Hei!
Kysyisin neuvoa paremmin tietäviltä.
N. 6 vuotta sitten yritystoimeni ajautui konkurssiin ja jätti kontolleni huomattavat velat. Nyt maksankin joka kuukausi ulosottoon reippaan summan tuloistani.
Kysymykseni koskee tulevaa perintöä vanhemmiltani. He haluaisivat testamentata koko omaisuutensa kahdelle lapselleni, jottei perinnöt menisi omiin velkoihini. Tämä on mielestäni ihan ok. Kyllä minä omat velkani maksan. Mutta ajatuksena oli, että tämä lapsille tuleva perintö on asunto-osakkeiden muodossa ja kyseisissä asunnoissa on vuokralaisia. Kenelle tämä vuokratulo menee? Lapset ovat tarhaikäisiä.
Jos vuokratulot menevät lapsille (eli heille avatuille tilelle) niin voinko vanhempana käyttää näitä rahoja mm. lasten harrastuksiin, päiväkotimaksuihin ym? Huolimatta siis UOn velkapotista.
Kiitoksia jo etukäteen.
Perintö ja ulosotto
10
446
Vastaukset
- Rahat ovat lasten
Vanhempiesi suunnitelma onnistuu kyllä. He tekevät testamentin lastesi hyväksi; sinä et vaadi lakiosaasi, ja homma on sillä selvä. Ulosottomies ei voi pakottaa ketään vaatimaan lakiosaansa.
Koska lapsesi ovat alaikäisiä, ja heille tulee huomattava (yli 15 000 euron) omaisuus, on heille määrättävä edunvalvoja, joka merkitään maistraatin ylläpitämään holhousasioiden rekisteriin. Edunvalvojina toimivat yleensä vanhemmat, eli tässä tapauksessa sinä. Olet velvollinen tekemään vuosittain maistraatille selvityksen siitä, miten paljon omaisuus on tuottanut, ja miten tuottoa ja omaisuutta on käytetty. Esim. asunto-osakkeen myymiseen tarvitset maistraatin luvan.
Pointti on siinä, että omaisuus on todellakin lastesi omaisuutta, ja sinä et saa sitä käyttää sellaisiin normaaleihin ja yleisiin kuluihin, jotka yleensä kuuluvat vanhemman maksettavaksi. Näihin siis kuuluvat esim. harrastukset ja päiväkotimaksut. Vuokrat menevät lasten tileille, ja niiden on siellä pysyttävä. Kun lapset ovat vasta tarhaikäisiä, on vaikea kuvitella mitä sellaisia erityisiä menoja heillä voisi olla, mitkä eivät kuuluisi sinun hoidettavaksesi. Kun lapset kasvavat, siinä vaiheessa heidän varojaan saa käyttää sellaisiin erityisiin ja erillisiin menoihin, joiden ei voida katsoa kuuluvan vanhempien hoidettavaksi. Esim. voisi tulla kyseeseen mopon osto lapselle; kielikurssi ulkomailla; erityisen hintavat harrastusvälineet, etc.- hmmm...
Juuri noin. Vaimoni on maistraatissa töissä ja tehnyt 15 vuotta edunvalvonta ja tilintarkastustöitä joten kaikenlaiset tilanteen joutunut käsittelemään. Vnhemmat voivat ostaa vaikka ASO asunnon,omistusasunnon tai vaikkapa auton lasten kuljetusta varten harrastuksiin. Eli lasten rahoilla. Mutta kaikki on oltava lasten nimissä tai sitten pitää olla velkakirja tehtynä missä vanhemmat velkaa lapsilleen. Kaikesta on tehtävä selvitys maistraattiin joka pitää olla hyväksyttävä.
hyväksyttävää on myös maksattaa lasten rahoilla kallis lomareissu mikäli se katsotaan lapsen hyväksi. Epävarmoissa tilanteissa kannattaa aina varmistaa ensin maistraatilta.
Aloittajalla tilanne semmoinen että nähtävästi myös verovelkoja jota verovirasto ei unohda. Ja perinnöstä luopuminen tai siirättäminen saatetaan nähdä varojensa peittelyksi velkojien haitaksi ja tuomioistuin saattaa määrätä lakiosuuden aloittajan nimiin jolloin se voidaan ulosmitata. - Hömhöm
hmmm... kirjoitti:
Juuri noin. Vaimoni on maistraatissa töissä ja tehnyt 15 vuotta edunvalvonta ja tilintarkastustöitä joten kaikenlaiset tilanteen joutunut käsittelemään. Vnhemmat voivat ostaa vaikka ASO asunnon,omistusasunnon tai vaikkapa auton lasten kuljetusta varten harrastuksiin. Eli lasten rahoilla. Mutta kaikki on oltava lasten nimissä tai sitten pitää olla velkakirja tehtynä missä vanhemmat velkaa lapsilleen. Kaikesta on tehtävä selvitys maistraattiin joka pitää olla hyväksyttävä.
hyväksyttävää on myös maksattaa lasten rahoilla kallis lomareissu mikäli se katsotaan lapsen hyväksi. Epävarmoissa tilanteissa kannattaa aina varmistaa ensin maistraatilta.
Aloittajalla tilanne semmoinen että nähtävästi myös verovelkoja jota verovirasto ei unohda. Ja perinnöstä luopuminen tai siirättäminen saatetaan nähdä varojensa peittelyksi velkojien haitaksi ja tuomioistuin saattaa määrätä lakiosuuden aloittajan nimiin jolloin se voidaan ulosmitata.Hohhoijaa!
Aloittajalla tilanne semmoinen että nähtävästi myös verovelkoja jota verovirasto ei unohda. Ja perinnöstä luopuminen tai siirättäminen saatetaan nähdä varojensa peittelyksi velkojien haitaksi ja tuomioistuin saattaa määrätä lakiosuuden aloittajan nimiin jolloin se voidaan ulosmitata.
Saatko jotain tyydytydtä paskanjauhamisesta? Perinnöstä luopuminen on velallisen oikeus johon yksikään velkoja ei voi puuttua eikä mikään tuomioistuin sitä peruuta. Kunhan luopuminen on tehty ajoissa eli ennenkuin vouti ehtii perintöosuuden ulosmittaamaan. Omakohtaisesta kokemuksesta voin myös kertoa että nykyään verottaja on kaikista velkojista lepsuin, ei yleensä edes laita rästiveroja ulosottoon. Lisäksi verot vanhenevat jo viidessä vuodessa kun normivelka kestää sen 15v
- Velkakierre.
Kyllähän se noin käy, mutta tappiolle taitaa mennä. Ulosoton korot ja kulut ovat varmasti suuremmat kuin vastaavan pääoman tuotto vuokra-asunnossa. Eli jos pidät yhtäaikaa sijoitusasuntoa ja maksat ulosottoa, kärsit turhaa tappiota.
Edullisin ratkaisu olisi siis antaa perintö sinulle, myydä asunnot ja maksaa velat, minkä jälkeen pääset jatkamaan puhtaalta pöydältä. Sen jälkeen sijoitat sen, mikä meni ulosottoon. Ennen kuin taaperot ovat täysi-ikäisiä, omaisuutta on luultavasti kertynyt enemmän, eikä tarvitse tehdä tiliä maistraatillekaan.
Tosin tällainen spekulointi on sikäli turhaa, että kukaan ei tiedä kuinka kauan vanhempasi vielä elävät.- PK
Miten siinä tapauksessa, että asunto-osakkeet tulisivat velallisen nimiin?
Velvoittaako UO myymään ne? - Tukituki
PK kirjoitti:
Miten siinä tapauksessa, että asunto-osakkeet tulisivat velallisen nimiin?
Velvoittaako UO myymään ne?Näin suuressa ja tärkeässä asiassa sinun ei kannata luottaa tämän tai minkään muunkaan palstan neuvoihin.
Soita kuntasi UO:n ja kysy suoraan asiaa.
Sanot, että perinnöllä on tunnearvoa ja haluat puolestasi jättää sen lapsillesi.
Ymmärtävät varmasti tilanteen ja saat asiallista ja paikkansapitävää tietoa.
- Tukituki
Lasten omaisuus voi vaikuttaa tuleviin opintotukiin ja-lainoihin. siis siihen, että niitä ei saa.
Toki jos varallisuutta on muutenkin, niin eihän niitä tarvitsekaan.- KelaltaInfoa
Ei omaisuus vaikuta opintotukeen. Siihen vaikuttaa vain tulot. Lähde: oma kokemus ja http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/160508101219JP?OpenDocument . Vielä pari vuotta sitten omaisuus vaikutti sotilasavustuksen saamiseen, mutta ei näköjään vaikuta tähänkään enää: http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/300508095236PV?OpenDocument&navtdid=260808090626PV .
- kauppur
Ulosottovirastostakin voi saada väärää tietoa. Perinnöstä luopuminen hyväksymällä testamentin on eri asia kuin perinnön luovuttaminen. Luopuminen on ulosottokaaressa lain säännöksellä hyväksytty oikeustoimi jolloin perintö menee lapsille ja velkojilla ei ole puhevaltaa asiassa. Lain esitöissä on huomioitu perittävän todellinen tahto omaisuuden pysymisestä suvussa.
Ulosottovirasto tai velkoja ei voi itse riitauttaa testamenttia. - kkkakd
Perintöä ei kait luovuteta jos sitä ei ensinnäkään ole saatu. Testamenttia ei voi moittia muut kuin mitä perimisjäejestyksessä on säädetty.
Pesään voi olla ryhtymättä, voihan nimittäin olla niin että pesässä on enenmmän velkoja kuin varallisuutta. Alkuperäisen kannattaa varmistaa vielä jälkipolvien kouliminen etteivät he vain unohda tosiasiaa pesään ryhtymisestä sinun osalta, uo-velat ovat pesän velkaa ja näin seuraavat perimisjärjestyksessä seuraavia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517199Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235536- 1152595
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar162087Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361778Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111013- 59961
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45909Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32904