Mistä tietää kissan olevan raskaana??

missään_ei_lue_

Meiän kissa karkas 1½ kuukautta sitten ja nyt sen nänneistä tulee vaaleeta nestettä, voisko olla jotain ns. esimaitoa?? Missään ei lue niitä oireita, en ymmärrä. Ja onhan tuo nyt lihonutkin. Öisin herään siihen ku se kaivaa sängyn alla seinän nurkkaa, voisiko se yrittää tehä pesää sinne?

5

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dthfd

      tietäväistä porukkkaaaa...

    • tietoa löytyy

      Kyllä minä ainakin löysin ihan hakusanalla "kissan tiineys" vaikka miten paljon tietoa ja oikein eläinlääkäriasemien sivuilta.

      Mutta jos nyt kuitenkin kertoisin vähän itse, kasvattaja kun olen. Kissan kantoaika on 65-66 vrk keskimäärin. Se voi kuitenkin vaihdella aina 60-70 vrk välissä, riippuen yksilöstä ja astumisen aikajaksosta.

      3 viikon kuluttua astumisesta alkaa naaraan nisät selvästi punoittaa ja turvota. Valetiineydessäkin tuo tapahtuu, joten ei ole varma merkki tiineydestä. Kissan paino alkaa nousta viikko viikon jälkeen tasaisesti ja 5 viikon kohdalla mahan pyöreys näkyy jo selvästi. 7 viikon kohdalla alkaa pentujen liikkeet tuntumaan selvästi ja lyhytkarvaisella kissalla näkyykin selvästi. 9 viikon kuluttua astumisesta on sitten synnytyksen aika käsillä. Eli kissa kantaa reilut 2 kk.

      Maito laskeutuu nisiin toisilla muutamaa päivää ennen synnytystä ja toisilla vasta synnytyksen yhteydessä. Noin 1 viikko ennen synnytystä emo alkaa tekemään pesää valitsemaansa paikkaan ja silloin sille pitäisi valmistella paikka sitä varten. Pahvilaatikko jossa puhtaat aluset, on ihan hyvä pesäpaikka.

      Synnytystä pitää seurata ja olla valmiina auttamaan jos ongelmia tulee. Lääkärin puhelinnumero on hyvä olla käsillä jos tarve tulee soittaa. Jos haluaa varmistaa naaraan synnytyksen tarkan ajankohdan, sen voi tehdä mittaamalla lämpö peräsuolesta päivittäin. Kun lämpö on laskenut yhden asteen, on synnytys vuorokauden sisällä. Kissan ruumiinlämpö on vähän päälle 38 C (38,2-38,5).

      Synnytyksen kulku; supistuksia voi tulla päivää aiemmin, sitten alkaa synnytys poltot ja lopulta työntöpoltot. Jos emo on ponnistanut 2 tuntia ilman että pentua on näkyvissä, on syytä soittaa lääkärille. Silloin voi olla jotakin pielessä, pentu voi olla poikittain eikä pääse synnytyskanavaan. Pentua voi joutua vetämään jos se on kovin tiukassa, se tehdään vain emon ponnistuksen tahdissa. Pentua voi joutua elvyttämään jos se vaikuttaa elottomalta. Yleensä synnytys menee ihan hyvin mutta kaikkeen pitää varautua ennalta.

      Pentujen painoja tulisi seurata päivittäin ja painon tulisi nousta väh. 10 g/päivä kahden päivän keskiarvolla. Jos pennut kitisee, on jotakin vialla ja silloin pitää toimia. Voi olla, että emolta ei tule maitoa tai pentu ei saa sitä imettyä. Pentujen kitalaet tulee tarkistaa, ettei ole kitalakihalkiota - sellainen pentu ei selviä vaan se pitää nukuttaa. Jos mitään vikaa ei ole, on pennulle annettava emonmaidonkorviketta (KMR, Royal Canin) tuttisysteemillä tai joskus joutuu jopa letkuttamaan maidon suoraan mahalaukkuun.

      Tässä nyt vähän ensialkuun.

    • missään_ei_lue_

      Kiitos kirjoituksesta. :)
      Ihmettelen vieläkin vaan tota sen nisistä tulevaa nestettä, sitä tulee vieläkin...

      • kysy lääkäriltä

        Tuo on liian aikaista maidon erittymiselle, jos kissa on ollut karussa 1 ½ kk sitten. Siinä on vaarana, että maito pakkautuisi nisiin ja aiheuttaisi nisätulehduksen. Miten sitä nestettä tulee? Ihan itsestään vai jos puristat nisää? Olen joutunut joskus "lypsämään" pakkautunutta maitoa pois ja se on tiukassa.

        Jos asia huolettaa, niin olisiko syytä soittaa lääkärille ja kysyä sieltä neuvoja?


    • missään_ei_lue

      Sitä tulee välillä itsestään, nytten harvemmin. Suunnilleen 1½ kk sitten karkasi, jos tarkkoja ollaan niin 05. kesäkuuta. Jos kattois vielä viikon verran ja sitten soittaisi lekuriin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      187
      3686
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1172
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      149
      1117
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1024
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe