Pikku-Maurikin sen tiesi!

savupirtti

Kokkolan kiistassa se tuli pintaan joka oli kaikkien tiedossa mutta josta vaiettiin, että ruotsinkielisillä on etuoikeuksia muuhun kansaan nähden. Johtuneeko se sitten ylimitoitetuista koulutuspaikoista ylempään kastiin? Juuri eilen YLE-Uutiset raportoi kuinka suomalaisista (lue suomenkielisistä) noin 26 prosenttia pääsee yliopistoihin ja korkeakouluihin opiskelemaan kun taas esimerkiksi Åbo Akademiin pääsee puolet hakijoista. Vuodesta toiseen jatkuva vääristynyt koulutuspolitiikka johtaa armotta siihen, että korkeampi virkamieskunta ruotsinkielistyy ja ennenkaikkea ruotsalaismielistyy ja päätökset ovat sitten sen mukaisia.

http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/onko-ruotsinkielisilla-suomessa-liikaa-valtaa?kommenttisivu=7

9

297

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Svekoankka ei!

      Ankdam kaivelee jostain svekoarkistoista tietoja, joissa suruilla ei olisi etuasemaa koulutuspaikkojen suhteen. Totuus on toinen.

      Hesari "unohtaa" sopivasti aina surujen pääsyluvut....

    • "Ankdam kaivelee jostain svekoarkistoista tietoja, joissa suruilla ei olisi etuasemaa koulutuspaikkojen suhteen."

      Viimeksi laskin keskiarvon Talan antamista numeroista, käyttääkö HT todella svekoarkistoja?!!

      Siitä Talan antamasta tilastosta laskin ruotsinkielisten opiskelijoiden osuudeksi 5,46 % kaikista opiskelijoista ja sehän on jopa vähän alle väestöosuuden.

      Antaisitko jotain luotettavampia lähteitä jos nuo Talan numerot eivät sinulle kelpaa.

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/9987586#comment-50280624-view

      • %

        Kauppatieteet: 12,6 %. Oikeustiede: 8,6%. Yhteiskuntatieteellinen: 9,4 %. Eikös tässä ole hieman yliedustusta?


      • Suomenruotsalaisten sumutuksella ei ole äärtä eikä laitaa. Ruotsinkielisillä on siis pohjalla kiintiöt, joilla pääsee 10 pistettä huonommillla arvosanoilla lukemaan mm. lääketiedettä, hammaslääketiedettä, oikeustieteitä, kauppatieteitä ja ties mitä. Sen lisäksi tulevat ne suomenruotsalaiset, jotka eivät tarvitse kiintiötä, vaan ovat ihan oikeasti kilpailuasemassa suomalaisiin nähden.
        Tuore väitöskirja suomenruotsalaisista osoittaa, että juuri lääkäreissä ja juristeissa suomenruotsalaisia on selvästi enemmän kuin väestöosuus edellyttäisi.

        Eivät kaikki hurrit ole umpityhmiä, eivätkä niin ollen tarvitse kiintiöitä, mutta näille suomalaisia tyhmemmille on säädetty tämä 10 pisteen kiintiöetu. Niin ja Helsingin yliopistossa ruotsinkielisten professuurien kiintiö on nyt nostettu 29:ään. Sieltä tulee televisioon niitä toistoänkyttäjiä suomenruotsalaisten toimittajien kutsumina "asiantuntijoina".


      • sakumatias
        heikki_tala kirjoitti:

        Suomenruotsalaisten sumutuksella ei ole äärtä eikä laitaa. Ruotsinkielisillä on siis pohjalla kiintiöt, joilla pääsee 10 pistettä huonommillla arvosanoilla lukemaan mm. lääketiedettä, hammaslääketiedettä, oikeustieteitä, kauppatieteitä ja ties mitä. Sen lisäksi tulevat ne suomenruotsalaiset, jotka eivät tarvitse kiintiötä, vaan ovat ihan oikeasti kilpailuasemassa suomalaisiin nähden.
        Tuore väitöskirja suomenruotsalaisista osoittaa, että juuri lääkäreissä ja juristeissa suomenruotsalaisia on selvästi enemmän kuin väestöosuus edellyttäisi.

        Eivät kaikki hurrit ole umpityhmiä, eivätkä niin ollen tarvitse kiintiöitä, mutta näille suomalaisia tyhmemmille on säädetty tämä 10 pisteen kiintiöetu. Niin ja Helsingin yliopistossa ruotsinkielisten professuurien kiintiö on nyt nostettu 29:ään. Sieltä tulee televisioon niitä toistoänkyttäjiä suomenruotsalaisten toimittajien kutsumina "asiantuntijoina".

        On tämä Perkelettä!! Hienoa Heikki että nostat esille !


    • yliedustusta

      Kauppatieteet: 12,6 %. Oikeustiede: 8,6%. Yhteiskuntatieteellinen: 9,4 %. Eikös tässä ole hieman yliedustusta?

      - Ja kaiken lisäksi suomenkielisille rasitteena pakkoruotsia!

    • karu totuus

      Ei tyhmien ole syytä opiskella.

      • jokkex

        Kaikkien on syytä opiskella kykyjensä mukaan, mutta tyhmiä ei ole syytä avittaa kiintiöillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      665
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      93
      658
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      599
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      547
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    7. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      506
    8. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe