Olemme muuttamassa uuteen kerrostaloon ja asunto on maanpinnan tasossa. Asuntoon kuuluu lasitetun terassin lisäksi sen vieressä oleva koivuangervoilla rajattu betonilaatoilla katettu maapläntti. (Asunnon mainoksessa patio).
Haaveilen perustavani tuolle patiolle perennapenkin. Se tulisi pation reunaan koivuangervoaidan viereen.
Olen ajatellut, että käyttäisin kekkilän kahta viljelylaatikkokehikkoa päällekkäin altaan tekemisessä. Maalaisin laatikon sitten terassin seinälaudoituksen sävyllä, että se sopisi ympäristöön. Tuossa pitäisi ilmeisesti ainakin multatilan riittää useimmille kasveille, koska sitä tulisi 46 senttiä. En kuitenkaan löydä mistää tietoa, onko monivuotisten kasvien talvehtiminen tällaisissa olosuhteissa mahdollista. Pitäisikö tuota laatikkoa ainakin jotenkin vuorata styroksilla tms.? Miltä suunnitelma kuulostaa?
Perennapenkki patiolle?
2
139
Vastaukset
- Mitäon
46 cm kaatikon pituu,leveys, korkeus, multakerroksen paksuus????????
- ...
Niin siis tuo 46 cm olisi multakerroksen paksuus, jos koko laatikkokehikon täyttää mullalla. Laatikon pituus 117 cm ja leveys 80 cm. Laudan paksuus eli siis seinän paksuus vielä. Se olisi 2,5 cm. Voisi toki olla tarpeen laittaa jotain salaojitusta pohjalle, entä vuorausta reunoihin? Tilaan ei tietysti kovin montaa perennaa mahdu, mutta tekisi mieli jotain laittaa. Isäni on muuttamassa pois lapsuudenkodistani ja mielellään siirtäisin sieltä muutaman äidin kasveista, jotka eivät ole isän hoidossa kuolleet: (esim. pikkusydäntä, kaunokaista, pioni.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614458KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1543325Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582637Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492574- 1202399
- 241903
- 241711
- 301636
- 1721579
- 371285