taaperolle kahvia??!

ylihuolehtiva?

ystävälläni on poika (1v 1kk) jolle hän antaa kahvia teelusikalla koska poika haluaa. määrä vaihtelee 3tl-12tl riippuen paljonko poika sillä hetkellä kahvia haluaa, eli kun hän menee vierailulle niin omasta kahvimukistaan juottaa teelusikalla kahvia ja joskus jopa kotona ollessaan kun itse juo kahvia eli miltei päivittäin. mikä teidän mielipiteenne on noin pienen lapsen kahvin juontiin? mielestäni kahvia ei saisi antaa noin pienelle kun hyvä että saa normaalia maitoa vielä juoda ja itse en antaisi edes eskari/alakouluikäiselle...

9

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Selmasanelma

      Mielestäni kofeiini ei pienissäkään määrin kuulu lapsen elimistöön. Jos se olisi vaaratonta, ei kai sitä kehotettaisi välttämään esimerkiksi raskaana?

      Saas nähdä millaisiin ikäviin tilanteisiin sitä itse vielä joutuu kun lapsi tuosta vähän kasvaa. Miehen vanhemmat kun ovat varsinaisia kahvin tuputtajia... 2-vuotias serkkutyttökin vetää kahvia omasta kupistaan jokaisella mummilavierailulla.

    • .......

      Olen itsekin molemmille lapsilleni joskus antanut lusikallisen tai pari. Ja alle vuoden ikäisenä maistattanut. Pienempi maistanut ehkä kolme kertaa, eri kerroilla. Isompi nyt 4 ja jos kyläillään, joskus haluaa pari lusikallista maistaa. Onpa tuo huikan minun energiajuomastani maistanut. Kertoja ehkä 10 tähän mennessä.

      Jännä, että kahvinkin maku montaa pientä miellyttää. Itse annan lasten maistaa eri makuisia juomia tai ruokia, jos haluavat. En toki alkoholia kuitenkaan.

      Yksi lusikallinen silloin tällöin ei todellakaan haittaa mitään, mutta kyllä päivittäinen tai edes muutaman kerran viikossa on jo pienelle liikaa.
      Itse en kotona edes keitä kahvia, ellei joku harvoin satu kylään. Mutta kyllä isomman annan kylässä maistaa tilkan, jos välttämättä haluaa.

    • 4343434343

      Mummothan ne aina puhuu näistä sukulaislapsista, jotka joi jo kaksi vuotiaana kahvia. Kyllä meilläkin tuo 2v. yhdessä välissä kovasti halusi maistaa ja tykkäsikin, kun maistatin (luulin ettei pidä mausta), mutta en ole silti antanut enempää. Mielestäni se ei ole lasten juoma.

    • tuureluure

      Itse henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että e kahvia lapsille, en anna lasteni juoda edes kokista vielä, edes 5-veen, vaan sanon sen kuuluvan isommille lapsille. Joskus saavat jotain limpparia, vaikka saunan jälkeen, mutta ei koskaan kokista.

    • -ada-

      Kaverini antaa 1-vuotiaalle cocista, eikä sekään ihan oikeen ole mun mielestä!

      Alle kouluikäisille ei tarvii tyrkyttää mitään mis on kofeiinia. Onhan se jo huomattu lapsista kun ostavat nykyään energiajuomia päivittäin, että tulee keskittymisvaikeuksia ym. Joskus jos antaa kahvia maistaa niin ok, mutta joku raja.

    • no ei

      Enpä missään nimessä antaisi kofeiinia pienelle lapselle!

    • joiujjjjhj

      En kyllä noin pienelle antaisi,tai ylipäätänsä alle 10 vuotiaalle ollenkaan.
      Itse oon alottanu kahvin juonnin 4-5 vuotiaana

    • nnzdffdg

      blaa blaa blaa.vittu mitä lässytysPASKAA!!

    • kahvikurkku

      Minulle on juotettu kahvia hyvin pienestä ja kolmivuotiaana join tuttipullosta. Nykyään olen täysin koukussa kahviin ja minun on hyvin vaikea olla ilman.
      Lapsuudessa se aiheutti minulle vatsakipuja ja kärsin jatkuvasta unettomuudesta. En suosittele antamaan kovin nuorena omien kokemusteni perusteella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17834
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5701
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      124
      2651
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2178
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1800
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1051
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      976
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      950
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      948
    Aihe