Miksi meille vanhoillislestadiolaisille ei riitä pelastumiseen pelkkä usko?
Oliko Jeesuksen ristinkuolema ns turha, kun se ei sovittanutkaan meidän syntejä vaan meidän pitää jatkuvasti teoilla ansaita paikkamme uskovaisten joukossa?
Minä en ymmärrä, eikä Raamattu anna tuohon vastausta.
Miksi USKO ei riitä?
17
230
Vastaukset
- Oretna
Eikös oikea usko vaikuta automaattisesti oikeita tekoja? Kun puu on tehty hyväksi uskon kautta, niin hedelmätkin ovat hyviä. Toinen vertaus: Kun astia pestään sisäpuolelta, niin ulkopuolikin puhdistuu. Eli kun tapahtuu sisäinen puhdistuminen, ulkoisissa teoissakin tapahtuu puhdistuminen.
- Puhdasta ei tule
Ihme selittelyä. Ihminen pysyy raadollisena ihmisenä, vaikka olisi miten kovasti uskovainen. Omalta puoleltamme emme puhdistu tässä elämäsäs, vaan olemme armahdettuja tällaisina, syntisinä.
Juuri tuo "puhdistamis"-ajatus on yksi nyky-SRK-lestadiolaisuuden harhaoppeja. Se on luterilaisen kristinopin vastaista. Meistä ei tule puhtaita millään. Synti aina tarttuu, koska se on meissä syntymästä saakka. - etsivä-xx
Puhdasta ei tule kirjoitti:
Ihme selittelyä. Ihminen pysyy raadollisena ihmisenä, vaikka olisi miten kovasti uskovainen. Omalta puoleltamme emme puhdistu tässä elämäsäs, vaan olemme armahdettuja tällaisina, syntisinä.
Juuri tuo "puhdistamis"-ajatus on yksi nyky-SRK-lestadiolaisuuden harhaoppeja. Se on luterilaisen kristinopin vastaista. Meistä ei tule puhtaita millään. Synti aina tarttuu, koska se on meissä syntymästä saakka.Kaksiosaisia olemme. Kyllähän uskosta pitäsi seurata siivo elämä mutta kun tehdään toisinpäin eli lähdetään teoista tullaankin yllättäen katoliseen uskoon. Ja sitten voikin kysyä miten katolinen uskos muodostui ajan kuluessa sellaiseksi kuin se oli Lutherin aikaan.
On opetus periaatteessa vanhoillislestadiolaisuudessa ihan kohdallaan. Periaateessa niin kuin Puhdasta ei tule toteaa. Mutta sitten on tämä toinen oppi sen rinnalla ja sitä minäkin välistä kummeksun.
Kun vain muistaa kiinnittää sen uskon silmän sinne minne kauniisti virressä sanotaan ja hyväksytään Paavalin toteamus:
Room. 7:18
Tiedänhän, ettei minussa, nimittäin minun turmeltuneessa luonnossani, ole mitään hyvää. Tahtoisin kyllä tehdä oikein, mutta en pysty siihen. [1. Moos. 6:5]
Room. 7:19
En tee sitä hyvää, mitä tahdon, vaan sitä pahaa, mitä en tahdo.
Jos ei onnistu Paavalin tapaiselta voimakastahtoiselta palavan uskon mieheltä ja Jumalan valitulta apostolilta niin kuins sitten meiltä.
Paavali kuitenkin totesi:
2 Siltä, jolle on jotakin uskottu, vaaditaan, että hän osoittautuu luottamuksen arvoiseksi. [Matt. 24:45]
3 Mutta minulle on yhdentekevää, ryhdyttekö te tai jokin ihmisten tuomioistuin minua tutkimaan. En itsekään ryhdy tutkimaan itseäni.
4 Minulla ei ole mitään tunnollani, mutta ei minua vielä sen perusteella ole todettu syyttömäksi. Minun tuomarini on Herra. [Ap. t. 23:1]
5 Älkää siis tuomitko ennenaikaisesti, ennen kuin Herra tulee. Hän valaisee pimeyden kätköt ja tuo esiin sydänten ajatukset, ja silloin itse kukin saa kiitoksen Jumalalta.
- Näin on
Olet oikeilla jäljillä. Raamattu on täynnä ristiriitoja ja sen noudattaminen on yksinkertaisesti typerää.
Kyllä oma järki kertoo miten on hyvä elää. Ei siihen ohjekirjaa tarvita. - Kaisu 51
Kysymys sisältää jo vastauksenkin. Vanhoillislestadiolaisuudessa kyse ei ole niinkään uskosta, vaan opista.
Raamatun mukaan Jeesukselle kyllä riittää usko.- Harhaoppia!
Herrallemme riittää pelkkä usko, muta se ei riitä SRK:lle. Siinä se ongelma onkin. SRK haluaa, että sen alamaiset lisääntyvät täysin holtittomasti, ettei SRK:n lauma pienenisi, kuten Seppo Lohi sanoi: "Jos hyväksymme ehkäisyn, meillä on kuolema padassa."
Onko siis SRK:n politikointi Jumalan Pyhää Sanaa kovempi auktoriteetti? Ei pitäisi, mutta näin on. Perhesuunnittelukielto on "yhteinen päätös" eikä mitenkään perustu Raamattuun, eli Jumalan sanaan. - Ihan hölynpölyä
"Raamatun mukaan Jeesukselle kyllä riittää usko."
Mihin siis tarvitaan SRK:n monimutkaisia elämäntapamääräyksiä, syntilistoja ja oppirakennelmia?
- Näin ennen uskottiin
juu, ja ennen vanhaan myös meikäläisyydessä riitti usko. Kun se kaikki muu tulee Jumalan armosta.
- Jumala On Rakkaus
SRK keksi 70-luvulla henkiopin, joka olisi yhtäkkiä kaikkien sen alamaisten ymmärtää ja käsittää. Jos et sitä käsittänyt, olit jo kohta saatanalle heitettynä ja sosiaalisesti eristettynä yksin kodissasi. Entisen "ystävät" eivät nää edes tunteneet, sillä SRK kielsi heitä sinua enää tuntemasta!
Kuuluuko tästä opista Jumalan Rakkauden Ääni?
Ei kuulu. Sen voi ihan suoralta kädeltä sanoa.
- 19+9
Kyllä srk-opissa ihmisen pitää tehdä asiat srk syntilistan mukaan -pilikulleen
- Vanha Saarna-Mies
Minun mielestäni usko on se kaikkein tärkein asia, puhdas ja vankkumaton, mutta lähes yhtä olennaista on taivaspaikan ja Jumalan suopeuden varmistamiseksi elää kurinalaisesti ja maltillisesti, noudattaen orjallisen tarkasti uskonoppineiden ja viisaiden erehtymätöntä Raamatun tulkintaa. Tästä kurinalaisuudesta ja säntillisyydestä lipeäminen saattaa tarkoittaa niinkin yksinkertaista, mutta turmiollista asiaa kuin oman vapaan tahtonsa noudattamista sen sijaan, että pitäytyy pyhän sanan antamalla tiellä. Liberaali seksuaalikäyttäytyminen, joka ei välttämättä ole tuntematonta jokaiselle Jumalan lapselle, lestadiolaisellekaan, ja muu maallisen sekä lihallisen nautinnon tavoittelu mitätöivät kaiken sen panostuksen, jonka itse kukin onkin saattanut Jumalansa tahdon täyttämiseksi nähdä. Korostan, että kurinalaisuus, konservatiivisuus ja maltti ovat valttia, ja oman tahdon mukaan haihatteleminen - uusien kokemusten etsiminen räikeimpänä esimerkkinä - tulee unhoittaa, ettei kiirastuli odota!
- Yksin uskosta
Vl puhuja Reinikainen vanhoilla päivillään yritti tolkuttaa luterilaista uskoa ja karsia vl opin keksittyjä harhoja:
http://freepathways.wordpress.com/2011/07/26/kolme-vaaristymaa/- SYNTILISTAT:(
Everstiluutnantti evp Erkki Reinikainen ilmeisesti parantui lakihengestä vanhuudessaan, kun hän alkoi kritisoida ihmisten kiduttamista ja julkista nöyryyttämistä sekä saatanalle heittämistä. Vaikka itse oli ihan päällimmäisenä siinä aikanaan mukana.
"Seurakunnan armoneuvot" eli Suomen kielellä "SRK:n syntilistat" on nostettu Jumalan sanan (Raamattu, Biblia 1776) rinnalle ja toisinaan jopa sen ohi (tässä ei Raamatuita tarvita ne..). Nämä syntilistat ovat ihmisten keksintöä eli toisian sanoen farisealaisten isien perinnäissääntöjä, joita SRK ja koko vl-järjestö pitää autuuden ehtoina.
Nyt alkaneella "uudella puimatantereen puhdistuksella" pyritään Raamatun sanan ylimmäksi ohjeeksi nostavat vl-uskovaiset karsia SRK:n viinipuusta ja tulella polttaa.
- Omilla ansioilla!
Yksin uskosta, yksin armosta. Mutta silti SRK:n armoneuvoja noudattaen -ei alistettuna, vaan taivaspaikan ansaitaksemme!
- Inhottava realisti
Usko ei riitä yhdessäkään uskonnossa. Ihmiset käyttävät valtaa ja se siitä. Hän on hölmö, joka sitä ei näe.
- Melperi1
Normaalia ateistin asioista tietämätöntä PASKANJAUHAMISTA.
- Inhottava realisti
Sinä se jaksat Melperi kerta toisensa perään osoittaa sivistyksesi tason noilla kommenteillasi. Jos et todellakaan kummempaan kykene, Sinunkin kannattaisi ehkä rauhoittaa hermojasi ja pitää vaikka tauko nettikeskustelussa.
Jos olet eri mieltä kanssani, voisit osoittaa näkemykseni vääriksi omilla mieluiten perustelluilla mielipiteillä. Mikäli ET siihen kykene, vedä johtopäätökset.
Käytännössä maailmassa ei ole uskontoa, johon ei liittyisi erilaisia vaatimuksia. Se, että uskoo "oikein", on väistämättä osoitettava jollakin tavalla. Ääriliikkeet luonnollisesti asettavat kovempia vaatimuksia, maallistunut kansankirkkomme taas vähemmän. Toki ihmisten näkemykset ryhmien sisällä vaihtelevat, mutta jonkinlainen yhteinen pohja aina on oltava.
Muiden vaatimukset ovat väärin tai "Saatanasta", kuten täällä USEIN sanotaan. Siinä sitä onkin sitä Jeesuksen suvaitsevaisuutta roppa kaupalla!
Lestadiolaisuus on fundamentalistien joukko ja monin tavoin ongelmallinen. Ei täällä kuitenkaan asian suhteen ole kaikilla muillakaan ihan pelkkiä puhtaita jauhoja pussissaan. Esim. Melperin mainiot kommentit todella kertonevat jotakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717834Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245701- 1242651
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172178Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361800Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111051- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32950Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45948