsinyt ja saanut armahduksen Jumalalta, siis uskonut syntinsä anteeksi. Uhrin anteeksi anto vasta vapauttaa syyllisen edes jonkinlaiseen elämään yhteiskunnassa. Siis rippi käsittää myös tämän osa-alueen.

      PS. Maallista lakia ei ole koskaan saanut kiertää anteeksiannolla. Jos tällaista on tehty, on tapahtunut vale parannus. Yhtään ainoaa saarnaa ei löydy vuosisadan ajalta missä maallisen lain ohitus olisi sallittu. Saarnoja on kuitenkin dokumentoitu tuhansia, niistä voi yrittäää etsiä sellaista. Takaan ettei löydy yhtään sellaista saarnaa.

      • Esterix1

        Hyvä.

        Aina on opetettu aloittajan kertoman Reisjärven saarnan mukaisesti.


        Aina on niitä "Vilunkkeja" jotka muuttaa oppia omallakohdallaan. Etsii porsaanreikää. Aina on niitä jotka pyrkii taivaaseen ilman parannusta ja syntien anteeksiantamusta. Aina on niitä jotka valehtelevat. Ja kaikki tämä - Raamatun mukaan.

        Jos kristillisyydestä löytyy saarnoja joissa opetetaan toisin, niin ne ovat eriseuraisten opetuksia.
        >>>Saarnoja on kuitenkin dokumentoitu tuhansia, niistä voi yrittäää etsiä sellaista. Takaan ettei löydy yhtään sellaista saarnaa.


      • FFFFFFF2 2

        "tekijän on hyvä myös ripittäytyä uhrilleen, muutoin hän ei vois kohdata enää uhriaan myöhemmässä elämässä."

        Aika moni pikku tyttärensä raiskaana-isä on tosiaan "kohdannut uhrin" pian uudelleen. :-(


    • tässäkö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      4002
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe