Onko oikein että DNA:lta puhelinlasku tulee 22.7, ja eräpäivä on 25.7. Puhelinlasku oli ihan ylisuuri.... Olen kyseisen laskun kanssa ihan pulassa, varsinkin kun lasku tulee maksaa noin lyhyellä varoitus ajalla, ennenkin on tullut n. 5pv ennen eräpäivää, kerran tuli jopa eräpäivän jälkeen. Ja en ymmärrä, vaikka minulla on paketti liittymä, joka sisältää 3000txt 3000min 3000multimediaviestiä ja 3000min videopuheluita, niin silti saan vähän väliä n. 300-500e puhelinlaskuja....
DNA laskutti, 2pv eräpäivään...
7
103
Vastaukset
- cheer115--
Nyt sitten tänään sulkivat liittymän...
- entinen dnan asiakas
Kyseisen firman kanssa kaikki mahdotonkin on mahdollista, varsinkin laskujen kanssa.
- afssssssssssssss
tässä näemme miten hauskaa on multimedia puhelimella söhlätä...
- langallinen puhelin
Ei olekaan mikään ihme, että nykynuorilla taloudenhoito karkaa käsistä, kun pitää olla viimeisen päälle olevat puhelimet kaikenmaailman hienouksilla.
Tuollaiset mulimedia puhelinpaketit sisältää vain pienen määrän siirrettävää dataa ja ylimenevästä laskutetaan ja se vasta kallista on.
Mitä ihmettä puhelimessa tarvii mitään multimedia ominaisuuksia, ne on kaikki turhaa.
Puhelimen tärkein ominaisuushan on, että sillä saa soitettua hätätilanteessa ja lähetettyä tekstiviestejä, kaikki muu on turhaa ja maksaa.
Nyt kun puhelinliittymäsi on suljettu, niin seuraan puhelinliittymän kun avaat, niin älä ota mitään multimedia ominaisuuksia, vaan hanki ihan tavallinen perusliittymä, joka maksaa noin 0,60 euroa/kk.
Sulla on tietenkin joku uusin puhelinmalli, mutta ei sen takia kannata hankkia mitään multimedia puhelinliittymä pakettia, koska olet taas samanlaisessa tilanteessa, että lasku on 300-500 euroa.
Multimedia ominaisuuksia ja nettiselaamista varten tietokone ja siihen nettiliittymä, mokkula liittymä on edullisin.
Kaiken huippu on tämä, että uusiin puhelimiin tarvitaan windows käyttöjärjestelmä, joka on lisäksi epävarma ja sitä joutuu päivittämään.
Seuraavaksi puhelimeen joutuu hankkimaan erilaisia virustorjunta ohjelmia.
Nämä on kaikki suunniteltu pelkästään asiakkaiden rahastamiseen. - Lue soppari tarkkaan
Voidaan toki luvata 500 hyvää ja 1000 kaunista, MUTTA se koskee vain niitä yhteyksiä, missä vastaanottajakin on DNA. Eli halpa pakettiyhteys on vain se DNA - DNA . Tajusitko tämän ? Eihän dna voi tehdä sopimusta toisten operaattoreiden puolesta.
MUUT operaattorit luonnollisesti laskuttavat yhteyksistä normaali taksan.
Kun tämän tiedän, niin laskut on 30-35 egee/kk
Sun pitää tehdä ainakin tärkeimpien kavereiden kanssa sellainen kimppa, missä kaikki on samalla operaattorilla. Silloin kaiki säästää. - ex DNA asiakas
DNA on oman kokemuksen mukaan mestari sotkemaan laskut. Yksi syy on laskuttaminen pari päivää ennen maksupäivää. Jos satutu olemaan vaikka työmatkalla ja tulet kotiin vasta viikonlopuksi ja maksat laskun silloin tulee maksullinen maksumuistutus. Sen jälkeen olet tosi soosisa maksujen kanssa..
Nykyisen operaattorin TeleFinland laskut tulevat reilusti viikkoa ennen, ja vuoden eka laskun mukanan on taulukko mistä näet milloin laskutuskaudet ja eräpäivät jotka määrittyy laksun koon mukaan. Ei enää ole ollut mitään sotkuja. - skl34l
Varsinkin nuo datapaketit ovat sellaisia, että moni on joutunut liemeen, jos dataa puolivahingossa ymmärtämättä, että esim. tiedostojen lataaminen maksaa. Itse käytän puhelinta vain puhumiseen ja tekstailuun ilman mitään puhepaketteja ja kännylaskuni ovat olleet n. 10-20 e/kk.
Käytä kommunikointiin ja lataamiseen vain läppäriäsi. Sättääminen ja skype ovat paljon parempia tapoja keskustella. Eikä kannata unohtaa ihan kasvotusten tapahtuvaa juttelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2765401- 704986
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1234375Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484086- 513820
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363707- 413408
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo873097Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv662949Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu232688