Alkoholisti on sairaalloisen riippuvainen alkoholista eli ei pääse siitä eroon vaikka tahtoisi. Toisaalta hoitona on että lopettaa vain juomisen ja se on siinä. Jos juomisen voi vain tuosta noin lopettaa niin eihän se silloin ole sairaus? Toisaalta jos se on sairaus ei riippuvuudesta noin vaan pääse, pitää käyttää lääkkeita ja/tai terapiaa. Miten se siis on, onko alkoholismi sairaus vai vain luonteen heikkoutta?
Alkoholismi on sairaus?
7
69
Vastaukset
- Armoton Totuus
Ei ole sairaus koska ihminen pystyy lopettamaan juomisen jos vain tahtoo. Suurin osa ei tahdo, siksi ryyppäävät.
- t. voipytty
Olen tahtonut ja lopettanut juomisen hyvin monta kertaa mutta alkanut taas uudelleen, kunnes raitistuneet alkoholistit kertoivat minulle, miten ei tarvitse aloittaa uudelleen.
- Riippuvuuden loppu
Suurin osa jo vuosia raittiina olleista ex-juopoista ymmärtää ja lopulta myöntää itselleen sen tosiasian, että alkoholismi ei ole sairaus.
- ilkeitä..
jaa..minä olen aikoja sitten raitistunut alkoholisti, enkä tunne yhtään sellaista
entistä juoppoa joka sanoisi että alkoholismi ei olisi sairaus..itseasiassa minun ja monen muunkin raitistuminen alkoi juuri sen myöntämisestä että sairastimme kuolemaanjohtavaa sairautta. Mihin nämä tuhannet vuosittain sitten kuolevat ?
..Ilkeyteensäkö ?
- t. voipytty
Minulle alkoholismi on sairaus. Siksi hoidan ajatusmaailmaani etten ottaisi ekaa huikkaa. Hoitoon en käytä enkä tarvitse pillereitä, avun ja tuen saan raitistuneilta alkoholisteilta.
- Näin se vain on
Alkoholismi on sairaus mutta lääkärille hyvin kiitollinen sairaus koska vastuu sairauden hoidosta on sataprosenttisesti potilaalla, lääkäri ei voi tehdä hoitovirhettä!
Jos holisti paranee johtuu se lääkärin oivasta lääkityksestä ja terapiasta. Jos taaseen kuolee viinaan johtuu se siitä ettei se helvetin juoppo tahtonut parantua. Lääkäri ei voi mokata!- näin on....
Toi on muuten niin totta..valtettavasti..;)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1064592Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293403No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452390- 411438
- 361353
- 381206
- 141102
- 1591026
- 27998
- 6944