Olin siellä käymässä ja kokouksissa kourallinen väkeä ja olivat vanhoja ihmisiä kaikki.
Sanoiko Paavi Paavali ettei kukaan ole profeetta omassa maassaan,? Todella viisas sanonta,. ja pitää kudin, eli paikkansa.
Ruotsin lapissa Jellivaarassa on seurakunta huvennut, 50henkeä.?
41
2571
Vastaukset
- laskettelija kiiruna
Talvella olin siellä, vähän oli väkeä silloinkin sanoivat et väki talvilomilla. ja nyt kesälomilla.
- ville,
Onkohan he välillä väliaika lomamma , olen kuullut ettei heitä ole muutenkaan paljon , heillä hyvät ulos heittäjät , yrityksiä on
täälläin nähty. - Jeesus on tie
Mikä sitten lienee totta, ja mikä ei. Jos minulla ei olisi Jumalan sanan ja uskon kautta Kristusta vapahtajana, niin tuskin samat syntiluettelot joka sunnuntai toisensa jälkee kerrattuna, ketään Jeesuksen syliin kantaa.
Aivan kamalaa kuunnella mielenterveysihmisiä, kuinka kamalasti he ahdistuvat jatkuvista lakisaarnoista ilman syntien sovittajaa, kun he muutoinkin jo kantavat syyllisinä häpeissään ja peloissaan koko maailman syntitaakkaa. Väillä yrittävät tappaa itseään päästäkseen pois taakkansa alta.
Me olemme JUmalan kanssa sovitetut jo, piste. JUMALAN PELASTUSHYVYYDET OTETAAN VASTAAN uskolla.
Kristinuskon perusaia, uskonvanhurskaus, (uskolla vastaan otettava JUMALAN TÄYDELLINEN VANHURSKAUS) on nyt kateissa ruotsinlapissa.
Valitettavasti. VÄÄRÄ SEURAKUNTAOPPI PANEE ERISTYKSIIN: Taraditioon kuuluva johtoryhmän erehtymättömyys (vrt. paavi) sinetöi lopun, ja lauma tarpoo metsässä eksyksissä ja nälissään ilman Kristuksen tuntemista, rauhaa
ja vapautta. - Elizzsszza
Kourallinen lappalaisia.
Esikaupunkien roskaväki.
Väinö Havaksen perinteen jatketta on päittemme yllä.- uskovainen xxxx
Väinö Havas oli toki arvostettu henkiö., mutta eikös hän ole vanhoillislestadiolainen. Tämä ketju liittyi kai esikoisiin.
- näi se vaa on
Arvostettuja henkilöitä on lestadiolaisuudessa paljon. Mitä me sellaisilla teemme? Jeesuksen lammaslaumalle arvostetuista (muiden yläuolelle korotetuista ihmisistä on enemmän haittaa kaiketi kun hyötyä. Ainakin tähän saakka on ollut. Kun joku ryhtyy selkeäsanaisesti korottamaan Jeesusta Kristusta, hän saa nopeasti vainon päälleen, koska johtoryhmän mukaan "kristillisyys uhkaa silloin hajaantua". Tämähän on vihollisen petos.
Jeesuksessa Kristuksessa jos kaikki olisivat USKON KAUTTA YHTÄ, niin meillä kaikilla olisi hyvä olla seurakunnan keskellä rakastettuina JUmalan lapsina toinen toisistamme huolta pitäen.
Ja voimavaroja jäisi todistamaan Jeesuksesta vielä uskosta osattomillekin, kun kaikki voimat eivät menisi lammaslauman vartioimiseen kovaksi poljetussa savisessa ja heinättömässä lammasläätissä.- Uskovainen xxxx
Pahoittelen, että tulin kirvoittaneeksi nimimerekin "näi se vaa on" niin vuolaaseen vastaukseen.
Tarkoitus oli vaan huomauttaa "Elizzssszzalle", että Väinö Havas ei ole esikoilestadiolainen ja koetin tehdä sen kohteliaasti.
Pahoitteluni!
Samalla pahoittelen sitä, että tulin maininneeksi aiemmin sanan, "etsikkoaika" perinteisessä -, enkä Raamatun mukaisessa merkityksessä.
- teuta
Nuin minäkin ajattelen jos ruotsissa osataan kielteinen kanta
Siellä varmasti opitaan myönteinen kanta joka olisi ehdoton
Jumalan /Jeesuksen kanta .
Kun maailmalla opeteen ristillisyyttä , aivan varmasti voidaan
opetella puhumaan Kristuksesta . Joka nyt on jäänyt vähiin,
tämä on pidempiaikainen vaivä ja sen on muututtava samoin
sillö , ja täällä , joka jo on taerttunut , moniin Suomalisiinkin
saarnamiehiin .- Jeesukses kaikki
Jeesuksen nimen lausuminen ei itsessään ole se pointti, vaan Jeesuksen sovintokuoleman tuottamaan rauhaan Jumalan kanssa uskossa yhtyminen on se asia, joka lestadiolaisuutta on kovasti vaivannut sen historian ajan.
Ei ole mitään mieltä siinä, että seuroissa pyydetään anteeksi joka sunnuntai sitä, että minä olen tällainen kun olen, (kysymyksessä on sairas syyllisyys, sairas häpeä, sairas riittämättömyys). Tämä rikkinäisyys ei koskaan poistu anteeksi pyytelemällä, vaan USKOLLA KRISTUKSEEN.
Kun sitten pitäisi Jeesuksen nimessä ja veressä uskoa kaikki synnit anteeksi, niin maanataina jo sama epäilys JUMALAN ARMOSTA kun ennenkin hiipii puseroon. Puuttuu pelastusvarmuus ja uskon varmuus. Puuttuuhan se takuuvarmasti, kun autuus ei rakennu Jumalan armoon Jeesuksessa Kristuksessa (LAHJA), vaan autuutta rakennetaan Kristus-uskon sijasta hyvin voimakkaasti omiin tekoihin ja tekemättä jättämisiin, (lestadiolainen perinne).
Muutamia esim oman vanhurskauden hedelmistä:
- Luotan siihen että: Kuulun esikoislestadiolaisiin.
- Käyn saarnamiesten kaulassa säännöllisesti "parannusta" tekemässä.
- Ripittäydyn lapinluottamuksen omaaville es. lest. saarnaajille kaikesta mikä vaivaa omaatuntoa. Syy: Vasta ripittäytymisestä oikeille henkilöille, saan luvan uskomiseen.
- Tottelen lapinvanhimpia sellaisissakin käskyissä, jotka eivät millään tavoin perustu Raamattuun.
- Luotan kritiikittä äitiseurakuntaan.
- Tämä kristillisyys on ainoa paikka missä Jumalan sanan lupaukset voivat olla totta.
- Vain liikkeen sertifioima henkilö on oikeutettu julistamaan synnit anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä. Muiden kautta kuultuna Jumalan sana on tyhjää huulten höpinää.
Nämä edellä mainitut ovat vakavia esimerkkejä lestadiolaisesta harhasta, epäuskosta
jossa uskonvanhurskaus muuttuu ovelasti tekoihin perustuvaksi vanhurskaudeksi, eli omavanhurskaudeksi.
Kun aletaan "uskomaan" tiettyjen, liikkeessä tavaksi muodostuneiden tekojen kautta, ja uskotaan vain joitakin tekosynneiksi miellettyjä synneiksi, niin evankeliumi jää kokonaisuudessaan ymmärtämättä. Kuutta perkelettä vastaan soditaan miehuullisesti, mutta seitsemäs perkele saa rauhassa seuloa sielua kuin nisuja. Tästä johtuen esimerkiksi valehtelemista muiden uskovien uskosta ei pidetä lainkaan syntinä. Jumalan sanan turhentamista, (Kaste Herran Pyhä Ehtoollinen ja Jumalan lupaukset), ei pidetä syntinä. Jumala lupausten omimista ainoastaan oman poppoon omaisuudeksi, ei pidetä lainkaan syntinä.
Ihminenhän on geneettisesti (kokonaan) syntinen olento, ja siksi hän tarvitsee pelastuakseen 100% armon Jumalalta, ...
... JOKA YKSIN USKOLLA OTETAAN VASTAAN. Ei siis joidenkin tekojen kautta (joita mm. parannuksiksi nimitetään).
Evankeliumin lupaukset koskevat kaikkia ihmisiä, ei siis yksi lestadiolaisia,
tämä on eittämätön totuus, joka ei pala tulessakaan.
Eikä vaikuttava voima Jumalan sanaan tule lestadiolaisissa asuvasta Pyhästä Hengestä, vaan Pyhä Henki ON Jumalan sanassa, samoin kun Isä ja Poikakin.
Maailmakin on Jumalan sanalla luotu ilman yhtäkään lestadiolaista, se kuvaa hieman Jumalan sanan voimaa. - Joka tätä totuutta lähtee turmelemaan, se ei tee pientä syntiä, vaan suurta syntiä.
Ja takuulla tuntee sen myös omissa nahoissaan! Olen nimittäin elänyt siinä tilassa itse lähes 40 vuotta, tiedän takuulla mistä puhun. Kiitos Jumalalle, Jeesus puuttui asiaan ja kirkasti minulle itsensä sellaisena kun hän on, ja silloin minä näin Jumalan lepytetyt kasvot Kristuksen kasvoissa. Ikinä en vaihtaisi osaani mihinkään muuhun, tämä on taivahan tosi. Hallelujaa, kiitos Jeesus.
Ja tästä onnesta osallisena iloitsen suuresti, ja julistan tätä sanomaa muillekin, älä enää seuraa ihmisiä ja heidän sukupolvilta toisille perittyjä oppejaan, vaan Jumalan pettämätöntä sanaa joka löytyy kirjoitettuna pyhässä Raamatussa..
Omassa vanhurskaudessa kilvoittelusta tulee niin vahva perinne, että ihminen ei huomaa elävänsä USKON sijasta omassa vanhurskaudessa. Jo pienikin ripaus väärää hapatetta pilaa nimittäin koko taikinan.
Jos koko vanhurskauteni ei riipu YKSIN Kristuksessa ja hänen teossaan, joka yksin USKOLLE omistetaan, niin siitä syntyy sotkuinen oman vanhurskauden soppa, jota täälläkin saamme maistella, myös muilla hengellisillä keskustelupalstoilla.
Samasta juuresta kehittyy yhtäältä itsepyhitys, eli lihanpyhitysoppi,
ja toisaalta sellainen omavanhurskauden kaulavitja, ettei ihminen pääse ikinä vapaaseen uskomiseen JUMALAN rakkauteen ja armahtavaisuuteen asti. Jäädessään lain vaatimusten alle, ihminen jää valheen vangiksi, etsimään autuutta ja Jumalan hyväksyntää itsestään ja omista teoistaan.
Jumalalta saa kaiken lahjaksi, ilman omia töitä, uskon kautta, Jeesuksen Kristuksen sovitustyön hedelmänä. Aamen, hallelujaa!!
- kuuntelija etelästä
"Jeesukses kaikki" kirjoittaa kuten asia on.
Lapin opetukset ovat niin tikkuista ruokaa lampaille, että väkisinkin nälkä tulee.
Tuolla ruotsissa väki vähenee sitä vauhtia, että rukoushuoneetkin täytyy suomalaisten rahoituksella tehdä.
Mutta luuta lakaisee kovasti ulospäin, pitää saada aikaan "pyhien" seurakunta ilman mitään tahraa.
No sellainen ei onnistu muutenkuin lakia löystämällä ihmisten korvasyyhyn mukaiseksi eli isäinsäännöiksi, jotka hyvällä yrittämisellä jotenkin täytetään ihmisten silmissä ja saadaan "seurakunnan todistus"
Tuollainen usko vaan on heikolla mpohjalla ajatellen viimeistä tuomiota... - teuta
En meinaa lukea jatkossa noin pitkää viestiä , johan sen helposti unhottaa mit älussa oli , ja kun loppuun pääsee ei pultakaan muista , että sellainen tarina tälläkertaa .
- Todella hyvä
Ootte mustia korppeja, kysykää vaikka Odd Mindeltä.
- teuta
Ei pidä paikkansa , he ovat niitä mustia , tiedätkö miksi .
Siksi ettakun he tulevat tänne etelään heidän olkapäillaan on ne korpit ja nyppivät kaikki jumalan sanat pois , siitä johtuu että
sen parempia sanoja ei sitten olekaan . - Todella hyvä
teuta kirjoitti:
Ei pidä paikkansa , he ovat niitä mustia , tiedätkö miksi .
Siksi ettakun he tulevat tänne etelään heidän olkapäillaan on ne korpit ja nyppivät kaikki jumalan sanat pois , siitä johtuu että
sen parempia sanoja ei sitten olekaan .Kyllä Odd Minde tietää kaiken, ja vaikkei tietäiskään, niin vastaus on joka asiaan. Kysy vaikka Gunnarilta, jos uskallat. Gunnarkin on joutunut korjailemaan Odin oppeja, mutta se on vain pikkujuttu.
- Eliizzsza
Varsinkin Raattamaan kuoleman jälkeen profeteerasivat
papit, että kolmen vuoden perästä ei ole Pumulla laumassaan
kuin pivon täysi lappalaisia.
”Joka tapauksessa on tämäkin laestadiolaisuuden
haara,” jatkaa kirjoittaja, (Väinö Havas) ”vielä elämässä. Amerikassa
ja Ruotsin Lapissa se kylläkin näyttää surkastumistaan
surkastuvan.”
Frans Wettainen Parakka, VASTALAUSEITA TEOKSEEN ”LAESTADIOLAISUUDEN
HISTORIA” (kirj Väinö Havas)
-Kirjoittanut Frans Wettainen- näi se kuule mennee
Aina on ollut ihmisiä joille omin neuvoin ja vaivalla hankittu pyhyys on ollut tavoiteltava asia. Jumalalta yksin uskolla yksin armosta lahjaksi saatava Kristuksen vanhurskaus ei ole kelvannut, koska se "ei vielä riitä", lapin vanhimpia siteeratakseni. Roomalaiskatolilainen oppi on selvästi ei ainoastaan usko vaan myös teot tarvitaan vanhurskauttamiseen. Lestadiolaisuus on hyvin läheistä sukua paavin kirkon uskonkäsitykselle tietyiltä osin.
- Seurakunta on tietyn niminen joukko maan päällä.
- Suurakunnan johdolla on vapaa tulintaoikeus Jumalan sanaan, eikä kenelläkään ole oikeutta arvostella sitä, joutumatta Jumalan hylkäämäksi.
Tällainen oppi on erittäin vaarallinen oppi, koska se ensinnäkin hylkää Kristuksen, ja toiseksi se halveksii asuvaista Pyhää Henkeä joka Jumalan lapsilla on kaikilla. Oppi 100% Jumalan sanasta korottaa ihmisen erehtymättömäksi, eli Jumalan veroiseksi.
Kun tällaisia ääniä alkaa kadeederilta kuulumaan että saarnaajan saarna on 100% Jumalan sanaa, eikä sitä saa vapaasti arvostella, niin silloin on aika sulkea korvat, se on epätervettä oppia. Varsinkin kun saarnoissa oli useita selvästi Jumalan sanan vastaisia opetuksia:
1. Vain me esikoislestadiolaiset ja pieninä kuollleet lapset pelastumme.
2. Ainoastaan esikoislestadiolaisilla on asuvainen Pyhä Henki.
3: ainoastaan esikoislestadiolaisen julistama JUmalan sana ja synninpäästö on pätevä.
4. Esikoislestadiolaisuus on ainoa Kristuksen elävä seurakunta maan päällä.
Paljon muutakin, mutta nämä räikeimpinä esimerkkeinä.
Pylväspyhimykset, nasiirit, munkit ja nunnat eläviä esimerkkejä tästä ihmisen luontaisesta uskonnollisuudesta, halusta lepyttää vihaista jumalaa monenlaisilla kiltteys ja tottelevaisuusmenoilla.
Näille uskonnollisille ryhmittymille on kuitenkin hyvin selvästi ominaista Kristuksen sijasta keskittyä hyvin paljon itseen, omaan parannukseen ja omaan hartauden harjoitukseen. Lähetystyö kaikkialle maailmaan ei heiltä suju, yhteistyö toisten kristittyjen kanssa ei suju. Rakkautta osoitetaan vain niille jotka ovat samoin ajattelevia. Ja "suruttomista" ei kannata välittää muuta, kun että pysyy mahdollisimman kaukana heistä, ettei heidän pahuutensa ja epäuskonsa tarttuisi.
On aivan ymmärrettävää että silloin kun autuus on oman onnistumisen JA OMIEN PARANNUSTEN varassa ja tie on totta kai raskasta raatamista, ei paljon iloa vähän JUmalan ylistystä, niin eihän siihen sovi että toinen tulee vanhurskaaksi armosta Kristuksen tähden, ilman tekoja, - joka on KRISTUKSEN OPPI.
Omassa vanhurskaudessa raatava tulee hirvittävän kateelliseksi ja siitäkös alkaa sitten kova meteli, kuinka armosta vanhurskaidenkin on antauduttava lain alle vankeuteen heidän kanssaan. On lopetettava Raamatun mukaiset ylistyslaulut Kristukselle, ja soitot erilaisilla soittimilla, armolahjoja ei saa esiintyä, sairaita ei saa parantaa, eikä heidän puolestaan kannata rukoilla.
Todellinen syy on lain vankeina elävien kateus Kristuksessa vapaita armon lapsia kohtaan. - teu.
Tuossa kerrotaan että LLL:n hautajaisissa oli 3-4000 ristittyä
J:Raattamaan hautajaisissa ..............................3000
Joonas Punrnun hautajaisissa oli ....................2-3000
Jönssönnin .......................................................,,2000
ja nut jos nyky vanhinten hautajaisia pidettäsi.....n.1000
Joista ei kaikki Pohjoisruotsin ristityt taitaisi enää olla varmuudella samoja
uskovia kuin silloin joskus oli , ja ainakin puolet oli muualta maasta. Sellaisia
terveisiä täältä taka mailta , sieltä katsottuna , seurataan sitä tilastoa joka .
Oli Väinö Havaksella , kyllä se teksti joka oli hänen historiikissään , ei ainakaan
ollut Purnunmieleen , eikä ne kymmenen saarnaajaa jotka oli kuulemassa , he eivät
missään nimessa hyväksyneet kaikkea ja olen siitäkin joskus kirjoittanut , myäs
siitä historiikin käyttäytymisen tekijöista oli ainakin 10-11 virheellistä tekijää.
On aivan selviö että sellaisen histriikin kirjoittajan oli ainakin mentävä siihen VL:n
porukkaan joka tämän jälkeen oli selviö . On häntä (Havas) pidettykin VL:nä
oikeen todella Koska monia pahoja asioita oli kirjattu (niistä joskus) tietoa on
riittämiin , katsotaan sitten ..
- Ap.. vaan
Ap tarkentaa, että en tiedä, että onko seurakunta huvennut todellisuudessa, mutta seuroissa kävijöitä on tosi vähän.
Uskomatonta on se, että sieltä missä väki vähenee nolliin, niin tulee suomeen "lapinmiehet" neuvomaan kuin täällä kuuluu elää.
Ovat vähäisillä meriiteillä ja suomalaiset uskoo kuin taivaantähtiä!!! - Vertailija
Kaikki päätökset tehdään raamattua ja Jumalan sanaa käyttäen. Esikoislestadiolaiset ei toimi vain Ruotsin lapinmaalla. Suomessa on monia suuria seurakuntia ja USAssa on isoja seurakuntia. Eikä ihmiset ole pelkkiä vanhuksia. Esimerkiksi Suomessa Lahdessa on ainakin pari sataa nuorta. Ulkopuolelta tulevat ihmiset yleensä hämmästyy nuorten määrästä. Asioita ei päätä vain yksi henkilö, vaan monet ihmiset keskustelevat asioista. Käykääpä kattomassa Jellivaarassa jouluseuroissa.
- piikkikäsi
No niin, onhan siellä 12 wanhinta, joista nuorin alle 40v.
- teu.
piikkikäsi kirjoitti:
No niin, onhan siellä 12 wanhinta, joista nuorin alle 40v.
Voi voi oletteko mittineet ketä he on .. Ei yhtään Wvanhinta enää valita taivaaseen .
Kun Taivaaseen oli valittu 24 Vanhinta , luku oli täsi , niistä oli 12 jokaiseen suku
kuntaan Israelissa siis 1 joka sukukuntaan , Ja ne toiset 12 ovat vastaavia Jeesuksen sanan mukaan Minun ISÄLLÄNI ON MYÖS MUITA LAMPAITA , JA
HEILLÄ ON NE LOPUT . SE TARKOITTAA JUURI ..
että ei kukaan voisi luulla sen kummenpia ei edes lappikansa , olkoon niin
kovia maahisia kuin haluaa , minusta paremmin voisi . kristillisyyttä kannattaa
kuin aika. moni tietää että , usko Jeesukseen antaa enemmän kun heidän
oman uskonsa joka on ristillisyys. - teu.
Lasketaan , sen opin mukaan eräs uskon veli liike , että jos maksettuja jäsen
maksuja on 3200 , vaimo 4-5 lasta (niin summa tulee 3200x 4. = 14'4000. henkeä.
Tämä tarkoittaa että isä äiti 3 lasta ( milloin olette nähneet Es/Lestoilla vain 3.
lasta , meilläkin on yleensä 4-7-lasta ja tunnen muutamia joilla on 10-11-12. lasta
No sanoit että on nuoria Lahdessa noin 200 Tuo luku voisi pitää paikkansa jos
laskennallisena kohteena oli 2-3vuoden jakso mutta se on alkanut yleensä 13-14--
19- 20 , vuotiaisiin jopa vanhempiin . Näin saadaan nuorten luku 600-800,
Joista sitten aviotuu muutama kymmenen kyseisen vuoden aikana ,. Rakkaat
kanssa kulkijat , kun teette laskelmia , tehkää kunnollisia .
- Ah auta Herra meitä
"Kaikki päätökset tehdään raamattua ja Jumalan sanaa käyttäen."
Kunpa tehtäisiinkin! Ihmisiä tulisi sisälle liikkeeseen ovista ja ikkunoista, jos Jumalan rakkaus ja Kristuksen Henki hallitsisivat liikkeessä. Johtoryhmä on kaukana Herrasta ja tuntee rittäin huonosti kristinoppia, se on hyvin suuri ongelma liikkeen tulevaa kehitystä ajatellen.- teu.
En ole aivansamaa mieltä , yli 2/3 osaa päätöksistä voi lähennellä mutta 1/3 on
ei Raamatun Mukaista jos olet vähänkin perillä et voi kieltää . "vasta katsoin
että sanasi oli lainaus merkeissä mutta en yhtään häpeä laskelmaa " .
Sanon aivan samoin Johto ryhmä on kaukana Herrasta ja tuntee huonosti kristinopin
se on suuri ongelma liikkeen kehitystä ajatellen .. jopa lähentelee Roomalaiskatolisia
monessa asiassa , ja ainakin paaviutta. , en paremmin sano..
- Olis tai ei olis
teu. Ajoista viis, örvelöllä on paljon suurempia ongelmia Pyhän Raamatun tekstien ja niiden ymmärtämisen kanssa. Tuhanteen kertaan tuollaista Raamattua mielensä mukaan vääntelevää vänkylää viisaampi on rehellinen ateisti, joka tunnustaa ettei uskoa ole.
- teu.
Olis tai ei olis " sulle kirjoitan nyt : minun virhe ei ollut ottaa hänet tänne ,.
Muistan erittäin Kirkkaasti kun , Sefu sanoi vihaseen , että kaikilla on oikeus
kirjoittaa , ok jos tuo rääpiminen katsotaan kirjoitukseksi ,. Minun aikaansaannokset
olisi todella NOVELLEITA , siitä on täällä puhuttu jo niin paljon, että örvelön poisto
palstalta pitäis suorittaa jo välittömästi en, paremmin sano..
Kaippa sinäkin sen tajuat ETTÄ MINÄ EN OLE JUMALAN SANAN HEIKENNYSTÄ
TÄÄLLÄ TEHNYT LAINKAAN ,VAAN SINUN SORTTISET MIELIPITEET .
Paitsi tietenkin örvelö , joka ei koskaan ole kuunnellut meidän sanoja tekstistä
vaan aina sitä sontaa mitä hänellä vain on .
Minä kö olen sen tuhannenkertaa opettanut hänelle ? ?. häpee. - olis tai ei olis
teu. kirjoitti:
Olis tai ei olis " sulle kirjoitan nyt : minun virhe ei ollut ottaa hänet tänne ,.
Muistan erittäin Kirkkaasti kun , Sefu sanoi vihaseen , että kaikilla on oikeus
kirjoittaa , ok jos tuo rääpiminen katsotaan kirjoitukseksi ,. Minun aikaansaannokset
olisi todella NOVELLEITA , siitä on täällä puhuttu jo niin paljon, että örvelön poisto
palstalta pitäis suorittaa jo välittömästi en, paremmin sano..
Kaippa sinäkin sen tajuat ETTÄ MINÄ EN OLE JUMALAN SANAN HEIKENNYSTÄ
TÄÄLLÄ TEHNYT LAINKAAN ,VAAN SINUN SORTTISET MIELIPITEET .
Paitsi tietenkin örvelö , joka ei koskaan ole kuunnellut meidän sanoja tekstistä
vaan aina sitä sontaa mitä hänellä vain on .
Minä kö olen sen tuhannenkertaa opettanut hänelle ? ?. häpee.Ei ei, ei tämä teun virhe ollut, sellaista ei kukaan ole kirjoittanutkaan. Puhumme nyt örvelöstä ja priorisoimme hänen ympärillään pyriviä pimeitä asioita vähän tärkeysjärjestykseen.
Ongelma on siinä, minkä jo edelliseen viestiini kirjoitin. Örvelö (kuka lieneekin) ei ymmärrä Jumalan sanasta mitään. Hän tulkitsee Raamattua kuin itse piru, haukkuu hävyttömästi Jeesuksen todistajaia Paavalia ja muitakin apostoleita. Valehtelee heidän päälleen ummet ja lammet.
___
TÄMÄN rinnalla vuosiluvut (joita teu kovasti kaivaa esiin)
ovat toisarvoinen seikka. Ei Jeesuskaan syntynyt 0000 vuonna, vaan muutamaa vuotta aikaisemmin.
Näitä Raamatun tapahtumien aikoja lasketaan maita hallinneiden kuninkaiden hallituskausista, vertaamalla
niitä sen aikaisiin historioitsijoiden kirjopituksiin.
Googlen hakukoneella jokainen löytää netistä tarvitsemansa vuosiluvut, jos sellaiset kiinnostaa, niitä ei kannata sen enempää tällä palstalla spekuloida.
Tästä on kysymys - olla vaiko eikö olla
olis tai ei olis kirjoitti:
Ei ei, ei tämä teun virhe ollut, sellaista ei kukaan ole kirjoittanutkaan. Puhumme nyt örvelöstä ja priorisoimme hänen ympärillään pyriviä pimeitä asioita vähän tärkeysjärjestykseen.
Ongelma on siinä, minkä jo edelliseen viestiini kirjoitin. Örvelö (kuka lieneekin) ei ymmärrä Jumalan sanasta mitään. Hän tulkitsee Raamattua kuin itse piru, haukkuu hävyttömästi Jeesuksen todistajaia Paavalia ja muitakin apostoleita. Valehtelee heidän päälleen ummet ja lammet.
___
TÄMÄN rinnalla vuosiluvut (joita teu kovasti kaivaa esiin)
ovat toisarvoinen seikka. Ei Jeesuskaan syntynyt 0000 vuonna, vaan muutamaa vuotta aikaisemmin.
Näitä Raamatun tapahtumien aikoja lasketaan maita hallinneiden kuninkaiden hallituskausista, vertaamalla
niitä sen aikaisiin historioitsijoiden kirjopituksiin.
Googlen hakukoneella jokainen löytää netistä tarvitsemansa vuosiluvut, jos sellaiset kiinnostaa, niitä ei kannata sen enempää tällä palstalla spekuloida.
Tästä on kysymysAi niin, teun viestissä 23.12.2012 12:10 oli sellainen väite, että minä olisin heikentänyt täällä Jumalan sanaa:
Kopio väitteestä: "Kaippa sinäkin sen tajuat ETTÄ MINÄ EN OLE JUMALAN SANAN HEIKENNYSTÄ TÄÄLLÄ TEHNYT LAINKAAN ,VAAN SINUN SORTTISET MIELIPITEET.
Olisinpa aikamoinen herra, jos pystyisin heikentämään Jumalan sanaa! Väite on täysin tuulesta temmattu ja ennen näkemättömän absurdi. Kukaan ihminen ei voi rahtustakaan heikentää Jumalan sanaa vaikka yrittäisikin!
Tiedoksi nyt teulle vielä kerran. Minä ELÄN jokaisesta sanasta joka Jumalan suusta on lähtenyt, joka tänne Raamattuun on kirjoitettu. Muista tämä jatkossa kumn kommentoit.
Jumalan voimalla (yksin hänen) taistelen omanvahurskauden perkeleen juonia vastaan. Se ei nimittäin olekaan mikään pikkujuttu, kun tuhansia ihmisiä painetaan viikosta toiseen lain alle, yrittämään itse itsensä vanhurskaaksi tekemistä. Syytellään ja tuomitaan Jeesuksen verellä puhtaaksi pestyjä Jumalan lapsia, monesti aivan kateederilta käsin, silmänkään räpähtämättä.
Pitää aina muistaa, että kukaan ei voi Jeesuksen verellä vapaaksi ostettuja tuomita, ei kateedereilta eikä sen ulkopuolelta. Itsensä tuomitsee jokainen, joka tällaista
soopaa lähtee kylvämään että kristittyjä ryhtyy
tuomaroimaan.
Vain Jumalalla on valta tuomita, mutta mitä hän teki?
JUmala tuomitsi oman rakkaan poikansa kuolemaan,
että me saamme elää. Toisten kristittyjen tuomitsija ei yksinkertaiseti tunne Jumaslaa, ei kanna sydämessään Jumalan rakkautta, siksi hän on ottanut tuomarin manttelin ylleen, ihmisraukka.
Tällaisista lankeemuksista Jumala meitä jokaista varjelkoon. - teu.
olla vaiko eikö olla kirjoitti:
Ai niin, teun viestissä 23.12.2012 12:10 oli sellainen väite, että minä olisin heikentänyt täällä Jumalan sanaa:
Kopio väitteestä: "Kaippa sinäkin sen tajuat ETTÄ MINÄ EN OLE JUMALAN SANAN HEIKENNYSTÄ TÄÄLLÄ TEHNYT LAINKAAN ,VAAN SINUN SORTTISET MIELIPITEET.
Olisinpa aikamoinen herra, jos pystyisin heikentämään Jumalan sanaa! Väite on täysin tuulesta temmattu ja ennen näkemättömän absurdi. Kukaan ihminen ei voi rahtustakaan heikentää Jumalan sanaa vaikka yrittäisikin!
Tiedoksi nyt teulle vielä kerran. Minä ELÄN jokaisesta sanasta joka Jumalan suusta on lähtenyt, joka tänne Raamattuun on kirjoitettu. Muista tämä jatkossa kumn kommentoit.
Jumalan voimalla (yksin hänen) taistelen omanvahurskauden perkeleen juonia vastaan. Se ei nimittäin olekaan mikään pikkujuttu, kun tuhansia ihmisiä painetaan viikosta toiseen lain alle, yrittämään itse itsensä vanhurskaaksi tekemistä. Syytellään ja tuomitaan Jeesuksen verellä puhtaaksi pestyjä Jumalan lapsia, monesti aivan kateederilta käsin, silmänkään räpähtämättä.
Pitää aina muistaa, että kukaan ei voi Jeesuksen verellä vapaaksi ostettuja tuomita, ei kateedereilta eikä sen ulkopuolelta. Itsensä tuomitsee jokainen, joka tällaista
soopaa lähtee kylvämään että kristittyjä ryhtyy
tuomaroimaan.
Vain Jumalalla on valta tuomita, mutta mitä hän teki?
JUmala tuomitsi oman rakkaan poikansa kuolemaan,
että me saamme elää. Toisten kristittyjen tuomitsija ei yksinkertaiseti tunne Jumaslaa, ei kanna sydämessään Jumalan rakkautta, siksi hän on ottanut tuomarin manttelin ylleen, ihmisraukka.
Tällaisista lankeemuksista Jumala meitä jokaista varjelkoon.Pyydän hölmöyttäni anteeks !
Mutta täällä on kohta jokaisella.
sellainen nimimerkki ettei sitä enää
kohta tunnista ,joten jokainen voi
ottaa swiltä puholelta itseensä
kun häirikkö ei aina erotu .
- nostanVähän
tässä lukevaisille TEUTAmuistelmia hänen oppivuosiltaan matematiikan ja oikeinkirjoituksen parissa
- EiHääppöstäJoukkoa
Ei se SIPUJENKAAN JOUKKO SUURI OLE TEUVALLA eikä HEINOLASSA. SAATIKA KEITELEELLÄ. EI KYLLÄ MUUALLAKAAN
- häpeä_saastainen
Joo mutta Esikoiset ry:llä ei ole paavinistuinta, ei kardinaaleja eikä kaikkitietävää muita määräilevää paavia millään paikkakunnalla. Hävetkää saastaiset kiinteistörosvot!!
- 3476654235
Onhan teillä se katolinen Joona siellä puolustamassa teitänne
- teutaFani
Nostetaampa taas kärkeen tämä palsta ihan teutan mieliksi,
:-I - Anonyymi
Jellivaarassa kahvivuorut suunitele 170-200 henkilöitä, 30 km päästä on toinen ruloshuone Dokkasessa missä 60 käy seuroissa... Aika huono tietoo
- Anonyymi
Avaus on kymmenen vuotta sitten tehty. Mitä järkeä tai perustetta on nostella tällaisia rimpsuja tänne. Tilanne on muuttunut kymmenessä vuodessa toiseksi. Ja mikä merkitys tällaisilla luvuilla yleensä on, mitä niillä koitetaan todistella? Jeesus kutsuu jokaista yksilönä nimeltä, mitään lauma, tai joukkopelastuksia ei kristinuskossa tunneta ollenkaan.
- Anonyymi
Minun tarpeitani nämä palvelee, eikä niin vähän!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minun tarpeitani nämä palvelee, eikä niin vähän!
Tee parannus ja usko evankeliumi, niin sinä pelastut. Tarpeet muiden kyttäämiseen loppuvat.
Tiesitkö muuten, mikä on evankeliumi?
- Anonyymi
400% kymmen vuoden aikana?
- Anonyymi
Eikö se ollut kun Jeesus sanoi niin ?
- Anonyymi
10 vuotta sitten oli noin 130 Jellivaarassa ja 40 Dokkasessa. 170 tuli 50??
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?6278297Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3503199Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi4182242- 1281347
- 311323
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl151255Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091181- 931113
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h651075- 46933