Laitoimme finnportal sivuille kiinteistömme myynti-ilmoituksen, ja saimmekin ostajan joka löytyi ihan hakusanoilla netistä. Tämä nainen esittäytyy punaisen ristin työntekijänä, joka haluaa muuttaa Suomeen ja ostaa sinun talosi, ja kaupan päälle saat tietyn prosenttimäärän rahasummasta jonka hänen ystävänsä muka tuo Suomeen. Sitten tulee viesti että laukun lähettämisessä onkin ongelmia,ja pitää laittaa rahaa Western unionin kautta,että se ystävä voi tulla Englannista Suomeen......jep, halpaan mentiin,mutta summa ei ollut vielä onneksi päätä huimaava,mutta he rupesivat ahneeksi ja väittivät että eipä se raha riitäkään, ja lisää olisi pitänyt saada. Siinä vaiheessa meillä vasta soi hälytyskellot. Ja löytyipä sitten netistä,että nämä samat henkilöt ovat samaa huijausta käyttäneet myös Tanskassa. Että varokaa tällaisia, myö hyvä uskoiset ei tajuttu!!!
kiinteistön osto huijaus!
6
826
Vastaukset
- ei rahaa, ei rahaa
Ei kai kukaan laita rahaa noin heikoin perustein, hei haloo!
- aivan käsittämätöntä
Kuinka tyhmä voi ihminen olla, jos aikoo myydä jotain jollekin, niin antaakin itse rahaa pois. Yleensä myyjä SAA rahaa, ei anna rahaa. Itseänne saatte syyttää. Ottakaa opiksi.
- Jos noin...
...järjettömiä olette, että lähettelette rahaa ympäriinsä, niin kyllä teitä saakin huijata!
- 44332
Kyl vähän ihmettelen kuinka tyhmiä oikein olette. Näistä huijauksista on niin paljon juttua netissä ja muualla.....
- vituttaa
Kuinka sää sait sinne finnportaaliin mitään myyntiin, itte en saa kuvia ladattua millään vitullakaan sinne ja myyntiilmoitusta ei julkaista ilman kuvia.. Kuvat on oikean kokosia ja oikeassa muodossa, menee hermot.
- rysruteitry6
Perinteinen "nigerialainen huijaus". Eli saat rahaa jos lähetät rahaa.
Tästähän on kirjoiteltu jo VUOSIA, variaatioita on erinlaisia.
Yks oli just se että joku tyyliin kuninkaallinen hahmo afrikassa on saanut ison perinnön, mutta ei saa rahaa lunastettua maasta, ja pyytää rahojen siirtämiseen apua.. tämä peritty tai saatu summa pyörii sadoissa tuhansissa ellei miljoonissa. Ja sen lunastamiseen tarvitaan ulkomailta joku rahoittaja muutamalla tonnilla. Vaivan palkaksi luvataan pariakymmentä prosenttia tästä perinnöstä..
Ja ihmiset menevät lankaan helpon rahan toivossa....
Meinasi yks tuttu tähän mennä, onneksi kerkesi hehkuttaa asiaa mulle... oli jo pankista menossa luottoa hakemaan... pikkasen valotin asiaa, ja googlailin asiaa hänelle.... Tässä tarinassa vielä tämä afrikkalainen prinsessa oli tulossa suomeen, ja tämä keski-ikäinen kukkahattu täti oli kovasti halukas auttamaan *huokaus*, Ei se kyllä meinannut aluksi millään uskoa, mutta onneksi sitten vähitellen alkoi toi järki voittamaan.
Ei ole olemassa helppoa rahaa!!! Ja jos JOUTUU maksamaan saadakseen rahaa, niin sillon on kyseessä AIVAN puhdas huijaus!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 724918
- 1053525
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj403356- 502873
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262738Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan52189- 242071
- 1991980
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3981591Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91488