Kokoomus vaikuttaa yhteiskunnassa niin että eriarvoisuus ja epäoikeudenmukaisuus lisääntyvät ilman mitään rajoitusta. Lainsäädäntöä sekä talous- ja sosiaalipolitiikkaa muokataan koko ajan sen toimesta niin että kaikkein rikkain eliitti hyötyy aina muun yhteiskunnan kustannuksella. Miljonäärien määrä nousee joka vuosi(nyt 15 %) kohisten, kun muu kansa menee kohti kurjuutta. Arvonlisä-, energia-, ym. verojen korottaminen ja elinkustannusten hurja kasvu yhdistettynä ansiotulojen verotuksen kiristymiseen kurjistavat ainoastaan kaikkein köyhimpien elämää. Rikkaiden elämän laatuun ne eivät vaikuta vähäisimmälläkään tavalla. Sen ssijaan niitä jotka jo muutenkin elävät ala-arvoisella tasolla, riistetään lakien avulla aina vain häikäilemättömämmin ja täysin rikollisluonteisesti.
Sen lisäksi että Kokoomuksen politiikka on moraalitonta rikkaiden jumalointia, on se myös likaista kaupankäyntiä poliittisilla päätöksillä. Esim. RKP saa täyden tuen omalle pakkomielteiselle ja alkuperäisväestöä rasistisesti kohtelevalle pakolaisten hyysäämispolitiikalle, kun se vastavuoroisesti tukee Kokoomuksen tavoitteita riistää köyhiltä ja pienipalkkaisilta rikkaiden hyväksi. Yleensäkin nämä poliittiset sopimukset kurjistavat köyhimpien alkuperäiskansalaisten elämää. Olisi suorastaan ihme, jos Suomessa ei tapahdu ehkä jo lähiaikoina Norjan kaltaista tragediaa tai useampiakin.
...Mutta eiväthän Gaddaf, Hussein, Hitler tai kukaan muukaan oman egonsa ja aatteensa sokaisema mielipuoli vapaaehtoisesi luopuneet vallastaan puhumattakaan, että olisi myöntänyt tehneensä mitään väärää. Tuskinpa kokoomuksen kansanmurhaajat tässäkään suhteessä poikkeavat edeltäjistään.
Kokoomuspolitiikka tekee terroristeja
Kokoomus tappaa
1
<50
Vastaukset
- Kokoomuskiduttaaeka
Kummatkin laidat alkaa olemaan kyllästyneitä tähän Kansan omistavaan Kokoomukseen. Kyllä se sieltä vielä tulee, jos ei Käteinen tajua turvallisuuden lisäämisen lisäksi muuttaa politiikkaansa. Supo sanoo ettei ole syytä Suomessa varautua, mutta Jykä oli jo ehtinyt tilaamaan lisää turvamiehiä sirkukselleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1473509Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.411992Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.136991- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847