Saako lestadiolainen ennen avioliittoa..
6
202
Vastaukset
- pedofilin mukaisesti
on lupa uskoa, että saa.
- lappix
Kyllä seksiä saa ja pitääkin harrastaa, koska se kuuluu ihmisen normaaliin elämään. Sen harrastamista ei rajoita maalliset lait eikä säädökset ja vähiten näkymätön jumala.
Uskonnolliset moraalisäädökset ovat tehneet siitäkin likaisen ja ruman asian, joka kuitenkin luonnostaan kuuluu ihmisille.- kysyn vaan...
"Uskonnolliset moraalisäädökset ovat tehneet siitäkin likaisen ja ruman asian, joka kuitenkin luonnostaan kuuluu ihmisille."
Näinpä... sitten alakaa päässä viiraamaan niin, ettei tajua panevansa kohdetta, joka normaalin käsityksen mukaan pitäisi olla täysin seksualisoimaton kuten lapsi...
Voisko joku uskovainen vastata, että miksi jumala loi ihmisestä seksuaalisen, jos seksi on niin syntistä? Miksi se teki seksistä nautittavaa, jos sen tarkoitus on vaan saattaa aikaan raskaus? Tekikö jumala virheen?
Joidenkin biologien mukaan siittimen koko verrattuna kiveksien kokoon on sitä suurempi, mitä "yksiavioisempi" laji on. Vähiten yksiavioisilla on siis suuret kivekset eli siemenvarastot ja pieni siitin. Idea on vain levittää omaa siementä ja perimää paljon ja laajasti. Mielihyvän tuottaminen korreloi parin yhdessä pysymisen kanssa. Jos ajatellaan, että avioliiton on hyvä olla kestävä, eikö seksistä nauttiminen sitä juuri auttaisi eikä pelkkä hätäinen siementäminen?
- lappix
Seksi on eräs elämän nautinnollisimmista asioista, ja "siementäminen" on toisarvoinen seikka. Kuitenkin kirkot ja uskonnot ovat tehneet omia rajoituksiaan luonnolliseen ihmiselämään kuuluvaan asiaan.
Ihmismielen manipuloinnilla seksistä on tehty kielteinen asia, ja keksityilllä moraalisäännöillä on rajoittava vaikutus normaaliin seksielämään. Kun nämä "säännöt" patouttavat ihmisen seksuaalisen toiminnan pois normaalista, niin tilalle tulee epänormaali seksuaalinen käyttäytyminen.
Uskonnot, kirkot ja kultit ovat etupäässä niitä, joiden toimesta normaalista seksuaalisuudesta on tehty moraalinen tabu.- ent.vl
Filosofi Friedrich Nietzsche kirjoitti: "Vasta kristinusko, mikä tunsi perinphjaista kaunaa elämää kohtaa, likasi seksuaalisuuden. Se heitti sontaa meidän elämämme alun ja edellytyksemme päälle".
Edelleen:
"Rappeutunein ihmislaji on pappi. Hän opettaa luonnonvastaisuutta".
"Joka likaa seksuaalisuuden ja nimittää sitä "epäpuhdas", syyllistyy syntiin elämän Pyhää Henkeä vastaan".
Nietzsche ei itse mennyt naimisiin, vaan uskoi ja tiesi ihmisen kehittymiseen korkeammaksi, yli-ihmsen kaltaiseksi, Jumalaksi. Hän kirjoitti: "en ole kohdannut yhtään naista, jolta haluaisin lapsia, sillä minä rakastan sinua oi` iäisyys". - ent.vl
Kirjoitat: "Seksi on eräs elämän nautinnollisimmista asioista"..
Ihmisen energia virtaa suurinta onnellisuutta kohti. Niin kauan kuin suurin onni on seksissä, emme voi vapautua sen pakottavasta voimasta. Ihminen saattaa kokea kuitenkin niin autuaallista, että sukupuolisuus menettää merkityksensä. Se rauhoituu itsestään.
Jumalan valtakunnassa ollaan niin lapsen -tai enkelinkaltaisia, ettei siellä enää naida, kuten Jeesus sanoo(Esim.luuk.20:34..) Näillä ensimmäisestä ylösnousemuksesta osallisilla ei ole toisella kuolemalla lainkaa valtaa(Ilm.20:6).
Tämä selittää muun muassa Jeesuksen sanoman Vuorisaarnassa. "jokainen, joka katsoo naista/vaimoa himoiten, on jo tehnyt huorin hänen kanssaan". Naimaton, valittu Paavalikin kirjoitti kirjeissään välillä ns. täydellisile, välillä muille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26917423Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245602- 1182622
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172122Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361786Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111028- 59966
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32924Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45920