Olemme muuttamassa uuteen kerrostaloon ja asunto on maanpinnan tasossa. Asuntoon kuuluu lasitetun terassin lisäksi sen vieressä oleva koivuangervoilla rajattu betonilaatoilla katettu maapläntti. (Asunnon mainoksessa patio).
Haaveilen perustavani tuolle patiolle perennapenkin. Se tulisi pation reunaan koivuangervoaidan viereen.
Olen ajatellut, että käyttäisin kekkilän kahta viljelylaatikkokehikkoa päällekkäin altaan tekemisessä. Maalaisin laatikon sitten terassin seinälaudoituksen sävyllä, että se sopisi ympäristöön. Tuossa pitäisi ilmeisesti ainakin multatilan riittää useimmille kasveille, koska sitä tulisi 46 senttiä. En kuitenkaan löydä mistää tietoa, onko monivuotisten kasvien talvehtiminen tällaisissa olosuhteissa mahdollista. Pitäisikö tuota laatikkoa ainakin jotenkin vuorata styroksilla tms.? Miltä suunnitelma kuulostaa?
Perennapenkki patiolle?
2
166
Vastaukset
- Mitäon
46 cm kaatikon pituu,leveys, korkeus, multakerroksen paksuus????????
- ...
Niin siis tuo 46 cm olisi multakerroksen paksuus, jos koko laatikkokehikon täyttää mullalla. Laatikon pituus 117 cm ja leveys 80 cm. Laudan paksuus eli siis seinän paksuus vielä. Se olisi 2,5 cm. Voisi toki olla tarpeen laittaa jotain salaojitusta pohjalle, entä vuorausta reunoihin? Tilaan ei tietysti kovin montaa perennaa mahdu, mutta tekisi mieli jotain laittaa. Isäni on muuttamassa pois lapsuudenkodistani ja mielellään siirtäisin sieltä muutaman äidin kasveista, jotka eivät ole isän hoidossa kuolleet: (esim. pikkusydäntä, kaunokaista, pioni.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2753504Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1391911Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3021651- 881524
- 831509
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531186Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001150Uudessa testamentissa on kaksi ristiriidassa olevaa kastekäskyä
Uusi testamentti käskee kastamaan kahdella eri tavalla. Näinhän ei voi olla. Ilmiselvään ristiriitaan on löytynyt selity2671146Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois721091- 631031