Mistä ahmimishäiriösi johtuu?

BEd-

Mä sairastin eka 16 vuotiaana anoreksiaa, jonka jälkeen sairastuin nälkiintymisen takia BEDiin/Bulimiaan.. ahmein iltaisin isot määrät ruokaa kun olin ensin paastonnut päivän. Lopulta tilanne meni siihen, että kun kävin ruokakaupassa, niin söin lähes kaikki ostamani ruuat samana iltana! Ja sitten se paheni vielä siihen, että kun mua ahdisti, niin lähdin varta vasten kauppaan ostamaan kassillisen herkkuja, jotka ahmein nopeasti. Tämä muuten kävi opiskelija lompakolleni hyvin kalliiksi.. ja oli noloa käydä ostamassa sellainen määrä ruokaa, kun tiesi että vetäisi kaiken samana iltana naamariin.. ahmimis kohtauksen jälkeen se itse ahdistus vain paheni, ja tuli valtava morkkis, mutta en osannut oksentaa joten jouduin kestämään sen kipeän, pingottavan vatsan jonka kanssa ei voinut edes nukkua! Usein lähdin ahmimisen jälkeen sitten pakkoliikkumaan, eli esim pitkälle 10kilsan kävelylenkille, tai kompensoin paastoamalla seuraavan päivän.. eli tän takia tämä saattaisi olla myös bulimiaa, vaikka en oksentanutkaan.. tää kaikki oli pahimmillaan viime kesänä ja syksynä. sitten pakotin itteni pitämään viikon tauon ahmimisesta, ja vieroituin siitä. . tai niin ainakin luulin. enää en ole ikinä mennyt kauppaan juurikin ostamaan ahmimisruokia, eikä mulla oo ollut sellaisia "kilo herkkuja naamaan vartissa" ahmimiskohtauksia, vaan nykyisin ne mun kohtaukset on sellaisia, että syön pitkin päivää, ENKÄ OSAA LOPETTAA, VAIKKA OISIN KUINKA TÄYNNÄ! eilen söin pitsan, sipsejä ja karkkipussillisen, ja olin täysin ähkyssä. en vain kyennyt lopettamaan syömistä.. tää on pelottavaa. eli kyllä mul vieläkin tämä sairaus on, se vain on muuttanut muotoaan..miten pääsisin tästä kokonaan eroon?

1

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apuvaa

      Mulla on kans toi, että pitkin päivää syön kaikenmaailman herkkuja, vaikka olisinkin jo ihan ähkytäynnä! :s sit heti ku oon syöny esim kolme keksiä peräkkäin, ni mietin et voi jeesus taaaas mä sorruin......ja tunnin kuluttua olen taas samalla keksipaketilla...hitsi mikä kierre, kun vaan pääsis eroon tästä! sit iltasin on niin huono omatunto et on pakko lähtee hikilenkille. sit heti yhen hikilenkin jälkeen luulen olevani viel laihtunukki. siis hei haloo, YHDEN hikilenkin jälkeen ei voi laihtuu heti, oon nii tyhmä oikeesti! -.-' mut jooo sori, mulla ei valitettavasti ole aavistustakaa mite tost tavast vois päästä eroon :( itsekuri-sanaa on turha mainita, ku se siis on ihan nollassa, ja tiedän ettei mulla olis itsekuria ku tyylii yhen päivän, ja sitten taas sortuisin. kamalaa. hyi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2797
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1761
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1624
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1360
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      94
      1253
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1138
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    Aihe