Hei saako Suomesta mistään helmisisiliskoa?
Hinta?
Kumpi kasvaa kookkaamaksi Eurooppalainen helmisisilisko Timon lepidus
Vaiko Pohjois-Afrikassa tavattava laji Timon tangitanus
Vai olisiko arovaraani parempi vaihtoehto?
helmisisilisko vai arovaraani
8
2267
Vastaukset
- Käärmemies
Tietääkseni Suomessa on täsmälleen yksi helmisisilisko, eikä sekään ole tullut tänne eläinkaupan kautta. Eikä tietenkään yksinään lisäännykään mihinkään. Niinpä aika turvallisesti voi sanoa, ettei lajia saa Suomesta, ellei sitä itse tänne hanki. Eläinkaupan kautta hankkiminen saattaa onnistua, mutta itse kasvattajalta maahantuomalla hommaan saa paremman kontrollin. Pohjoisafrikkalaisesta, uhanalaisesta sisarlajista terraarioharrastuksessa on vielä vähemmän tietoa/eläimiä, joten sen hankinnan voi käytännössä unohtaa samantien: sellaista ei todennäköisesti löydy mistään. Ainakaan laillisesti tai millään järkevällä vaivalla/summalla.
Arovaraanin paremmuudesta on vaikea sanoa, kun ei tiedä mitä haluat. Jos haluat suuren liskon, arovaraani on suurempi: sekä pidempi että massiivisempi. Jos taas haluat nimenomaan vaikkapa eurooppalaisen lajin, tai nimenomaan sisiliskomaisen olion, helmisisilisko on parempi valinta.
Isompi eläin tarvitsee enemmän tilaa ja suurempaa ruokaa. Varaanin hyvinvoinnin kannalta tämä EI tarkoita hiiriin siirtymistä, vaan suurten hyönteisten käyttöä: lokusteja, torakoita jne. (ks. http://www.reptileforums.co.uk/forums/lizard-care-sheets/696639-varanus-exanthematicus-diet.html). Pienemmän helmisisiliskon kanssa suurilla sirkoilla pärjätään perusravintona mainiosti.
Jos asiaa tarkastelee saatavuuden kannalta, arovaraani on varmasti helpompi löytää terraarioasukiksi. Ja trooppisena eläimenä sen pitäminen terraariossa (varsinkin talvikaudella) lienee helpompaa, koska sen kanssa ei tarvitse stressata horrostamiskuvioista.
Toisaalta varaani on aikas iso lisko, joten sen kanssa pärjääminen luo omat haasteensa. Siinä mielessä vähän pienempi (vähemmän massiivinen) lisko saattaisi olla helpompi hallittava.
Kolikolla on siis monta puolta: pohdi mitkä puolet ovat sinulle tärkeimmät!- liskoista
Ranskassa myydään Timon tangitanus lajia noin 70-80 euron hintaan.
Wikibedian mukaan laji ei ole uhanalainen.
- Käärmemies
Kas pahus, eipä olekaan uhanalainen. Sattui käpy tuota kirjoittaessa. Tunnustan ja pahoittelen.
Tuo Ranskan löytö on kiinnostava. Anna ihmeessä lisää "koordinaatteja" lajin löytymiselle. - liskoa haluava
Hei miten liskon saisi Ranskasta Suomeen tilattua?
- Käärmemies
Se että eläintä myydään Ranskassa tarkoittaa todennäköisimmin sitä, että Ranskassa on joku harrastaja joka kasvattaa lajia. Näin ollen sinun pitäisi saada yhteys tuohon ranskalaiseen liskoharrastajaan, suostutella hänet myymään sinulle liskoja, ja sitten saada liskot kuljetettua Suomeen. Koska eläinten postittaminen on kiellettyä (ja kovin riskialtista), suositeltavinta olisi matkustaa itse Ranskaan kasvattajan luo, ja hakea liskot sieltä itse. Siinä sitten saa vähän lentoyhtiön kanssa vääntää että liskot saa lentokoneeseen ilman valtavia lisäkuluja, mutta ei se mahdotonta ole.
Toinen vaihtoehto on saada kasvattaja lähettämään liskot jonkin kuriirifirman kautta pikalähetyksenä. Tämä, samoin kuin lentorahti muutenkin, ovat peevelin kalliita.
Kolmas vaihtoehto olisi se, että joku muu hoitaa kaiken edellä mainitun puolestasi. Tarvitsisit siis jonkun suomalaisen (lisko/herppiharrastajan) joka mahdollisesti muutenkin matkaisi Ranskaan ja toisi sieltä eläimiä. Tällöin sinun liskosi kulkisivat helposti ja edullisesti "siinä siivellä".
Neljäs, lähinnä teoreettinen, vaihtoehto on se, että saisit jokin eläinkaupan tekemään nämä asiat puolestasi. Valitettavasti kotimaiset eläinkaupat ostavat eläimiä ulkomailta lähinnä tukuista. Ja se että tällainen harvinaisuus päätyisi tukkuliikeeseen asti vastaa nähdäkseni melkein lottovoittoa. Tämän harvinaisuusluokan eläimet liikkuvat suoraan harrastajalta toiselle.
Juuri tätä tarkoitin kun sanoin, että kannattaisi unohtaa kyseinen laji samantien: liskoa ei ole mahdollista saada millään (harrastustaan aloittelevalle (?)) järkevällä vaivalla/summalla. - rzh
kuinka ison terran tarvii minimi?
- Anonyymi
Tiedän kyllä että olen myöhässä mutta nykyään saa kyllä Suomestakin helmisisiliskoja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1573443Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel862277Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k142269Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä102267Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem372262Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi282206Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️231973Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien831942Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1561793Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill91688