Viimeaikoina on jonkunverran sydän muljahdellut. Ei kai toivottavasti mitään vakavaa, mutta missä vaiheessa kannattaa otattaa sydänfilmi? Kaipa näitä tällaisia ylimääräisiä lyöntejä tulee kaikilla joskus?
Sydämen ylilyönnit
kysyn..
8620
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Lisälyöntejä varmaan tarkoitit? Joo niitä tulee lähes kaikilla. Pelkät lisälyönnit ei sinäänsä ole vaarallisia, vaikka epämielyttäviä. Jos tuntuu siltä, niin mene lääkärin puheille.
Otahan sinä magneesiumia ohjelmaasi. Se rauhoittaa sydänrytmiä.
Kiitos paljon vastauksistanne. Ehkäpä magnesium tehoaisi näihin..
Magnesium auttaa vain sillon jos siitä puutos, ei muuten.
Yleensä johtuvat joidenkin hivenaineiden epätasapainosta, myös kilpirauhasen vajaatoiminnassa tavallisia. Kannattaa aina tutkituttaa sen sijaan että itse lähtisi purkkeja arpomaan.
Joillekkin niitä vain tulee vaikka kaikki kunnossa, Beettasalpaaja tehoaa monesti ääreishermoston "aiheuttamiin" lisälyönteihinkin.
tunne tosiaan. Ihan kuin kala sätkisi rinnassa. Jos niitä on harvoin ja ovat lyhyitä, eipä sille kannattane mitään tehdä, paitsi remontoida elintavat jos siihen on aihetta. Sydänkäyrä on siitä ongelmallinen, ettei häiriö näy käyrässä silloin kun se ei ole menossa aivan kuten ei epileptinen kohtaus. Se täytyy provosoida esille jos tahtoo. Sydämen rasitustesti tai aivojen ärsyketesti, tosi epämniellyttävää. Unenpuute kruunaa kaikki ongelmat.
Sydämen rytmihäiriöt tulevat minulle aina kun nukun liian vähän ,tai olen stressaantunut,yksi ilta unenpuutteen takia oli niin huono olo että ei henkeä saanut kunnolla ja pisti rintaan ,täs ajattelin että voisi varmaan käydä lääkärillä ennen kuin tulee pahemmaksi. Stressi ja unen puute aiheuttavat sydänvaivoja( ja liiallinen juominen tekee sydänvian).Minulla johtuu unenpuutteesta ja stressistä joskus kyllä terveydenhoitaja epäili kilpirauhasta ,mutta tuli siihen tulokseen ,että olin vain stressaantunut..